HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Majstrovstvá sveta na Slovensku mu zmenili život. Zistil, že má rakovinu
zdroj: TASR

Majstrovstvá sveta na Slovensku mu zmenili život. Zistil, že má rakovinu

Kanaďan Shea Theodore má za sebou náročné leto. Obranca účastníka NHL Vegas Golden Knights musel totiž bojovať so závažnou chorobou. Lekári mu diagnostikovali rakovinu semenníkov. Stalo sa tak počas majstrovstiev sveta v hokeji, ktoré sa konali v máji na Slovensku.

"Ak si mladý muž a čítaš tento článok, myslím to smrteľne vážne - poznaj svoje symptómy. Na nasledujúcej bežnej prehliadke sa spýtaj doktora, či si niečo náhodou nevšimol. Nie je dôvod hanbiť sa. Mne to zachránilo hokejovú kariéru," napísal 24-ročný bek v rozsiahlej spovedi pre Players Tribune. A vie pritom najlepšie, o čom píše. Po tom, čo s "javorovými listami" získal striebro na MS 2019, dočkal sa nepríjemných správ, ktoré odhalili antidopingové testy počas štvrťfinále šampionátu na Slovensku. Vzorka krvi Theodora vykazovala vysokú hladinu hormónu hCG, ktorým oplývajú ženy počas tehotenstva. Jeho prítomnosťou v tele sa dá zistiť aj spomínaná rakovina semenníkov u mužov, čo sa v prípade Kanaďana potvrdilo.

"Keď pomyslím na efekt motýlích krídel, ktorý spustil vlnu udalostí, je to priam neuveriteľné. Ak by som neabsolvoval test a nezistená rakovina by sa začala šíriť počas nasledujúcich rokov... Nechcem si ani predstaviť, do akej miery by bol môj život iný. Všetko sa deje z nejakého dôvodu. Čo sa stalo mne, považujem priam za zázrak," pokračoval ďalej Theodore, ktorý absolvoval potrebný lekársky zákrok. Zadák "zlatých rytierov" by mal byť už v týchto dňoch zdravotne v poriadku, hoci sa nevie, kedy sa vráti do súťažného diania. V ťažkých chvíľach mu pomohla aj správa od Američana Phila Kessela, ktorý si ako mladý prešiel rovnakým problémom.

V období, kedy sa bál čokoľvek povedať blízkym či spoluhráčom, prišla mu SMS z neznámeho čísla. "Môj agent povedal Philovi, že idem na operáciu. On mi poslal krásny text, v ktorom mi poprial veľa šťastia a uistil ma, že všetko bude v poriadku. Počuť to od človeka, ktorý si v devätnástich rokoch prešiel rovnakým procesom a nielen, že z toho vyšiel zdravý, ale má za sebou fantastickú kariéru, znamenalo pre mňa veľa," povedal Theodore smerom ku dvojnásobnému držiteľovi Stanley Cupu.

Kanaďan teraz v spolupráci so svojím klubovým zamestnávateľom rozbieha nový projekt. Za každý dosiahnutý kanadský bod v sezóne 2019/2020 prispeje na projekt včasného odhaľovania ťažkých zdravotných chorôb. "Dúfam, že môj príbeh vzbudí pozornosť voči problému, o ktorom veľa mužov nehovorí, lebo nenájdu na to odvahu. Teším sa, že môžem pomôcť tomuto projektu," uzatvára príkladný bojovník na ľade aj v živote Shea Theodore.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Kanada

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

ProFutbal.sk