HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Kokosy na ľade. Jamajka ovládla latinskoamerický šampionát a myslí na olympiádu
zdroj: nhl.com

Kokosy na ľade. Jamajka ovládla latinskoamerický šampionát a myslí na olympiádu

Príbeh „kokosov na snehu“ obletel v roku 1988 svet a účinkovanie jamajského štorbobu na olympiáde v Calgary inšpiroval aj filmový Hollywood. Teraz ponúkajú podobne inšpiratívny príbeh jamajskí hokejisti.

„Keď som vo svojom okolí rozhlásil, že idem na hokej fandiť Jamajke, tak sa všetci pýtali: Komu? Jamajke?“ usmieva sa jamajský právnik žijúci na Floride Oliver Mair pre NHL.com „Každý pozná príbeh našich bobistov, ale hokej je v spojení s Jamajkou veľkým prekvapením.“

Reprezentanti Karibského štátu sa pritom na ľade nestratili a vo finále Amerigol LATAM Cupu hranom v tréningovom centre Floridy Panthers zdolali Kolumbiu 3:2 po samostatných nájazdoch.

„Je to neskutočné, vytvorili sme históriu,“
tešil sa útočník Jamajky Jaden Lindo, ktorého si vybral v roku 2014 v šiestom kole draftu Pittsburgh Penguins. „Dosiahli sme niečo, na čo Jamajka nikdy nezabudne.“ 


Tím Jamajčanov vytvorili hráči s pôvodom v tejto krajine, no prakticky všetci žijú v Kanade, alebo v USA. V súčasnom kádri Jamajky je iba jediný hráč, ktorý sa narodil priamo v Karibiku. Podobné to bolo aj v prípade Kolumbie, pričom zaujímavosťou je, že útočník Michael Nijjar žije v Los Angeles a je minoritným vlastníkom klubu Vegas Golden Knights.

Prvý gól finálového zápasu strelil Daniel Echeverri. Rodák z Medelinu odohral v sezóne 2017-18 za tímy Macon a Greenville 52 zápasov v SPHL a ECHL.

Nevýhodou oboch týchto reprezentácií je, že vo svojich štátoch nemajú ani jeden zimný štadión. Na Jamajke sa však snažia rozbehnúť rozvojový program, ktorý by mal národný tím dostať jedného dňa až na olympiádu.


Kolumbia vystupovala na turnaji v pozícii obhajcu vlaňajšieho prvenstva. Pred rokom zdolala vo finále Mexiko.  Turnaja sa zúčastnilo celkovo 21 tímov a viac ako 400 hráčov. Ani Kolumbia napokon nevyšla naprázdno, jej hráči do 16 rokov triumfovali vo finále svojej kategórie nad Argentínou 3:1.

Divíziu II ovládli Falklandské Ostrovy, ktoré zdolali Portoriko 6:2. Ženský titul si vybojovali hráčky z Argentíny po víťazstve 4:2 nad Kolumbiou.

zdroj: NHL.com

Odporúčame

ProFutbal.sk