HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Brusta teší jedno časové pásmo aj nevrlí fanúšikovia: Môžete byť aj Ježiš Kristus, ľudia vás budú neznášať
zdroj: TASR

Brusta teší jedno časové pásmo aj nevrlí fanúšikovia: Môžete byť aj Ježiš Kristus, ľudia vás budú neznášať

Keď si Barry Brust prvý raz na seba obliekol výstroj a dres Slovana Bratislava, stal sa prakticky okamžite miláčikom domáceho publika. Písala sa sezóna 2015/2016, keď sa skúsený Kanaďan postavil do bránky vtedajšieho účastníka KHL a v 37 zápasoch si udržal úspešnosť zákrokov na úrovni 92 percent. Ďalšia sezóna bola preňho takmer rovnako úspešná (91,8 %), zámorský brankár sa však rozhodol "belasých" opustiť.

Dôvod bol jasný - kopili sa dlhy a rodák z mestečka Swan River sa pobral na ďalší ročník do švajčiarskeho Fribourgu. Predošlú sezónu odchytal v KHL v Červenej hviezde Kchun-lun aj Torpede Nižnij Novgorod a následne prišla prekvapivá správa. Brust sa vrátil do Slovana. A to aj napriek faktu, že Slovan už nefiguroval v druhej najväčšej lige na svete a stále s ním mal nevysporiadané dlhy. "Vedenie klubu sa postavilo čelom k problémom a dlhom z predošlých období, čo si veľmi cením. Ku klubu mám pozitívny vzťah. Keď manažment oslovil môjho agenta s myšlienkou návratu, rýchlo sme sa dohodli," priznal Kanaďan.

Barry Brust
"Vedenie klubu sa postavilo čelom k problémom a dlhom z predošlých období, čo si veľmi cením," hovorí Barry Brust. (foto: tasr)

Čo bol kľúčový faktor v jeho návrate do hlavného mesta SR? "Veľkú úlohu v mojom príchode zohral tréner Roman Stantien. Poznal som ho ešte ako asistenta Miloša Říhu a mali sme vždy skvelý vzťah. Je dobrý komunikátor a keď hráč niečo potrebuje, má dvere otvorené. Tento prístup oceňujem, lebo som príliš starý na to, aby mi ľudia klamali. Cítim od neho rešpekt a oceňujem ho," rozhovoril sa Brust v slovanistickom bulletine Powerplay. Stantien však nebol jediný faktor. Ako dodal, na "belasých" nezanevrel a elán cíti aj z nového GM klubu. "Navštevoval som zápasy Slovana ešte v čase, keď som nemal klub. Som nadšený z nového generálneho manažéra Juraja Bakoša, ktorý prišiel z Košíc. Má množstvo skúseností a je vidieť, že tu chce zaviesť novú kultúru," priznal 36-ročný lapač.

Následne priznal, že zo svojho návratu na Slovensko bol nesmierne nadšený. Chce naviazať na úspešné pôsobenie zo spomenutých dvoch ročníkov. "Tešil som sa do Bratislavy, keďže som tu prežil dve sezóny v KHL. Chcem na ne nadviazať aj v Tipsport lige. Mesto a klub mi prirástli k srdcu. Bratislavu beriem ako svoj druhý domov. Bude krásne vykorčuľovať na ľad za ovácií fanúšikov Slovana, ktorí sú fantastickí," jasal Brust a rovnako dodal, že mu naša krajina imponuje aj pre svoju skromnú veľkosť oproti najrozľahlejšej krajine na svete. "Slovensko je 340-krát menšie ako Rusko. Ani neviete, ako sa teším, že nebudem musieť toľko cestovať. Budem v jednom časovom pásme a každý večer môžem zaspávať vo svojej posteli," zavtipkoval skúsený brankár, ktorý odchytal 11 zápasov aj za Los Angeles Kings v NHL.

Barry Brust
Brust si na tipsportligový štart počká. (foto: tasr)

Kanaďana rovnako teší prístup klubu, ktorý ho oslovil aj ako 36-ročného. Doposiaľ aj pre zranenie nenastúpil Brust v úvodných troch zápasoch slovanistov v TL. Po definitívnom vyliečení sa však očakáva, že potrebný priestor dostane. Nebude ale predsa len zápasy v našej najvyššej súťaži brať ako krok vzad oproti pôsobeniu v KHL? "Pre starších je v kádri čoraz menej miesta. Aj v slovenskej lige sa ale nájdu hráči so skúsenosťami z NHL či KHL. Netrápi ma, že je to krok späť. Hokej je rovnaký všade - ak sa nesnažíte a nebojujete, prehráte," vysvetľuje temperamentný ochranca troch žrdiek.

Brust bol vždy známy svojím hokejovo búrlivým správaním. V Slovane aj ako brankár patril medzi najtrestanejších hráčov tímu, púšťal sa do bitiek a často prejavoval horúcu hlavu. Domáci fanúšikovia ho milovali a skandovali jeho meno. Hostia ho nenávideli. Na to je však zvyknutý od mládežníckych čias. "Fanúšikovia súperov ma neznášali vždy, nie je to nič nové. Zažívam to od svojich 16 rokov, kedy som sa prvý raz postavil do bránky. Ich pokriky mi neprekážajú, práve naopak. Je to väčšia zábava a som vyburcovaný k lepším výkonom. Mám rád, keď mi doma priaznivci fandia a vonku na mňa bučia. Nežičlivosť mi nevadí, môžete byť aj Ježiš Kristus a ľudia vás budú nenávidieť. Na konci dňa sa však vždy bude hľadieť na výsledky," vysvetľuje Brust s dodatkom, že si nikdy nenechá skákať po hlave.

Svoj temperament určite ukáže aj v tipsportligových zápoleniach. Slovanu sa totiž upísal až na dva roky. Ak zotrvá, bude teda môcť v roku 2021 osláviť storočnicu "belasého klubu". "Na svete nie je veľa klubov, ktoré sa môžu pochváliť históriou ako Slovan. Do stej sezóny je ešte ďaleko, dôležitý bude už tento ročník. Chcem v ňom vyhrať každý zápas," uzatvára Brust.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Slovan Bratislava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

ProFutbal.sk