HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Vybralo si ho Buffalo, aj kvôli frajerke však svoj talent nenaplnil. Bol som hlúpy, tvrdí Fábry
zdroj: jäzva

Vybralo si ho Buffalo, aj kvôli frajerke však svoj talent nenaplnil. Bol som hlúpy, tvrdí Fábry

Dovŕšil dospelosť, keď si ho v roku 2003 v druhom kole draftu NHL vybral do svojho tímu Buffalo Sabres. V zámorí si však napokon nezahral a v súčasnosti je už štyri roky hráčom Nových Zámkov. Branislav Fábry si vybral zle, čo priznáva aj samotný 34-ročný krídelník, označovaný pred takmer dvomi dekádami za slovenský hokejový supertalent.

Rodák z Bratislavy urobil chybu, keď sa rozhodol zotrvať vo vlasti. Postupne vykorčuľoval na ľad v drese Slovana Bratislava či Žiliny. Následne striedal pôsobenia v druhej najvyššej slovenskej súťaži za Trnavu či Lietajúce Kone Prešov, ale i v českej za Havlíčkúv Brod, Kadaň či Chomutov. Progresívny mladík postupne upadol do zabudnutia. Čím to bolo? "Buď to ako tínedžer máte v hlave vysporiadané, alebo nemáte. Ja som bol ten druhý prípad alebo to bolo 50 na 50. Chýbalo mi trochu športového šťastia, ale aj som si to domrvil sám. Niekde sa to zaseklo a, žiaľ, takáto šanca prichádza raz za život. Je XY chlapcov, ktorí sa jej chopia. Mne sa to nepodarilo," vysvetlil útočník tipsportligistu.

Branislav Fábry
Fábry sa dlho zmieroval s tým, čo mohlo byť a nebude. (foto: jäzva)

Postupom času sa síce dostal do zahraničia, nedokázal sa však presadiť výraznejšie. V Maďarsku nastupoval za Újpesti TE, v Kazachstane za Ertis Pavlodar, s ktorým získal ligový titul. V Poľsku vystriedal kluby Polonia Bytom a Orlik Opole. Realitu v tom čase prijímal iba veľmi ťažko. "Dlho som sa s tým vyrovnával. Popravde mi trvalo roky, kým som prijal, že to, čo mohlo byť, už nebude. Na všetko podobné treba čas - či už v súkromí alebo športe," priznal úprimne Braňo Fábry.

Hoci už nemôže zmeniť svoj osud, zvykne uvažovať nad tým, čo by mohol spraviť inak. A má v tom jasno. "Určite by som už juniorský hokej išiel hrať do Kanady a nezostával na Slovensku ako tínedžer. Ak by som sa mohol vrátiť v čase, tak to spravím. Mal som 18 rokov a frajerku, od ktorej som nechcel odísť. Bol som hlúpy. Dnes si búcham hlavu o stôl pre to, akú sprostosť som spravil," pokračoval s miernym zármutkom, no zároveň s úsmevom Fábry.

Dodal, že keď sa rozhodol ostať v Slovane Bratislava, vyzeralo všetko ideálne. Nedostal však to, čo mu klub sľúbil. "V Slovane mi sľubovali prvú či druhú päťku, avšak prišli iní hráči, keďže klub kupoval hotových jedincov," prezrádza Fábry s dodatkom, že voči "belasým" necíti zášť. "Beriem to, že mi robilo problém prejsť z juniorského hokeja na seniorský. Mal som s tým komplikácie," dodáva.

Fábry (vpravo) si zahral v nedeľu proti svojmu materskému klubu. (foto: tasr)

Po návrate z Poľska v sezóne 2015/2016 si oblieka už iba dres Nových Zámkov, kde má platnú zmluvu ešte na tri roky. Práve za zeleno-bielych si mohol v nedeľu zahrať proti svojmu materskému klubu na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu, kde sa predstavil možno iba ako junior. Jeho družine sa podarilo vybojovať triumf 7:6 a zápas si poriadne vychutnal aj Bratislavčan. "Na Slovane sa každému dobre hrá. Užili sme si to, prišlo nám veľa fanúšikov a podporovali nás za každého stavu," hodnotil po stretnutí.

V Nových Zámkoch je podľa vlastných slov spokojný. Na Tipsport lige mu prekáža iba to, čo avizoval v rozhovore pre hokej.sk aj Michal Novák - deväťmesačné kontrakty a individuálne prípravy. "Všetko je o peniazoch. Kluby príliš tlačia na individuálnu prípravu. Ak by existovali 12-mesačné zmluvy a zabezpečil by letnú prípravu, mali by sa lepšie. Kluby nás tlačia do deväťmesačných kontraktov. Všetci hráči sú však profesionáli a mali by dbať na to, aby sa dobre pripravili na novú sezónu. Ani v NHL neexistuje letná príprava," myslí si Fábry.

Ako sa so športovou prípravou v lete vyrovnáva on? "Apríl je hluché obdobie, vtedy pomáham otcovi vo firme v autoservise. Tam vymieňam gumy a od mája začínam s individuálnou prípravou," odpovedal Fábry. Ten síce neprežil kariéru, akú si vysníval, hokeju sa však podľa vlastných slov chce venovať ešte tri či štyri roky. A aj v Nových Zámkoch má ambície dokázať niečo viac, než tomuto mančaftu pripisujú odborníci či médiá, ktoré označujú NZ ako ašpiranta na posledné priečky.

Pred letnou prípravou pomáha otcovi v autoservise. (foto: tasr)

"Odpisujú nás na základe prípravy, ktorá nebola dobrá, priznávam. Prehrali sme veľa zápasov. Chceli sme si pár nových vecí odskúšať a predsa len proti prvoligovým súperom sa hrá trochu inak. Aj proti Košiciam a Slovanu sme ale dokázali, že dokážeme hrať hokej a s každým uhrať vyrovnanú partiu. Chceme sa dostať do šestky a ak sa nám to nepodarí, túžime aspoň po play-off," hovorí Fábry a na záver dodáva, že ideálnym koncom kariéry by preňho ako Bratislavčana bolo ešte raz si obliecť dres Slovana.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: MHC Nové Zámky

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

ProFutbal.sk