Košarišťan ako vzpierač, v šatni vyhrával po derby Blancar
zdroj: foto jäzva

Na premiérové tipsportligové derby medzi Košicami a Michalovcami sa bude spomínať ako na pravú východniarsku veselicu. Takmer sedem tisíc divákov vytvorilo obom stranám mimoriadne žičlivú atmosféru a veselo bolo po víťazstve 3:0 aj v domácej šatni. Hráčov unavených z ťažkého zápasu totiž rozhýbali svižné tóny v podaní folklórneho súboru Blancar z Nižného Klatova.

„Parádne nám zahrali,“ usmieval sa očividne spokojný kapitán Dávid Skokan. „Bola to taká náhoda. Keď som sa pred zápasom rozcvičoval, tak si tam nacvičovali štátnu hymnu. A keďže milujem ľudovky, požiadal som ich, či by nám v prípade víťazstva neprišli zaspievať do šatne. Od začiatku sezóny ideme ako stereo a už sme potrebovali trochu vypnúť. Už sme si ich vybavili aj na piatok a verím teda, že budú mať opäť dôvod na návštevu kabíny. Takéto piesne od Kandráčovcov ja totiž veru môžem.“

Strelca víťazného gólu zápasu a odchovanca zlínskeho hokeja Pavla Klhůfka folklórna veselica v kabíne poriadne prekvapila. „Niečo také som ešte nikdy nezažil. Ja na takéto ľudovky nie som a je to skôr parketa nášho kapitána. Bolo to však veľmi fajn,“ pousmial sa 27-ročný útočník.

Ešte po prvej tretine však zvŕtali košických hráčov hostia zo Zemplína. Ich tlak bol miestami drvivý a zastaviť ho pomohol až oddychový čas Petra Draisaitla.

Neviem prečo, ale niekedy nám v prvej tretine nejdú nohy. Prvú tretinu boli Michalovce určite lepšie, ale potom sme zlepšili pohyb a zápas už bol v našej réžii," zhodnotil víťazstvo 3:0 kapitán Dávid Skokan a podobné slová volil aj tréner Draisaitl. „Prvá tretina nebola podľa našich predstáv, brankár Košarišťan bol v tom čase jediný, kto nás držal v zápase. Chytil v nej niekoľko tutoviek spred bránkového priestoru. V druhej tretine sme sa zlepšili a tretia bola z našej strany najlepšia."

Pomôcť otupiť odpor húževnatého súpera pomohla parádna presilovková akcia zo 43. minúty, keď našiel Skokan skvelou prihrávkou Marcela Haščáka a ten strelil svoj ôsmy gól sezóny.

S Hakym sme hrali spolu v útoku od mojej siedmej triedy. Vyrastali sme s ním a Dávidom Bucom. Tá chémia tam teda určite je. Hrávame spolu presilovky a keď ho tam nechali úplne voľného, stačilo mu to prihrať. On sa v takých pozíciách nemýli,“ podotkol Skokan.

„Sú to dôležité tri body. V prvej tretine nás tam zavreli a nebyť Košarišťana, prehrávali by sme 0:3. Horeli sme tam a robili sme chyby. Potom sme však ukázali charakter a prevzali sme zápas do svojej réžie. Kľúčom k úspechu bolo zlepšené napádanie, po ktorom padol aj ten môj prvý gól,
" pochvaľoval si Klhůfek.

Spomínaný brankár Košarišťan zneškodnil všetkých dvadsať striel hostí a vychytal svoju druhú nulu po sebe.

Až na tých pár minút v prvej tretine sme odohrali dobrý zápas. Tlak bol miestami enormný, ale ustálil sme to a potom sme strelili potrebné góly,“ skonštatoval 25-ročný brankár, ktorý neinkasoval gól vyše 120 minút. „Zatiaľ minúty nepočítam. Možno ak by som sa blížil k rekordu Mira Hálu, ale k tomu je ešte veľmi ďaleko a myslím si, že je to neprekonateľné.“

Skokan a Klhufek

Podstatné sú podľa Košarišťana víťazstvá a tie Košičanom pribúdajú slušným tempom. Prvé miesto v tabuľke dodáva pohodu a tá sa prejavila aj počas pozápasovej ďakovačky. „Oceliari“ si počas nej posadali na ľad a opätovne povstali až po choráloch spievaných fanúšikmi.

„Predtým sme kľačali, teraz sme si posadali. Nemyslím si, že by sme boli po dvoch víťazstvách nejako unavení. Chlapci si asi chceli schladiť zadky,
“ rozosmial sa Pavel Klhůfek, ktorý mal z atmosféry sprevádzajúcej východniarske derby výborný pocit. „Bol som milo prekvapený. Dúfam, že to takto bude vyzerať častejšie.“

Andrej Košarišťan (3)

„Bolo to krásne a chcel by som sa poďakovať fanúšikom z Košíc i Michaloviec. Vďaka tejto atmosfére sa hral hokej na úrovni play-off,“
nadviazal Dávid Skokan. „Bolo to rýchle, bolo to tvrdé. Michalovce hrajú výborne a boli zaslúžene na druhom mieste. Osobne im držím palce a nech máme takéto zápasy častejšie.“

Brankár Košarišťan navyše pripomenul fanúšikom Košíc časy slávnej Hudashow v podaní Júliusa Hudáčka. V rámci kreatívnej ďakovačky si totiž na hokejku naložil ako závažia lapačku a vyrážačku, aby následne takúto činku zodvihol nad hlavu.

„Naša fyzioterapeutka Zuzka je bývalá vzpieračka a inšpiroval som sa teda ňou. Bohužiaľ mi rozhodcovia zabudli správne namontovať kotúče a tie mi tak počas trhu popadal