HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Po nešťastných rokoch v zámorí sa vrátil. Pri premiére v Tipsport lige zažil bystrické déjà vu
zdroj: jäzva

Po nešťastných rokoch v zámorí sa vrátil. Pri premiére v Tipsport lige zažil bystrické déjà vu

Pred piatimi rokmi sa prvý raz dostal do zámoria a v juniorskej Severoamerickej hokejovej lige (NAHL) sa už ako 17-ročný dostal do bránky tímu Topeka Roadrunners. Kariéra gólmana Mateja Tomeka sa začala vyvíjať zaujímavým smerom. V treťom kole draftu si ho vybral účastník NHL Philadelphia Flyers. Po neúspešnom kempe sa rodák z Bratislavy zaradil do univerzitnej súťaže NCAA a šanca na úspech za "veľkou mlákou" stále existovala.

Na univerzite v Severnej Dakote sa ale Tomek dostal do zlej situácie. Prosperujúci slovenský brankár sa medzi tri žŕdky dostal iba v dvoch zápasoch. "Situácia sa vyvinula v Severnej Dakote tak, že som tam prišiel zranený po kempe u 'letcov'. Keď sa rozbehla sezóna, bol som zdravý až okolo januára, no už som nenaskočil do rozbehnutého vlaku. Druhý brankár, ktorý teraz chytáva na farme New Jersey Devils, si zaistil pozíciu jednotky. Zápasov je málo a tréneri neradi točia brankárov," približuje náročnú situáciu ohľadom premárnených hokejových rokov v zámorí Matej Tomek.

V zámorí naďalej skúšal šťastie. Mladík, ktorý už stihol reprezentovať svoju vlasť aj v kategóriách U18 či U20, si vyskúšal aj USHL, kde v drese Waterloo Black Hawks odchytal 30 zápasov. V uplynulej sezóne sa síce znovu presunul do NCAA, za univerziu v Nebraske sa však postavil do bránky iba päť ráz. Aj preto sa rozhodol pre návrat na Slovensko. "Bol som v kontakte s trénerom Petrom Kosom. Na univerziáde aj po nej bol trénerom brankárov. Pravidelne sme spolu komunikovali a spojilo sa to dohromady," vysvetľuje 22-ročný Tomek svoj najnovší angažmán v Dukle Trenčín.

Ako sám spomenul, veľkú rolu v tomto transfere zohral práve Kosa, s ktorým prišiel Tomek do kontaktu ako brankár Slovenska na Zimnej univerziáde 2019 v Krasnojarsku, kde spolu s tímom vybojoval strieborné medaily. Priznal, že pôsobenie v Tipsport lige je preňho niečo úplne nové. Veď svoj prvý súťažný duel odohral iba v utorok na ľade Banskej Bystrice. Pri premiére medzi slovenskou elitou zažil silné déjà vu. "Snažil som sa pripravovať na stretnutie a vnímať ho tak ako každý iný zápas. Zhodou okolností, aj môj prvý duel v dorasteneckej kategórii sa odohral v Banskej Bystrici. Už preto tento štadión nejako poznám," pousmial sa odchovanec bratislavského Slovana.

Matej Tomek (6)


Hneď pri svojej premiére v bránke Trenčína sa stal hviezdou svojho mužstva. To síce prehralo 1:2 po predĺžení, po zápase sa však hovorilo najmä o fantastických zákrokoch Tomeka, ktorého úspešnosť zákrokov dosiahla 95,7 %. "Na prvý zápas to bolo celkom dobré. Samozrejme, som rád, že moje zákroky najmä zastavili ďalšie potenciálne góly," poznamenal skromný mladík a na otázku, či si myslí, že trénerom zamotal hlavy ohľadom postu brankárskej jednotky, reagoval: "Snažil som sa iba urobiť maximum v rámci svojej roboty. Bránka je, bohužiaľ, iba jedna. Uvidíme preto, ako sa veci vyvinú."

Mladá a progresívna opora Dukly, ktorá v zámorí študovala bakalársky stupeň odboru psychológia, podotýka, že sa stále nevzdáva svojho najväčšieho sna - zahrať si v NHL. Stále sleduje aj Philadelphiu, ktorá v uplynulej sezóne NHL vystriedala medzi tromi žŕdkami siedmich gólmanov. Teraz sa však sústredí predovšetkým na Duklu. "Myslím si, že ľahké úlohy nielen v profesionálnom hokeji, ale celkovo v živote, neposunú človeka tak ako veľké výzvy," zdôraznil talentovaný Matej Tomek.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Trenčín

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

ProFutbal.sk