HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Šatan verí filozofii mladých hráčov, dôkazom úspechu Fehérváry
zdroj: TASR

Šatan verí filozofii mladých hráčov, dôkazom úspechu Fehérváry

Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslav Šatan privítal v stredu na Slovensku staro-nového trénera seniorskej reprezentácie Craiga Ramsayho. Na spoločné raňajky vo štvrtok pozvali tiež novinárov a približne hodinu sa neformálne rozprávali o voľne počas letných mesiacov, ale aj plánoch a cieľoch do budúcej sezóny.

Počas nich padla na trénera Ramsayho zdanlivo jednoduchá otázka, dokedy má platný kontrakt pri slovenskej reprezentácii, a teda či bude koučovať Slovensko s určitosťou len do konca majstrovstiev sveta, alebo aj počas augustovej olympijskej kvalifikácii. Otázku však musel zodpovedať až Šatan, ktorý potvrdil, že Ramsay je oficiálne trénerom až do polovice septembra. „O vyjednávaní sa ani nedá hovoriť, žiadne nebolo. Prvý návrh zmluvy, ktorý som Craigovi poslal, mi vrátil podpísaný. Dnes ste navyše mohli vidieť, že ani nevie dokedy sa nám zaviazal. (smiech) Som veľmi rád za jeho prístup, že sa chcel vrátiť a pomôcť nám, aby sme to, čo sme za posledné dva roky rozpracovali, posunuli niekam ďalej,“ povedal pre médiá prvý muž slovenského hokeja Miroslav Šatan.

Realizačný tím sa bude tvoriť v priebehu najbližších dní, oslovení by mali byť najmä tí, ktorí už s Craigom Ramsaym spolupracovali. Od Michala Handzuša, Ľubomíra Višňovského, až po Róberta Petrovického či Jána Lašáka. „Okruh ľudí, ktorí sa v priebehu dvoch rokov pri reprezentácii prerotoval, bude náš prvý bod, o ktorom sa budeme rozprávať. Keďže Craig priletel na Slovensko len včera, zatiaľ sme nemali čas sa porozprávať so všetkými,“ poznamenal s vierou vytvorenia silného tímu, ktorý by už v máji na MS vo Švajčiarsku mohol byť úspešný. „Na turnajoch, ktorými sme si za dva roky spoločne prešli, nás od postupu do vyraďovacej fázy vždy delil kúsok. Jeden gól či jeden bod. Verím, že v tejto sezóne sa nám to konečne podarí naplniť,“ doplnil očakávania prezident zväzu.

Fehervary
Martin Fehérváry reprezentoval Slovensko na posledných dvoch MS, dnes hrá za Washington Capitals. (foto: jäzva)

Prvou ostrou previerkou v sezóne bude každoročne Nemecký pohár, ktorý sa od 7. do 10. novembra uskutoční v Krefelde. V minulosti tréneri vždy prekvapili nováčikom v nominácii a nie je vylúčené, že sa tak udeje aj o dva týždne pri predstavení najnovšej nominácie. „Je veľkou výhodou, že neprišla trénerská zmena a neprišiel niekto, kto by musel hráčov spoznávať. My už sme si vytvorili okruh mien, hráčov poznáme a sledujeme. Gro tímu bude podobné tomu, ktoré ste sledovali ostatné dva roky, ale budeme radi, ak nejaké jedno či dve nové mená pribudnú,“ hovoril Šatan o filozofii s mladými hokejistami a dodal: „Za posledné dva roky sme previedli cez reprezentáciu niekoľko mladých chlapcov a dodali im veľa skúseností. Dnes vidíte, že Martin Fehérváry je na hranici toho, aby sa stal stabilným hráčom NHL. Aj Filip Krivošík či ďalší hráči sú krôčik od toho, aby sa stali platnými hráčmi vo svojich kluboch. Vidíme, že táto práca prináša ovocie a mladí slovenskí hráči z nej benefitujú.“

Šatan priznal, že v aktuálnej sezóne videl už niekoľko stretnutí a sleduje dianie na scéne Tipsport ligy. „Zatiaľ som nevidel štatistiky, ale mám dojem, že sa zvýšila aj návštevnosť, predsalen prišli dve nové mužstvá Slovan a Michalovce, ktoré lákajú divákov a zdvihli evidentne aj športovú kvalitu, keďže sú obe v hornej polovici tabuľky,“ pochvaľoval si Šatan, ktorý si všíma aj dohodu o nasadzovaní mladíkov v súťažných stretnutiach, ktorá je vylepšená o finančné prémie za minutáž pre mladíkov. „Môžem vyjadriť spokojnosť s tým, že sa proces rozbehol a niektoré tímy nad touto možnosťou uvažujú, niektoré to skúšajú a niektoré sa do toho pustili úplne naplno. V tomto smere musím pochváliť Detvu, kde sa toho neboja a hrá v jej drese asi najviac mladých hráčov. Vnímam tiež, že niektoré tímy sa dosiaľ neodvážili, prípadne nie sú ochotné zapracúvať mladých hráčov a hrajú len so základným kádrom s osemnástimi hráčmi. Verím, že sa to časom do ligy presadí hlbšie a tímy túto myšlienku pochopia a prijmú.“

Odporúčame

Najnovšie z klubu: HC 07 Detva

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia

Pozri viac

ProFutbal.sk