Hokej.sk Hokej.sk

Opora Trnavy si zahrala islandskú ligu: Sľúbili mi recepciu, no makal som na stavbe
zdroj: Archív Andreja Mrázika

Opora Trnavy si zahrala islandskú ligu: Sľúbili mi recepciu, no makal som na stavbe

Viacerí hokejisti zo Slovenska majú chuť zažiť počas kariéry akúsi exotiku v rámci najpopulárnejšieho športu na ľade. Ako príklad môžeme uviesť Dávida Bondru, ktorý zamieril k čínskemu účastníkovi KHL Červená hviezda Kchun-lun či Branislava Fábryho, ktorý si zahral v Kazachstane. Takýchto hráčov je, samozrejme, viac. Spomedzi nich však najviac vyčnieva zrejme Andrej Mrázik. Obranca druholigovej Trnavy si zahral najvyššiu súťaž na Islande.

Jeden z mála legionárov chcel vidieť svet

Dnes už 26-ročný zadák si v sezóne 2017/2018 obliekal dres tímu UMFK Esja Reykjavík, v tom čase obhajcu ligového titulu. Dovtedy nastupoval za druholigové Piešťany, Senicu či spomínanú Trnavu. Nastal čas, keď zatúžil po zmene. "Nikam som sa za tie roky výraznejšie neposúval, chodil som do roboty a chcel som niečo zmeniť a vidieť svet. Išiel som si preto vyskúšať exotickú krajinu," opisuje svoje zaujímavé rozhodnutie Mrázik v rozhovore pre hokej.sk. Chladný Island nie je ani zďaleka známy ako hokejová krajina. Tento národ totiž figuruje až v B-skupine druhej divízie v rámci svetových turnajov. Aj preto rodák z Piešťan prekvapuje odpoveďou na otázku, akú kvalitu má tamojšia súťaž.

"Kvalitu ligy by som porovnal s poslednými štyrmi tabuľkovými priečkami v SHL. Jednotlivé tímy majú približne takú kvalitu ako Trnava či Považská Bystrica. Je cítiť, že hokej na Islande sa šplhá hore," hovorí Mrázik s dodatkom, že Islanďania si do tímov neberú cudzincov v takom množstve, ako by sa možno očakávalo. "Mali sme štyroch legionárov. Asi žiaden tím ich nemal viac ako päť. Islanďania sa snažia postaviť ligu najmä na domácich hráčoch," pokračuje bek HK Gladiators. Najvyššiu súťaž na Islande pritom tvoria štyri tímy, ktoré sa bijú o titul. Najčastejším šampiónom je Skautafélag Akureyrar s 21 titulmi. Ako to vyzerá na tamojších stánkoch?

Andrej Mrázik bol jeden z mála legionárov na Islande. (foto: Archív Andreja Mrázika)
Andrej Mrázik bol jeden z mála legionárov na Islande. (foto: Archív Andreja Mrázika)

Popri hokeji drel na stavbe

"Zimné štadióny sú malé, tvorí ich zväčša iba jedna tribúna. Každý z nich oplýva kapacitou tak do 400 či 500 divákov. Chodil síce plný štadión, ale keďže kapacita je obmedzená, viac ľudí by sa tam nezmestilo," vysvetľuje so smiechom Mrázik. Na turisticky populárnom ostrove pritom musel poriadne tvrdo pracovať. Nebolo to preňho iba o hokeji. "Funguje to zhruba tak, že od ôsmej rána do štvrtej je človek v robote, večer o deviatej nasleduje tréning a v sobotu sa hrá zápas."

A samotný Mrázik nemal najjednoduchšiu profesiu. "Robil som na stavbe. Bolo mi síce sprvu sľúbené, že budem robiť na recepcii v hoteli, tento odbor som totiž aj vyštudoval, nakoniec ma ale dali na týždeň na stavbu, aby som len tak nestál na mieste. Napokon z toho boli tri mesiace," smeje sa "gladiátor". Tvrdí, že si tam pekne zarobil. Veľa peňazí mu totiž ušetril aj klub. "Platil mi byt, ktorý inak stojí približne 2000 eur na mesiac. Zabezpečil mi auto, ktorým som sa dopravoval na tréningy a do roboty. Prispel mi taktiež na výstroj, hokejky či letenky. Na Islande sa zarábajú trochu iné peniaze ako na Slovensku. Je to iný svet, ľudská nátura je úplne odlišná," rozhovoril sa Mrázik s dodatkom, že tamojšie typické jedlo nevyskúšal a varil si obvykle sám.

Mrázik si okrem iného stihol pozrieť aj prírodné krásy ostrova. (foto: Archív Andreja Mrázika)
Mrázik si okrem iného stihol pozrieť aj prírodné krásy ostrova. (foto: Archív Andreja Mrázika)

Bol aj na futbale

A hoci sú obyvatelia európskeho ostrova zanietení fanúšikovia, hokej pre nich nie je šport, ktorým by žila celá krajina. "Futbal je u nich šport číslo jeden. Islanďania sú povahovo takí, že keď sa do niečoho 'zakusnú', robia to na 110 percent. Futbalom tam žila celá krajina, a tiež som sa bol pozrieť na jednom zápase," hovorí Mrázik smerom k islandským futbalistom, ktorí utvorili históriu tým, že na ME 2016 sa dostali až do štvrťfinále a následne si premiérovo zahrali aj na MS 2018.

Na Islande odohral Mrázik za Esju celkovo 14 zápasov vrátane play-off a nazbieral v nich 18 kanadských bodov (6+12). Okrem toho stihol aj vidieť krajinu a jej krásne prírodné úkazy ako ľadovce či vodopády. Potešil ho aj pohľad na polárnu žiaru. "Spoluhráč robil výjazdy do rôznych destinácií. Keďže bol autobusár, zobral ma vždy zadarmo na výlet k nejakým tým prírodným úkazom. Bol to veľký zážitok," približuje obranca Trnavy a hovorí, že stále ostal v kontakte s bývalými spoluhráčmi. "Mali sme v tíme napríklad aj Ukrajinca, bol som nedávno na jednej rozlúčke so slobodou a náhodne som ho tam stretol. S viacerými spoluhráčmi som stále v kontakte a volajú ma, aby som ich prišiel znovu pozrieť. Na to im len odvetím, že veľmi rád by som, ale nemôžem."

Andrej Mrázik si stihol pofotiť krásy Islandu vrátane ľadovcov či polárnej žiary. (foto: Archív Andreja Mrázika)
Andrej Mrázik si stihol pofotiť krásy Islandu vrátane ľadovcov či polárnej žiary. (foto: Archív Andreja Mrázika)

Trnave chýbajú skúsenosti

Do vlasti sa vrátil z rodinných dôvodov a venuje sa vedeniu rodinného penziónu. Pár zápasov si v minulosti zahral aj v najvyššej súťaži, po zranení sa však už neprebojoval do základu Piešťan. V SHL si teraz oblieka trnavský dres. Samotným gladiátorom sa ale doposiaľ nedarí a herne sa trápia. Po 11 zápasoch majú na konte len 7 bodov a najhoršiu defenzívu v SHL (58 inkasovaných gólov). "Máme samých mladých chalanov, ktorí sa stále učia. Robíme chyby, ktoré súpera dostanú na koňa. Prestaneme v istej fáze hry korčuľovať a keď v niektorej z tretín dostaneme štyri góly, čo je priam nemysliteľné, opustíme sa a ide to s nami dole vodou. Potom nevyužíjeme šance s lepšími súpermi, hoci ich máme veľa. Súper využije všetky proti nám. Neviem, či to súvisí s našou mladosťou alebo tým, že niektorí hráči vyletia tam, kde nemajú," hovorí Mrázik o aktuálnej klubovej situácii. Vo veku 26 rokov sám patrí medzi najstarších hráčov.

"Skúsenosti nám nesmierne chýbajú. Hlavne sme donedávna mali domácich skúsených hráčov, ktorí tvorili gro celého tímu. Vedeli to potiahnuť, boli to víťazné typy, ktoré neznášali prehry. Je to o skúsenostiach a chtíči,"
približuje stále mladý obranca, ktorý však uvažuje, že sa profesijne bude venovať už niečomu inému. Vyskúšal by si ešte niekedy podobnú hokejovú destináciu ako je Island? "Asi skôr nie. Som už aj celkom starý a začínam rozmýšľať nad ďalšou budúcnosťou," uzavrel pre hokej.sk Andrej Mrázik.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: HK Gladiators Trnava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: SHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

ProFutbal.sk