Štatistické zaujímavosti prvej štvrtiny - osem hetrikov, rýchle popradské predĺženia a hanebná návštevnosť v Detve
zdroj: foto jäzva

Prvá štvrtina základnej časti Tipsport ligy je za nami a to je čas poobhliadnuť sa za pozoruhodnými číslami.

Hetriky

Až osem hráčov zaznamenalo v rámci v rámci prvej štvrtiny základnej časti hetrik. Iba jediný však dokázal streliť až štyri góly. Tento jedinečný výkon predviedol košický útočník Marcel Haščák v siedmom kole pri víťazstve 9:0 na nitrianskom ľade. Okrem neho sa z hetrikov potešili Davis Vandane, Václav Stupka, Joona Jääskeläinen, Jakub Linet, Jakub Sukeľ, Rastislav Špirko a Ján Sýkora.

Králi prihrávok

Spomínaný zápas Košíc v Nitre ponúkol aj doterajší rekord sezóny v počte asistencií. Michal Chovan naservíroval až päť gólových prihrávok. Po štyri nahrávky zaznamenali v jedinom zápase Jordon Southorn, Brock Trotter, János Vas a David Rodman.

Najviac bodov

Zápas Nitra – Košice do tretice. Strelecky v ňom explodoval prvý košický útok, ku ktorému sa pridal počas presiloviek kapitán Dávid Skokan. Rekordných šesť bodov si vtedy na svoje konto pripísal Michal Chovan, Skokan a Haščák si obohatili kontá o päť bodov.

Zlý muž Mesikämmen

Fínsky obranca v službách Michaloviec Konsta Mesikämmen zažil búrlivý úvod októbra. V súboji proti Novým Zámkom inkasoval 37 trestných minút, čo je doposiaľ najviac v sezóne. Aby toho však nebolo málo, o dva dni neskôr mu rozhodcovia v Trenčíne nadelili ďalších 35 minút. Rovnakú porciu „schytali“ Jozef Švec z Trenčína (proti Michalovciam), Francis Beauviller z Miškovca (proti Trenčínu) a Jozef Sládok z Trenčína (rovnaký zápas proti Miškovcu). Mimochodom, až dvanásť hráčov inkasovalo počas jedného zápasu tri menšie tresty. Najviac trestných minút v jednom zápase „nafasovali“ Zvolenčania 13. októbra (72 trestných minút).

Bleskový Špirko

O najrýchlejší gól zápasu sa postaral zvolenský útočník Rastislav Špirko, ktorý skóroval v súboji 12. kola v Michalovciach už v štrnástej sekunde. O trinásť sekúnd viac potreboval na strelenie gólu Fín Joona Erving z Popradu v súboji proti Nitre (5. kolo). Góly v prvej minúte zaznamenali aj Košičan Michal Chovan, Novozámčan Samuel Hain, Kyle Beach z Miškovca a Tomáš Zigo zo Slovana.

Rýchle popradské predĺženia

Ak sa dostanú hokejisti Popradu do predĺženia, ide spravidla o rýchlu záležitosť. V súboji siedmeho kola inkasovali z hokejky Rastislava Gašpara najrýchlejší gól v predĺžení (už v 29. sekunde). V treťom kole naopak ukončil v prospech „kamzíkov“ predĺženie proti Budapešti v 32. sekunde Jorgen Karterud. Dlhý priebeh nemali ani predĺženia Popradu proti Košiciam a Slovanu. V týchto prípadoch rozhodli v 76. sekunde Patrik Svitana a v 83. sekunde Roman Žitný (BA). Na opačnom póle je Joona Jääskeläinen z Banskej Bystrice, ktorý ukončil predĺženie proti Trenčínu v čase 63:44.

Góly v posledných sekundách

O najneskorší gól sezóny sa zatiaľ postaral útočník Slovana Radovan Bondra, ktorý skóroval pri prehre s Novými Zámkami (6:7) dve sekundy pred koncom. V posledných desiatich sekundách tretej tretiny skórovali aj Tomáš Urban, Kyle Beach a Marcel Haščák.

Hody v Bratislave

Najviac gólov v jednom zápase videli diváci na štadióne Ondreja Nepelu počas súboja Slovana proti Novým Zámkom. V šialenej prestrelke vtedy uspeli hostia 7:6. V rovnakom kole (7) padlo po jedenásť gólov v stretnutiach Poprad – Budapešť (6:5 pp) a Detva – Zvolen (5:6). Jedenásť gólov videli diváci aj v súboji Nové Zámky – Budapešť (7:4).

Najviac a najmenej divákov

Divácky rekord prvej štvrtiny patrí Košiciam, kde sledovalo prvý zápas sezóny proti Slovanu 8340 divákov. Tento rekord však padol v odvete. Na úvod druhej štvrtiny si našlo v Bratislave v stretnutí rovnakých súperov cestu na tribúny až 9813 divákov. Nehodné najvyššej súťaže sú naopak návštevy v Detve. Zápas proti Liptovskému Mikulášu sledovalo 423 divákov, proti Miškovci 393 divákov a absolútnym dnom bol duel proti Michalovciam – 389 divákov.