HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Depresívne prostredie, málo slnka a chladní ľudia. Musel som si na Fínsko zvyknúť, hovorí Krivošík
zdroj: TASR

Depresívne prostredie, málo slnka a chladní ľudia. Musel som si na Fínsko zvyknúť, hovorí Krivošík

Mal iba 17 rokov, keď pred ním stála životná výzva. Filip Krivošík ako tínedžer vymenil pohodlie domova a odišiel na ďaleký sever Európy. Sezóna 2016/2017 bola jeho prvou, kedy si obliekol dres juniorky fínskeho mužstva HPK Hämeenlinna. Odvtedy sa už do vlasti nevrátil. U oranžovo-čiernych si našiel svoj domov, kde sa mu darí a teší sa z úspechov.

Chladnejšie po viacerých stránkach

V súčasnosti jeden z najväčších talentov slovenského hokeja priznal, že jeho prvé kroky vo vzdialenej krajine neboli vôbec jednoduché. Čakalo ho viacero zmien, a to nielen po hokejovej stránke. "Zo začiatku som mal problémy, to sa musím priznať. Vo Fínsku je dlho tma a zima, preto je prostredie trochu depresívne. Časom som si zvykol. Je to súčasť kariéry," priblížil úprimne Krivošík. Neostávalo mu nič iné, ako sa prispôsobiť podmienkam, ktoré sprvu vyzerali ako bojové. "Nemáte na výber. Keď zapadne slnko alebo vôbec nevyjde, neostáva vám nič iné, iba si zvyknúť. Pre Fínov je to asi prirodzené, už aj ja to momentálne beriem normálne," pokračoval zvyknutý 20-ročný Bratislavčan, ktorý v Liige aktuálne hrá už svoju štvrtú sezónu.

Krátky deň a dlhá tma má veľa nevýhod. Je dokázané, že človek je aj pracovne produktívnejší počas slnečných dní. Trávi preto "Fiťo" viac času spánkom? "Ani nie. Robím to, čo by som robil doma. Ráno je tréning, potom odpočinok a poobede znovu. Hodinku si pospím medzi nimi a pokračujem," reaguje bratislavský rodák. Aj pre horšie svetelné podmienky sa o "krajine tisícich jazier" hovorí, že jej obyvatelia sú chladní a uzavretejší sami do seba, pričom si k telu nepúšťajú cudzincov. To zažil aj samotný Slovák. "Boli zo začiatku chladnejší, človek si k ním musí nájsť cestu. Časom to ide a aj oni povolia a pustia si človeka bližšie k telu. Trvá to ale nejaký ten deň."

Filip Krivošík
Filip Krivošíksa napriek depresívnejšiemu prostrediu teší z pôsobenia vo Fínsku. (hpk.fi)

Titul pre Hämeenlinnu aj Fínsko

Pri komparácii Slovenska s Fínskom sa nájde viacero odlišností nielen po klimatickej stránke. "Suomi" sú známi ako fantastickí a neúnavní korčuliari. Ligové tempo preto môže robiť zahraničným hráčom problémy. "Sú tam menšie klziská, preto je hra rýchlejšia a kontaktnejšia. Majú aj prepracovanejší systém hry. Preto neľutujem, že som sa v kariére vydal fínskou cestou. Majú nás čo učiť, sú ďaleko pred nami a stále napredujú," hovorí Krivošík o špecifikách hokeja krajiny úradujúcich majstrov sveta. "Poznal som chalanov, veľa hráčov tam išlo z našej ligy. Nemali veľké hviezdy typu hráči z NHL. Vedel som, že vedia spraviť výsledok, väčšinou to tak býva. Trochu ma ale prekvapilo, že sa stali svetovými šampiónmi."

Z veľkého titulu sa ale netešili len Fíni ako národ. Veľkú radosť už zažil dvakrát aj Krivošík. Počas svojho premiérového ročníka u severanov sa tešil zo zisku primátu v ligovej kategórii juniorov. Pár mesiacov dozadu už zodvihol nad hlavu aj najcennejší pohár - ten medzi ligovou elitou. Aj preto si súperi Hämeenlinny dávajú pozor na favorizovaného obhajcu. "Vyhrali sme titul a veľmi si to užili. Nemôžeme ale večne žiť z minulosti. Káder sa vymenil, máme novú sezónu a sústredíme sa len na ňu. Je možné, že teraz je na nás väčší tlak a súperi sa poctivejšie pripravujú na tieto konfrontácie, keďže sme vyhrali. Nepripúšťam si však, že je to iný hokej. Súperi sú tvrdí na každého. Možno je iná len mentálna príprava pre to, že sme vyhrali minulý rok," myslí si Krivošík, ktorý však nachádza zmenu v sebe samom a role, ktorú zastáva. Pravidelne totiž hráva v prvej či druhej formácii.

Filip Krivošík (Hämeenlinna)
Po zisku titulu má väčší ice time na ľade. (foto: hpk.fi)

"Každý zápas treba bojovať o miesto, káder je nabitý. Som rád, že som v prvých formáciách. Potrebujem ice time na ľade a je prakticky jedno, či v prvej alebo tretej lajne. Už si to chcem len udržať. Nezmenilo sa preto prakticky nič, stále odvádzame tú istú robotu. Zmenilo sa to, že som dostal viac času na ľade a každý hráč sa cíti lepšie, keď mu tréner dôveruje. Minulý rok som bol skôr pracant, teraz mám na starosti iné veci. Krok za krokom hokejová kariéra prosperuje," vysvetľuje ďalej odchovanec Ružinova. Keďže je vo Fínsku už štvrtú sezónu po sebe, natíska sa do popredia otázka, či netúži po zmene a výzve vyskúšať si napríklad zámorie. "NHL je sen každého, Fínsko má však dosť kvalitnú ligu. Dokým sa mi tam budem páčiť, budem tam hrať," odpovedá talentovaný mladík.

Chce ukázať, čo sa naučil

Ten má momentálne iné príjemné starosti. Pre dobré výkony si ho tréner Craig Ramsay povolal do reprezentácie a slovenský útočník si zahrá na tohtotýždňovom Nemeckom pohári. Pozvánka ho potešila, veď doposiaľ má na konte len dva reprezentačné štarty. "Nebral som ju ako samozrejmosť, snažil som sa odvádzať čo najlepšie výkony v klube a rovnakým štýlom chcem zúžitkovať aj reprezentačnú pozvánku." Hráč prezývaný "Krivo" následne odpovedal aj na otázku, či vzhľadom na stabilné výkony neočakával telefonát od trénera skôr. "Bol by som šťastný, ak by som dostal pozvánku skôr. Nijako mi to však neprekážalo. V tíme boli vždy kvalitní hráči. Vedel som, že chcem napredovať a dostať sa do reprezentácie svojím štýlom. Vedel som, že poctivou robotou pozvánka príde."

Filip Krivošík (Slovensko)
Filip Krivošík: "Chcem ukázať, čo vo mne je, čo som natrénoval a naučil sa vo Fínsku."

Na Nemeckom pohári chce zaujať tým, čo sa mu podarilo naučiť sa v tíme HPK. "Chcem ukázať, čo vo mne je, čo som natrénoval a naučil sa vo Fínsku - kreativita, drajv smerom do bránky, natláčanie sa pred ňu, súboje či vytvárane šancí. Verím, že mi to vyjde. Chcem zaujať trénera. Celkovo nás teraz pôjde veľa mladých hráčov na podujatie a bude to zaujímavé," rozhovoril sa Krivošík a na záver podotkol, že sa teší aj na kolektív. "Teším sa na Adama Lišku, dlho sme spolu neboli. Som rád, že sa môžeme stretnúť, lebo sme dobrí kamaráti. Celkovo sme však výborná partia, očakávam fajn atmosféru."

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fínsko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia

Pozri viac

ProFutbal.sk