HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Ťažké srdce na Fínsko či reprezentáciu? Nevyšlo to, no pozerám sa dopredu, hovorí Buček
zdroj: TASR

Ťažké srdce na Fínsko či reprezentáciu? Nevyšlo to, no pozerám sa dopredu, hovorí Buček

Predošlá sezóna bola preňho priam fantastická. Samuel Buček vybojoval v Tipsport lige striebornú medailu s Nitrou a získal aj Zlatú korčuľu pre najužitočnejšieho hráča play-off. Všetko vtedy nasvedčovalo tomu, že sa stane pevnou súčasťou reprezentačného A-tímu. Tesne pred majstrovstvami sveta na Slovensku sa však 20-ročný progresívny útočník dozvedel, že na turnaji sa nepredstaví. Teraz ale bude môcť navýšiť čísla v kolónke reprezentačných štartov.

Pre viaceré zranenia vybraných hráčov čí vynútené tímové zmeny na poslednú chvíľu sa ľavé krídlo z Nitry dostalo do nominácie trénera Craiga Ramsayho na Nemecký pohár 2019. "Generálny manažér Miroslav Šatan mi zavolal pred tromi dňami a povedal som, že rád pôjdem. Vždy sa sem teším a som rád za šancu, takže je to super. Hokej je vrtkavý, nikdy neviete, čo príde. Niekedy sa stanú veci, ktoré nečakáte a neželáte si ich. Nič iné ale teraz neriešim a som rád, že som tu," hovoril v pondelok ku svojmu reprezentačnému návratu Buček.

Odchovanec tímu spod Zobora nemá ťažké srdce na Ramsayho či trénerský mančaft, ktorý mu udelil červenú pri sne zúčastniť sa na vrcholovom podujatí. "Nedá sa to zmeniť, sme len ľudia. Hráč a tréneri sa na tieto situácie vždy pozerajú inak ako ostatní. Čo bolo, bolo a neovplyvním to. Pozerám sa len dopredu. Hlava je nastavená tak, že teraz idem hrať za Slovensko a bojovať o svoje miesto," vyjadril sa Buček, ktorý predtým hrával v reprezentačných kategóriách do 18 aj 20 rokov. Za "áčko" nastúpil dovedna šesťkrát. Na koho sa po návrate najviac teší? "Teším sa na chalanov, napríklad aj Martina Bodáka. Spolu sme hrávali a tešíme sa na konfrontáciu s Nemeckom či Švajčiarskom. Bude to iné a rýchlejšie, ako aj býva na medzinárodnej úrovni," dodáva.

Samuel Buček
Samuel Buček sa po krátkej skúsenosti vo Fínsku vrátil do nitrianskeho dresu. (foto: jäzva)

Buček sa musel vysporadúvať s náročným obdobím. Cíti však, že práve Nemecký pohár mu môže pomôcť preniesť sa cez trpké momenty. "Chuť naberiem teraz. Aj minulý rok ma po príchode sem začal hokej baviť a chutiť mi. Každý hráč má dobré aj zlé obdobia. Naberiem viac sebavedomia, z toho sa budem snažiť ťažiť," hovorí hokejista, ktorý po vydarenej sezóne 2018/2019 absolvoval aj rozvojový kemp Detroitu Red Wings. Následne sa usídlil vo fínskom klube KooKoo Kouvola. Na severe Európy to ale nevyšlo podľa predstáv. V Liige odohral iba päť súťažných zápasov a na svoje konto si pripísal len jednu gólovú asistenciu. Severania s ním následne ukončili spoluprácu. Kde boli hlavné príčiny?

"Nechcem to viac rozoberať. Nemali pre mňa miesto, ale ďakujem im za všetko. Veľa som trénoval a niečo sa aj naučil. Bola to dobrá skúsenosť, iný a rýchlejší hokej. Všetko zlé je na niečo dobré," mykol plecami na margo tejto skúsenosti Buček. Ten sa chcel následne presunúť do Zlína k trénerovi Antonínovi Stavjaňovi. Prestup si však rozmyslel po tom, čo niekdajší lodivod Nitranov dostal "padáka". Jeden z najprogresívnejších slovenských mladíkov sa tak rozhodol pre návrat pod Zobor. Tam chce využiť všetko, čo sa za pár mesiacov naučil vo Fínsku. A nebolo toho málo. U aktuálnych majstrov sveta zažil niečo úplne iné, čo doposiaľ.

Samuel Buček
Samuel Buček: "Pozerám sa len dopredu. Hlava je nastavená tak, že teraz idem hrať za Slovensko a bojovať o svoje miesto." (foto: jäzva)

"Majú tam pekné komplexy. Každý má svojho trénera a plán, na čom treba pracovať. Hokejisti sa tam dobre vyvíjajú. Pilujú korčuľovanie a fínska Liiga je preto takticky nesmierne premakaná. Každý deň sme korčuľovali ako o život. Otvorilo mi to viac oči a zbadal som, na čom mám viac pracovať, aby som sa zlepšil," doplnil smerom ku svojej krátkej skúsenosti vo Fínsku Buček.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia

Pozri viac

ProFutbal.sk