HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Po piatich rokoch zavolal Šatanovi, že chce prísť. Dúfa, že po návrate si nájde auto
zdroj: TASR

Po piatich rokoch zavolal Šatanovi, že chce prísť. Dúfa, že po návrate si nájde auto

Medzi ťahúňov slovenskej hokejovej reprezentácie na prvej akcii reprezentačnej hokejovej sezóny by mal patriť Marek Hrivík. Dvadsaťosemročný útočník sa po dvoch sezónach poznačených zraneniami chytil v malom mestečku Leksand v strede Švédska a prvýkrát od MS 2014 sa vrátil do národného tímu.

Jeho návratu predchádzal jeden telefonát. Vlani mi to s reprezentáciou párkrát nevyšlo, tak som volal s Mirom Šatanom, že chcem prísť. Síce sme mali vo Švédsku ťažký program, ale som šťastný, že som mohol prísť a ukázať sa. Keďže som posledné sezóny viac nehral ako hral, úvod tejto bol ťažší, ako som si myslel. Ale myslím si, že forma sa lepší a pomaly sa do toho dostávam,“ uviedol na úvodnom zraze Marek Hrivík„Dlho som tu nebol, veľa chalanov ešte nepoznám. Čo sa týka mojej pozície, tak s Mirom som sa o ničom nebavil, teším sa na rozhovor s trénerom Ramsaym. Nemyslím si, že by som sa mal automaticky stavať do role lídra, uvidíme, ako to bude vyzerať na ľade,“ krotí očakávania verejnosti.

Na gól v najcennejšom drese čaká od roku 2013, na spomínanom svetovom šampionáte si nestihol pripísať v šiestich dueloch ani jeden kanadský bod. Uvedomuje si však, že jeho a tím čaká kvalitatívne náročný turnaj. „Vieme, že Švajčiari i Nemci sa každým rokom lepšia, o Rusoch sa ani nemusíme baviť. Bude to veľmi ťažký turnaj. Ja osobne som navyše na medzinárodnom fóre veľmi dlho nehral, mnoho hráčov súpera nepoznám, možno pár Rusov. Neviem povedať, čo od toho turnaja čakám, nechám sa prekvapiť,“ tvrdí s tým, že prišiel presvedčiť o svojich kvalitách, nie však bojovať o miestenku na májové majstrovstvá. „Tie sú ešte ďaleko, tam sa zatiaľ nepozerám. Je november a veľa zápasov pred nami.“

Marek Hrivík
Hrivík v tréningovom zaťažení. (foto: jäzva)

Posledné dva roky trápili slovenského útočníka zdravotné problémy. Navyše, po uplynulej sezóne, v ktorej odohral len 26 duelov (8+7) v KHL za Viťaz Podoľsk, mu klub nepredĺžil zmluvu a musel si hľadať nového zamestnávateľa. V čase, kedy už mnoho tímov malo svoj tím uzavretý. Vybral si napokon švédske mestečko Leksand, čo sa zatiaľ ukazuje ako dobrá voľba. Odohral 16 duelov švédskej ligy, strelil päť gólov a pridal osem asistencií. Úroveň najvyššej švédskej ligy ho príjemne prekvapila, dokonca ju považuje za kvalitnejšiu ako KHL. „Bavil som sa o tom aj s niektorými chalanmi a aj môj pohľad je taký, že vo Švédsku je ťažšie sa presadiť, udržať puk, hokej je rýchlejší, všetci dobre korčuľujú a sú silní. Bol som veľmi milo prekvapený úrovňou ligy,“ uviedol bývalý hráč New York Rangers či Calgary Flames, ktorý má s Leksands IF zmluvu na jednu sezónu, neberie to však len ako prechodnú stanica. „Nenazval by som to tak. Vo Švédsku je kvalitná liga a ak sa mi bude dariť, nevylučujem, že by som mohol zostať. No nerád hovorím o budúcnosti, uvidíme, ako dopadne sezóna.“

Rodák z Čadce si pomaly zvyká na život v severskej krajine. Zatiaľčo veľa jeho reprezentačných spoluhráčov prišlo na bratislavský zraz premrznutých, on je už teraz z Leksandu ošľahaný oveľa chladnejším počasím. Ako by som opísal Leksand? Zima a veľa snehu. Celý tento týždeň má snežiť. Keď sa tam vrátim, snáď si ešte nájdem auto,“ zasmial sa dobre naladený Hrivík, ktorý bol z doterajšej hráčskej kariéry zvyknutý na oveľa väčšie mestá. Aj rodná Čadca má štyrikrát viac. Švédsko je veľmi tichá krajina a Leksand veľmi malé mesto. Má asi šesťtisíc obyvateľov, takže každý každého pozná. Je to niečo, na čo som doteraz nebol zvyknutý, predsa len, predtým som pôsobil vo veľkých mestách. Ale vnímam to pozitívne, človek sa môže sústrediť na hokej a nemá tam nijaké rozptýlenie. Navyše veľa ľudí hovorí anglicky a sú veľmi ochotní a chalani v kabíne výborný,“ uzavrel spokojne slovenský reprezentant.


“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Leksand IF

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Švédsko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia

Pozri viac

ProFutbal.sk