Hokej.sk Hokej.sk

Železní muži dokážu oklamať čas, v historickej desiatke je i Ramsay
zdroj:

Železní muži dokážu oklamať čas, v historickej desiatke je i Ramsay

Na začiatku milénia patril prívlastok železného muža NHL Róbertovi Švehlovi, ktorý odohral bez prestávky takmer 400 zápasov za sebou. A hoci bol počin niekdajšieho skvelého slovenského obrancu obdivuhodný, ani zďaleka sa nepribližuje k rekordmanom v tejto štatistike. V top desiatke „večne zdravých“ hráčov je hneď trio aktívnych hokejistov, ale aj meno skúseného Kanaďana, ktoré je veľmi dobre známe slovenským fanúšikom.

Hrať v najlepšej lige sveta niekoľko sezón za sebou si vyžaduje niekoľko faktorov, ktoré si musia sadnúť. Základom je, pochopiteľne, zdravie. Okrem neho kvalitná hra a dlhodobá forma, ako aj kus nutného šťastia.

Napríklad taký Andy Hebenton, ktorý je v historickej tabuľke na 11. mieste, odohral v NHL bez prestávky 630 zápasov. O sériu prišiel preradením do AHL. Ak by sme však brali do úvahy kombináciu zápasov z najlepšej ligy sveta a z farmy, Hebenton nastúpil za sebou na neuveriteľných 1062 zápasov, čo je historický rekord. Pravý krídelník, ktorý počas kariéry v NHL obliekal dres NY Rangers a Bostonu, prišiel o sériu koncom 60. rokov minulého storočia smutným spôsobom. Na zápas nenastúpil, lebo šiel na otcov pohreb.

OTRAS MOZGU? HRÁŠ AJ TAK


Z aktívnych hráčov je v top desiatke hneď trio hráčov, ktorí môžu naďalej pomýšľať na prekonanie historického rekordu. Ten drží Doug Jarvis. Bez prestávky odohral 964 zápasov. Dnes 64-ročný Kanaďan, ktorý spojil svoju kariéru s Montrealom, Washingtonom a Hartfordom debutoval v profilige 8. októbra 1975 a pobudol v nej do 10. októbra 1987. Celú kariéru v NHL tak odohral bez prestávky! Víťaza štyroch Stanleyho pohárov nezastavilo ani nepríjemné zranenie. „Hrali sme v Detroite. V závere zápasu som dostal tvrdý úder do hlavy, no i tak som cestoval s mužstvom na následný zápas do St. Louis. Doktor sa na mňa pozrel a konštatoval, že môžem nastúpiť. Mal som otras mozgu, ale hral som. V dnešnej lige by tomu bolo asi inak,“ povedal Jarvis s úsmevom a pripojil: „Množstvo ľudí mi tvrdí, že môj rekord je neprekonateľný. Nemyslím si to. Viacero hráčov má solídne šance ísť ešte vyššie.“
TRAJA AKTÍVNI

Jarvisa môže z aktívnych hráčov prekonať Phil Kessel (791), Patrick Marleau (802) a Keith Yandle (814). Najväčšiu šancu má prvý a tretí zo spomenutých. Kessel má 32 rokov, Yandle 33. Veterán Marleau má už štyridsať, je otázne, do kedy potiahne svoju kariéru.

Držiteľ zlatej olympijskej medaily z Vancouveru a zo Soči však má dvojnásobnú motiváciu pokračovať vo svojej unikátnej sérií. Napriek štyrom krížikom na krku totiž môže atakovať nielen Jarvisov rekord, ale aj matuzalemský zápis Gordieho Howea. Mr. Hockey nastúpil v rozpätí rokov 1946 – 1980 na 1767 zápasov, Marleau ich má na konte už 1657. Ak teda odohrá túto sezónu a v kariére bude pokračovať aj v ďalšej, je veľký predpoklad, že sa dostane na prvé miesto. 

Patrick Marleau
foto TASR-AP

Je to jeden z jeho cieľov, držím mu palce, nech mu vyjde,“ konštatoval tréner Mike Babcock, ktorý viedol útočníka San Jose v rokoch 2017 – 2019 v Toronte. Marleau sa k ataku rekordu vyjadruje zdržanlivo. S médiami sa o ňom dokonca nechce rozprávať vôbec. Akurát zareagoval cez twittrový účet svojej manželky.

Je to ešte ďaleko. Veľa vecí sa môže stať, nechcem na ne myslieť. Mojím jediným cieľom je vyhrať Stanleyho pohár. Všetko ostatné je druhoradé,“ odkázal Marleau, ktorého sériu neohrozil fakt, že sezónu začal neskôr. 

Keďže bol voľný hráč a v úvode ročníka nemal zmluvu, nemal ako prísť o možné zápasy. So San Jose sa dohodol 9. októbra, odvtedy nastúpil na všetkých 14 zápasov žralokov v sezóne. Nazbieral v nich 8 bodov.

V DESIATKE AJ RAMSAY

V desiatke železných mužov je okrem rekordéra Jarvisa a tria spomenutých aktívnych hráčov druhý Garry Unger (914), tretí Steve Larmer (884), štvrtý Andrew Cogliano, deviaty Jay Bouwmeester (737), desiaty Henrik Sedin (679).

Ôsma pozícia patrí trénerovi slovenskej hokejovej reprezentácie Craigovi Ramsaymu. Rodák z Westonu v Ontariu hrával bez prestávky takmer jednu dekádu. Od marca 1973 do februára 1983 nastúpil ako hráč Buffala na 776 zápasov za sebou. „V tom čase som si to ani neuvedomoval. Mojou úlohou bolo hrať, pomáhať spoluhráčom a tímu k víťazstvám. Vždy som nastupoval na zápas s vedomím, že na ľade odovzdám všetko. Bola to moja práca, ktorú som miloval a navyše som za ňu dostával plat,“ konštatoval.

Unikátna séria Ramsayho sa skončila 10. februára 1983. V zápase s Los Angeles ho bolestivo nastrelil do nohy Dave Lewis, čím ho odstavil z hry pre ďalší duel. „Stalo sa to po buly, nebol som v ideálnom postavení. Blokoval som strelu, trafil ma nepríjemne. Je to súčasť hry. Dnes ako tréner sa snažím chlapcom vštepiť do krvi, nech blokujú strely, hoci neraz to vie poriadne zabolieť,“ pousmial sa.

Šéf slovenskej reprezentačnej striedačky vníma i fakt, že až trio aktívnych hokejistov má šancu posunúť historickú štatistiku Douga Jarvisa, rovnako tak Marleauov atak o prekonanie zápisu Gordieho Howea. „Stále majú pred sebou veľa zápasov. Ak chcú hrať aj naďalej bez prestávky, musia mať i kus šťastia. Ich sériu môže ohroziť banalita. Chrípka, či puk, ktorý vás trafí do nesprávneho miesta. Na druhej strane, v dnešnej dobe majú hráči perfektnú zdravotnú starostlivosť a sú fyzicky skvelo pripravení. Nič nie je nemožné, železný rekord môže padnúť. Rovnako tak sa môže posunúť zápis v celkovom počte zápasov. Mr. Hockey, teda Gordie Howe, bol famózny hokejista, jeden z najlepších v histórii hokeja. Ako človek však bol absolútna jednotka. Mal som to šťastie, že som sa s ním párkrát stretol. Veľa dobrého som počul aj na adresu Marleaua. Prajem mu, nech mu zdravie a forma vydrží. Mr. Hockey bol a bude len jeden, ale rekordy sú na to, aby sa prekonávali. Ak sa to Patrickovi podarí, každý to bude musieť prijať ako fakt,“ dodal Craiga Ramsay.

Craig Ramsay (3)
jäzva

NEPREKONATEĽNY HALL

Hovorí sa, že rekordy sú na to, aby sa prekonávali. Medzi historickými štatistikami sú však i také zápisy, ktoré nikto nikdy nepokorí. Patrí k nim nielen 2857 bodov Wayna Gretzkého, ale aj počin brankára Glenna Halla. Ten v rozpätí rokov 1955 až 1962 odchytal neuveriteľných 502 zápasov za sebou! Sedem sezón v rade nastúpil na všetkých 70 duelov (dva ročníky ako hráč Detroitu, päť sezón v Chicagu). Muž, ktorý pred každým zápasom vypil pohár pomarančového džúsu a chytal bez masky začal ako neohrozená jednotka aj ôsmu sezónu v sérií. Až prišiel 7. november 1962. Počas zaväzovania remienka na betóne pocítil silnú bolesť chrbta, na základe ktorej bol nútený odstúpiť z hry v zápase s Bostonom a vynechal následný duel s Montrealom. Jeho náhradník Denis DeJordy tak mal zrazu po niekoľkých rokoch čakania šancu ukázať sa. Podarilo sa mu to viac ako slušne. V stretnutí s Canadiens inkasoval len raz, Chicago vyhralo 3:1.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

ProFutbal.sk