HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Sezóna je zatiaľ požehnaním, vraví šťastný líder ruského San Francisca Bakoš
zdroj: foto jäzva

Sezóna je zatiaľ požehnaním, vraví šťastný líder ruského San Francisca Bakoš

Slovenskí útočníci mali v posledných rokoch v KHL z pravidla status „priemerných“ hráčov. Posledným hviezdnejším zápisom bolo 41 bodov Ladislav Nagya v ročníku 2014/15. V doterajšom priebehu sezóny mení štatistiku krídelník Admiralu Vladivostok Martin Bakoš.

Dvadsaťdeväťročný rodák zo Spiša je lídrom produktivity svojho tímu, keď v 26 zápasoch nazbieral 20 bodov (8+12). Z posledných 15 duelov bodoval v dvanástich, zaznamenal v nich sedemnásť bodov.

Hrať na druhom konci sveta nie je nič jednoduché. Bakoš o tom vie svoje, veď v minulosti už obliekal dres čínskeho Kchun-lunu. O to viac ho teší, že vo Vladivostoku má po svojom boku rodinu, manželku Paulu a dcérku Ester, ktoré mu vytvárajú pohodu. Tá má pozitívny efekt. „Počas kempu a úvodu sezóny som tu bol sám. Od ich príchodu šla moja forma rapídne nahor a začal som bodovať. Rodina má byť pokope. V tomto som vyhral skvelú manželku,“ pousmial sa.

Dôvod na dobrú náladu mal v sezóne už viackrát. V polke októbra ho vyhlásili za najlepšieho útočníka týždňa KHL, formu má aj o mesiac neskôr. V poslednom dueli s Petrohradom si pripísal asistenciu, duel predtým s Jokeritom bol jeho one man show. V riadnom hracom čase strelil oba góly Admiralu, jeden v oslabení, ďalší v presilovke. V rozhodujúcich nájazdoch sa presadil dvakrát, vrátane víťazného gólu. Zaznamenal sedem striel, na ľade pobudol 22 minút. „Bol to požehnaný, perfektný zápas. Jeden z tých, kde vám všetko vyjde. V KHL jeden z najlepších. Základom mojej formy je chémia so spoluhráčmi. Zo začiatku som si na nové prostredie trochu zvykal, súhra sa však dostavila rýchlo. Sype nám to. V kabíne si rozumieme všetci. Legionári aj domáci Rusi,“ vraví Bakoš.


Šikovný útočník je kľúčovým hráčom Admiralu. Na ľad chodí prakticky stále, keď to mužstvo potrebuje. „Hrávam prvú presilovku, ale tréner ma nasadzuje aj na oslabenia. Zistil som, že aj táto úloha ma baví. Od cudzincov sa vždy čaká niečo viac, som preto rád, že sa všetkým chalanom darí. Všetko sa začína od skvelého brankára, Fína Juhu Olkinuoru, po posledného útočníka. Hokej je kolektívna hra, bez spoluhráčov by som body nespravil,“ hovorí Bakoš, ktorý si v kabíne najlepšie rozumie s ďalšími legionármi. „Najbližší mi je Kanaďan Shawn Lalonde. Nastupujeme v jednej formácii, veľa času spolu trávime aj mimo ľadu. Žiadne veľké skupinky však v kabíne nie sú, všetci sme na jednej lodi. Rovnako tak pozitíva môžem povedať aj na trénera Sergeja Svetlova. Sem tam na ňom badať prvky ruskej školy, ale inak to je inteligentný chlap. Pokojný, rozvážny.“

EXTRÉMNA VYROVNANOSŤ


Základná časť KHL je v polovici. Vladivostok má po 27 odohraných zápasoch na konte 32 bodov a v tabuľke Východnej konferencie je na ôsmom, teda postupovom mieste do play-off. Rozostupy medzi tímami sú však minimálne, veď na tretiu Ufu stráca Bakošov tím len tri body. „Takto vyrovnaný východ ešte nebol. V klube máme stanovený cieľ play-off, cesta do vyraďovačky bude ešte dlhá a náročná. Musíme ísť pomaly, zápas od zápasu a najmä neustále bodovať. Aj so silnými mužstvami, presne ako v posledných zápasoch s Jokeritom či Petrohradom. Núdza o prekvapenie nechýba. Zostavou nabitý Jekaterinburg či Magnitogorsk začali zle, boli na chvoste tabuľky, obe mužstvá však už idú hore. Nižnekamsk v priebehu siedmich dní dvakrát zdolal Petrohrad, aj to je znak veľkej vyrovnanosti KHL. Každý vie poraziť každého, špeciálne u nás na východe, čo je dobré. Pre fanúšikov aj ligu ako takú,“ vraví. 

Martin Bakoš (4)


Vladivostok mal v minulosti finančné problémy, v tejto sezóne však po nich niet ani chýru, ani slychu. „Na prekvapenie, všetko chodí načas. Dokonca, keď dátum výplaty vychádza na víkend, peniaze prídu v predstihu. Mali sme aj stretnutie s gubernátorom oblasti, všetko je zatiaľ na jednotku,“ teší sa Bakoš.

KRÁSNE MESTO


Prístavné mesto Vladivostok sa nachádza na východnom cípe Ruska v neďalekej blízkosti Japonska. Bakoš si ho nevie vynachváliť. „Mesto je nádherné, ruské San Francisco s množstvom krásnych mostov. Dýcha z neho história, je tu krásna príroda. Jediné, čo je nepríjemné, je cestovanie a infraštruktúra. Zápchy sú tu na dennom poriadku, hoci, hovoriť o problémoch s dopravou po skúsenosti v Číne nemá asi ani zmysel,“ vraví s úsmevom.

Vo Vladivostoku zažil za pár mesiacov viaceré vrtochy počasia. „V júli a auguste boli neuveriteľné hmly. Na Ruskom ostrove, kde máme bázu, sme slnko ani nevideli. Potom za mnou prišla rodina a hneď sa vyjasnilo. Posledné dva týždne sa výraznejšie ochladilo, ale stále svieti slnko. Počas víkendu už nasnežilo, od mora fúka nepríjemný studený vietor. Nie je to však nič také, čo by ma malo ovplyvňovať,“ tvrdí.

To sa už nedá povedať o náročných presunoch. Hráči Admiralu nalietajú ročne tisícky kilometrov. „Súperi k nám letia raz, my za nimi neustále. Je to náročné, najmä po návratoch z tripov mám nepokojný spánok. Tri, štyri dni sa zobudím o tretej ráno a už nezaspím. Doktori sa nás neustále pýtajú, či nechceme tabletky na spánok. Takto to však nechcem riešiť, 'umelý spánok' je ešte horší. Brať tabletky nie je dobré pre telo,“ konštatuje Bakoš.

Spoločne s rodinou našiel pohodu v bytovom komplexe, kde má za susedov všetkých zvyšných legionárov v mužstve. „Nemôžeme si sťažovať. Hneď dole máme potraviny, doktora, detský klub. Dohovorím sa po rusky, o to je všetko ľahšie. Keď ideme na trip naše manželky sú pokope, čo je takisto dobré.“

Martin BakošSLOVÁCI DRŽIA SPOLU


Po konci Slovana v KHL sa počet Slovákov v nadnárodnej lige výrazne zmenšil. Okrem Bakoša pôsobia v druhej najkvalitnejšej lige sveta Michal Čajkovský v Diname Moskve, Július Hudáček v moskovskom Spartaku, Dávid Bondra v čínskom Kchun-lune a Adam Liška v Čerepovci. „S Dávidom a Lišákom som mal možnosť hovoriť pred aj po zápase u nás. S Julom a Čajkym som v častejšom kontakte. Keď sme v Moskve zájdeme do Českého či Slovenského domu. Keď tu hralo Dinamo zobral som Miša na večeru, dali sme si morské produkty, ktoré sú špecialitou Vladivostoku. Kaviári či suši tu hrajú prím,“ vraví.

Útočníka, ktorý získal v sezóne 2011/12 so Slovanom majstrovský titul a za bratislavský klub nastupoval i v KHL mrzí, akým spôsobom ukončil tím z hlavného mesta Slovenska pôsobenie v ruskej lige. „Každý sa vždy tešil na zápas do Bratislavy. Ja aj z gastronomického hľadiska, mohol som si dať doma halušky,“ pousmial sa a pokračoval: „Je škoda, že Slovan už nie je v KHL. Aj chalani v kabíne sa ma pýtali, čo sa stalo. Na druhej strane, návrat tradičného klubu je skvelou správou pre našu súťaž. Na zápasy chodí viac ľudí, obnovili sa tradičné derby. Mladí chalani hrajú ťažšiu ligu, čo je pre ich rast dobré.“

Martin Bakoš (16)VERÍ V REPRE POZVÁNKU


Bakoš si pre mnohých prekvapujúco nezahral na domácich majstrovstvách sveta. Neúčasť na vrchole sezóny ho však neodradila od túžby znova si obliecť národný dres. „Bol som v kontakte s Miroslavom Šatanom, verím, že sa v budúcnosti znova objavím v reprezentácii. Je fajn, že teraz dostali šancu viacerí mladíci. Hovoriť o ďalšom šampionáte je veľmi predčasné, chcem však na sebe neustále tvrdo pracovať a verím, že pozvánka príde. Som rád, že pri mužstve zostal tréner Craig Ramsay. Reprezentácia šla pod jeho vedením hore, nastolil dobrý systém. Výsledok zo šampionátu síce nebol podľa predstáv, ale nemali sme sa za čo hanbiť. Je len otázkou času, kedy sa Slovensko vráti znova do elitnej osmičky,“ predikuje Bakoš.

martin Bakoš (13)


CHÁRA? SAMÉ SUPERLATÍVY

Útočník, ktorý sa v minulej sezóne snažil prebojovať do NHL, pozorne sleduje, ako sa darí 'jeho' Bostonu. „V telefóne mám aplikáciu NHL, pozriem si každý highlight. Je úžasné sledovať čo predvádza David Pastrňák. Vedel som, že bude dominantný, hoci, on taký je už pár rokov. Spoločne s Bradom Marchandom a Patriceom Bergeronom tvorí famózny útok. V Bostone všetkému šéfuje Zdeno Chára. Kto s ním zažil aspoň jeden tréning vie, aký je výnimočný. Väčšieho a lepšieho profíka, ale aj človeka, som nestretol. Pokojne môže hrať do päťdesiatky. Klobúk dole pred tým, čo robí. Hádam zlomí ešte veľa rekordov. Mrzí ma, ako sa nevie presadiť do prvého tímu Peťo Cehlárik. Keby je to na mne, je v prvom tíme, ale toto je o tréneroch. Možno by mu pomohol trejd. V AHL sa mu darí, rovnako ako Robovi Lantošimu, čo je super. V ďalšej sezóne sa možno dostane do NHL a zažije, čo je pravá šou. Prajem mu to. Bola by to pozitívna správa pre náš hokej. No a ešte tam zostáva brankára Jaro Halák. Za Tuukkom Raskom to nemá jednoduché, ale to je pán brankár. Keď nastúpi vychytá čisté konto, alebo predvedie skvelý výkon a súperových hráčov z neho bolí hlava. Brankár na jednotku,“ zložil poklonu pre krajanov Bakoš.

VÁŽME SI SLOBODU

Bakoš si na druhom konci sveta nezabudol pripomenúť významný deň našej histórie, 17. november – Deň boja za slobodu a demokraciu. „Nemožno zabúdať na históriu. Veľká vďaka patrí obyčajným ľuďom, ktorí sa nebáli a vyštrngali nám slobodu. My mladší neraz nepochopiteľne zabúdame na to, čo sa dialo. Asi je to tým, že sme neslobodu nezažili. Uvedomili by sme si to asi až vtedy, keby sme o ňu prišli. V dnešnej dobe si takmer každý na niečo sťažuje, ale žijeme v pekných časoch. Máme všetko. Niekedy prehnaná anarchia slobody paradoxne spôsobuje, že sa strácame v tom, čo sú reálne hodnoty. Toto je na Rusku pekné, že tamojší ľudia si držia svoje hodnoty a nestrácajú ich ako slobodná, moderná Európa. Nechcem sa hrať na politického odborníka, to nie, ale takto veci vnímam,“ konštatoval Martin Bakoš.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Admiral Vladivostok

Pozri viac

Najnovšie z ligy: KHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

ProFutbal.sk