HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Zväz ide stavať štadióny, Šatan a spol. disponujú rozpočtom 28 miliónov eur
zdroj: TASR

Zväz ide stavať štadióny, Šatan a spol. disponujú rozpočtom 28 miliónov eur

Hokej je na Slovensku neustále fenomén a šport, ktorý najmä počas majstrovstiev sveta prebudí v našincoch pravé fanúšikovské šialenstvo. Ešte pred pár rokmi bola situácia na zväze chabá, keď najväčším problémom bol nedostatok peňazí. A dnes? Prezident Miroslav Šatan bude pracovať s najväčším rozpočtom, ktorý dosiahne takmer 30 miliónov eur.

K výraznému navýšeniu rozpočtu prispelo hneď faktorov. Mimoriadna dotácia od vlády, zisk z majstrovstiev sveta, sponzorské financie. Summa summarum, zväz má k dispozícii rozpočet vo výške 28 miliónov eur.

Nemalou časťou prispieva do zväzovej kasy známy obchodný reťazec Kaufland, ktorý je najsilnejším sponzorom slovenského hokeja. „Tešíme sa, že rozvojové projekty, ktoré sme rozbehli, môžu pokračovať ďalej a napredovať. Sme radi, že disponujeme nielen financiami zo štátu, od miest či rodičov, ale aj sponzorov. A práve spomenutý obchodný reťazec je za posledné roky aj vďaka hokeju viditeľný a naďalej ním bude. Je to víťazstvo pre obe strany,“ konštatoval Šatan.

Na snímke prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslav Šatan počas novinárskych pracovných raňajok v Bratislave 10. decembra 2019
Na snímke prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslav Šatan počas novinárskych pracovných raňajok v Bratislave 10. decembra 2019 (TASR)


Jedným z projektov, ktoré na zväze rozbehli, je výstavba prenosných ľadových plôch. Majú menšie rozmery ako klasické klzisko (40 metrov), ale pre deti a mládež sú postačujúce. Výkonný výbor SZĽH rozhodol, že prvých deväť plôch dostanú Tvrdošín, Hriňová, Nová Ľubovňa, Bytča, Hanušovce nad Topľou, Teplička nad Váhom, Šoporňa, Vrútky a Stupava. „Vyhlásili sme verejnú výzvu, do ktorej sa prihlasovali mestá a obce. Viaceré chceli mať vlastnú ľadovú plochu, ale nemali na ňu dostatok prostriedkov. Pri výbere deviatich miest, kde plochy vyrastú rozhodla skutočnosť, že všetky mestá dostavajú strechu z vlastných zdrojov. Sezónu tak môžu mať dlhšiu,“ ozrejmil Šatan a pokračoval: „Jedným z kritérií bolo, aby v okruhu desať, dvadsať kilometrov bolo mesto s fungujúcim klubom, kam môžu deti prejsť do už existujúceho klubu.“

V máji tohto roka hostilo Slovensko svetový šampionát, ktorý sa konal v Bratislave a Košiciach. Šéf Medzinárodnej hokejovej federácie René Fasel po jeho konci vyhlásil, že ak chceme v budúcnosti znova hostiť majstrovstvá sveta, musia organizátori postaviť novú, väčšiu halu. Viackrát sa spomenul projekt arény medzi Banskou Bystricou a Zvolenom, do hry by radi vstúpili aj iné mestá. Šatan tvrdí, že stavba haly nie je na programe dňa. „Najbližší šampionát môžeme uskutočniť o osem či desať rokov. Nehovorím, že sa touto myšlienkou nemôžeme zaoberať, ale nie je to priorita dňa. Topánka nás tlačí inde. Všetko je len na začiatku,“ dodal Šatan.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia

Pozri viac

ProFutbal.sk