Hokej.sk Hokej.sk

Na východe vznikne Krajská hokejová akadémia, pribudne aj nová hala
zdroj: jäzva

Na východe vznikne Krajská hokejová akadémia, pribudne aj nová hala

Po Trenčianskom kraji prichádza so svojou Krajskou hokejovou akadémiou aj kraj Košický. Štvrtkovým podpisom Dohody o vzájomnej spolupráci uzrel svetlo sveta nový projekt, na ktorom participujú Slovenský zväz ľadového hokeja, Košický samosprávny kraj a klub HC Košice.

Už počas májových majstrovstiev sveta sme absolvovali s predchádzajúcim vedením SZĽH rozhovory o možnosti podpory hokeja v našom kraji. Keď potom spustili pilotný projekt v Trenčíne, snažili sme sa nájsť spôsob realizácie niečoho podobného u nás. Podpísali sme Memorandum týkajúce sa viacerých oblastí a prvou z nich je práve Krajská hokejová akadémia, v rámci ktorej bude KSK spolupracovať so SZĽH. Cieľom je podpora talentov skrz našu Strednú športovú školu, ktorá je jedinou svojho druhu v našom kraji,“ rozhovoril sa predseda KSK Rastislav Trnka.


V rámci novej spolupráce má vzniknúť nová hokejová hala, na ktorú už kraj vyčlenil 2,7 milióna eur, finančný príspevok prisľúbil aj SZĽH.

„Táto hala by mala stáť na Medickej ulici, ale to sa ešte môže zmeniť. Samozrejme, nepôjde o veľký štadión, ale skôr o tréningové zariadenie určené pre mládež. Tých 2,7 milióna by malo podľa prvotného projektu stačiť, ale presnejšie čísla budeme poznať po zhotovení projektovej dokumentácie. Toto je kvalifikovaný odhad na základe výstavby podobných štadiónov. Dôležité však bude zabezpečiť také technológie, ktoré by potom umožnili lacnejšiu prevádzku. To určite zohľadníme,“
pokračoval Trnka.


Pre SZĽH pôjde už o druhý projekt tohto typu, prvá akadémia v nedávnej minulosti vznikla v Trenčianskom kraji. "Postupne plánujeme zaplniť štyri ročníky. Dôležitou súčasťou bude aj vlastná hala, ktorá bude súčasťou akadémie. Týmto projektom chceme prepojiť kvalitnú športovú prípravu s kvalitným vzdelaním. Akadémiu určite podporíme aj finančne, v tejto chvíli však ešte nevieme konkretizovať čiastku, keďže ešte prebieha mnoho súvisiacich procesov. Teší ma, že je veľká vôľa zo strany KSK a HC Košice, ktorý má ambíciu zastrešiť Hokejovú akadémiu," povedal prezident SZĽH Miroslav Šatan.

V Krajskej hokejovej akadémii v Košiciach by malo na úvod spojiť hokejové a štúdijné povinnosti 20 chlapcov.

„Postupne plánujeme zaplniť štyri ročníky. Dôležitou súčasťou bude aj vlastná hala, ktorá bude súčasťou akadémie. Týmto projektom chceme prepojiť kvalitnú športovú prípravu s kvalitným vzdelaním. Akadémiu určite podporíme aj finančne, v tejto chvíli však ešte nevieme konkretizovať čiastku, keďže ešte prebieha mnoho súvisiacich procesov. Teší ma, že je veľká vôľa zo strany KSK a HC Košice, ktorý má ambíciu zastrešiť Hokejovú akadémiu,"
pokračoval Šatan, podľa ktorého sú podpísané viaceré ďalšie memorandá, ktoré by mali napomôcť rozbehu podobných aktivít v iných krajoch.

„Pracovať na takýchto akadémiách je jedna z našich úloh do budúcnosti. Myslím si, že ak sa tieto akadémie rozbehnú, tak z nich bude profitovať nielen slovenský hokej. Nie všetci budú môcť byť profesionálni hokejisti, takže tí, ktorým sa to nepodarí, akadémia zabezpečí kvalitné vzdelanie,"
uviedol Šatan.


Podľa regionálneho rozvojového manažéra SZĽH Petra Žifčáka získajú mladí hokejisti v rámci projektu Krajskej hokejovej akadémie prístup ku kvalitnému tréningovému procesu, regenerácii a kvalitnému štúdiu. Okrem Košičanov sa počíta aj s mládežou z celého kraja a títo hráči budú mať preplácané ubytovanie.

„Sme veľmi radi, že kluby prijali našu myšlienku vytvoriť akadémiu, ktorá nebude slúžiť jednému klubu, ale viacerým. Cieľom je, aby mali hráči, ktorí majú dnes 13 rokov, nemuseli utekať do zámoria, Fínska či Švédska. Také podmienky im vytvoríme tu doma,“
upozornil Žifčák.

Otázkou samozrejme ostáva, ako bude prebiehať výber úvodnej dvadsiatky hráčov.

"Na to musíme vytvoriť spravodlivý kľúč. Netvrdíme, že pôjde o dvadsať najlepších hráčov kraja. Ide nám naozaj o to, aby nemuseli rodičia posúvať deti do zahraničia. Rozhodne nemáme v pláne vyberať hráčov tak, aby tam boli samí hráči z HC Košice. Musí to byť spravodlivé pre všetkých a žiadny klub nebude znevýhodnený. Rodič musí cítiť, že aj dnes sa hokej hrať oplatí,
“ prisľúbil regionálny rozvojový manažér SZĽH.


O zastrešenie akadémie sa postará najväčší klub v regióne, ktorým je HC Košice.

„Hrať hokej do určitého veku a potom začínať akoby odznova je veľmi náročné. Aj v tomto môže akadémia veľmi pomôcť. Bude sa týkať hráčov v stredoškolskom veku. Dôležitá bude športová časť, tá je však zatiaľ v príprave a jej detaily budú témou blízkej budúcnosti. Vieme však, že tam chceme mať kvalitných trénerov aj špičkovú starostlivosť o hráčov,
" prezradil výkonný riaditeľ HC Košice Norbert Koch, podľa ktorého by mala priniesť akadémia vzostup športovej i štúdijnej kvality. „Nielen v HC Košice máme skúsenosti s tým, že títo chlapci sa poberajú v skorom veku do zahraničia. Toto je úžasná vec, ktorá by ich mala udržať doma. To vzdelanie je veľmi dôležité, pretože hokejom sa chlapci živiť môžu, ale nemusia. Zo vzdelania však budú ťažiť určite.“

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

ProFutbal.sk