Hokej.sk Hokej.sk

Elvis a Matiss. Columbus opantala lotyšská brankárska úderka
zdroj:

Elvis a Matiss. Columbus opantala lotyšská brankárska úderka

Nestáva sa často, aby tím NHL mal na zápasovej súpiske dvojicu brankárov z jednej európskej krajiny. A už tobôž nie, aby toto duo bolo z Lotyšska. Výnimka však potvrdzuje pravidlo. Columbus zažíva ošiaľ z mien Elvisa Merzlikinsa a Matissa Kivlenieksa.

V NHL pôsobí 31 tímov. Každý disponuje viacerými kvalitnými brankármi. Z Ameriky, Kanady, Fínska, Česka, Švédska či Slovenska. Nashville sa dlhodobo spolieha na fínske duo Pekka Rinne, Juuse Saros. V Ottawe zas v tejto sezóne chytalo švédske duo Anders Nilsson, Marcus Hogberg. Ale dvaja Lotyši v jednom mužstve? Vec nevídaná, ale skutočná. 

Po tom, čo sa modrokabátnikom na Silvestra zranil Fín Joonas Korpisalo povolalo vedenie z farmy v Clevelande 23-ročného Kivlenieksa, ktorý doplnil v posledných týždňoch skvelého Merzlikinsa. Výsledok? Lotyšská brankárska mafia Columbus totálne pobláznila.

Pokiaľ bude v NHL chytať Henrik Lundqvist, iný brankár si prezývku „Kráľ“ asi neprivlastní. Aj švédska ikona však s úžasom musí sledovať, čo predvádza držiteľ kráľovského mena z hudobnej scény – Elvis. 

Dvadsaťpäťročný rodák z Rigy prišiel do najlepšej ligy sveta pred touto sezónou zo švajčiarskeho Lugana. Odchytal už 20 zápasov, s priemerom 2,36 gólu na zápas a 92,8% úspešnosťou zákrokov. Z posledných štyroch duelov vychytal až trikrát čisté konto. Nebyť gólovej explózie Alexandra Ovečkina bol by jasnou prvou hviezdou týždňa. Takto sa musel uspokojiť s pozíciou druhého naj hráča uplynulých siedmich dní. 

O čo ho však nik nepripraví, je pozícia novej hviezdy takmer miliónového mesta. „Fanúšikovia sú skvelí. Keď kričali na zápase moje meno mal som zimomriavky. Sú našou piatou končatinou. Vedia vycítiť, kedy ich mužstvo najviac potrebuje. Vtedy sa rozohnia, naštartujú hlasivky a vytvoria skvelú atmosféru,“ pochvaľoval si Merzlikins.

Elvis Merzlikins
TASR-AP

Sympaťák Elvis mal nemenej veľkú radosť z debutu jeho krajana Kivlenieksa. Ďalší rodák z hlavného mesta Lotyšska dostal príležitosť ukázať svoje kvality na ľade NY Rangers, teda v najslávnejšej aréne sveta, Madison Square Garden. 

Kto čakal, že sa mu roztrasú kolená, zostal na omyle. Matiss podal skvelý výkon, inkasoval len raz a v šatni mu Cam Atkinson odovzdal čiapku z čias Občianskej vojny, ktorú dostáva muž zápasu v tíme Blue Jackets. „Úprimne? Stále neverím, čo sa stalo. Možno mi to dôjde o pár dní. Splnil sa mi sen. Prvý zápas, prvá výhra, navyše v New Yorku. Výrazne mi pomohli spoluhráči, vďaka nim som pri debute vyhral,“ tešil sa Matiss, ktorého v kabíne volajú „Kivi“ a pokračoval: „Pýtal som sa pred zápasom Elvisa, aký bol prvý zápas pre neho. Aké mal pocity, na čo si mám dávať pozor. Rovnaké otázky som položil trénerovi brankárov Mannymu Legacemu, obaja mi veľmi pomohli.“ 

Matiss Kivlenieks
TASR-APKivlenkieksova cesta do NHL bola odlišná od Merzlikinsovej. Zatiaľ čo Elvis herne rástol v Európe, o dva roky mladší Matiss dozrieval v zámorí. Za veľkú mláku odišiel už ako 17-ročný. Najskôr sa predieral v minnesotskej juniorke, následne skúšal šťastie v NAHL či USHL. Tvrdo na sebe pracoval a neustále veril, že sa bude v kariére posúvať. 

Neotriasol ním ani fakt, že unikol pozornosti skautov na drafte. V sezóne 2017/18 už pôsobil v AHL, kde odchytal za Cleveland 43 zápasov. O dva ročníky neskôr sa dočkal debutu v NHL. 

„Môj príbeh je dôkazom, že nič nie je nemožné. Chytal som v azda v každej lige, ktorá sa v zámorí hrá. Neustále som na sebe pracoval a veril. Nebola to ľahká cesta, ale nevzdal som to. Toto je odmena. Vidíte, všetko sa dá,“ pousmial sa Kivlenieks.

Columbus patrí i vďaka čaru lotyšských brankárov k najpríjemnejším prekvapeniam sezóny. V tabuľke Východnej konferencie je na 6. mieste, aktuálne ťahá šnúru piatich víťazstiev.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Columbus Blue Jackets

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

ProFutbal.sk