Hokej.sk Hokej.sk

Mohol prísť o oko a skoro naň nevidí, no je najproduktívnejší. V Slovane si Abdul plní sen
zdroj: jäzva

Mohol prísť o oko a skoro naň nevidí, no je najproduktívnejší. V Slovane si Abdul plní sen

Medzi slepými je jednooký kráľom. Môže ním byť aj medzi vidiacimi? Zjavne áno. Jasným dôkazom toho je príbeh českého hokejistu Jindřicha Abdula, ktorý sa v tejto sezóne vyprofiloval na hviezdu slovenskej Tipsport ligy. V drese Slovana Bratislava je jedným z najdôležitejších hráčov pri úspešnom ťažení "belasých" ako vôbec najproduktívnejší hráč celej súťaže.

Rodák z českého Vsetína a odchovanec tamojšieho úspešného klubu sa postupne aj cez mládežnícke výbery Sparty Praha dostal až do nadnárodnej ligy EBEL. Perspektívny útočník si obliekal dres mužstva Orli Znojmo, kde sa mu v seóne 2014/2015 stal nešťastný incident. Keď išiel vypomôcť juniorskému výberu, jeden z hráčov súpera ho špičkou hokejky zasiahol do pravého oka. Abdul spadol na zem a vedel, že je zle. Celé oko bolo podliate krvou, zažíval príšerné bolesti a bál sa, že o oko príde. To sa nestalo, trvalé následky však ostali.

Jindrich Abdul

"Po spomenutom úraze mi v centre oka niečo ochrnulo. Nevidím ním na veľkú časť. Ide o komplikáciu, na ktorú som si musel zvyknúť," priznal 23-ročný hráč v rozhovore pre hokej.sk. V súčasnosti ním vidí odhadom na 20 percent. Keď zavrie zdravé oko, takmer nič neprečíta. Priam sa až tlačí do popredia otázka, či ho to neobmedzuje aj v športe a ako sa s tým vyrovnáva. "Jediné, v čom ma to obmedzuje, je že ma dosť často zvykne bolieť hlava a rovnako aj inkriminované oko. Používam na to nejaké gély, aby sa upokojio. Bežného človeka by to asi dosť štvalo a obmedzovalo, ja už som si ale zvykol," vyrovnal sa so svojim osudom Abdul.

Druhým okom vidí našťastie perfektne. A dlhodobejšie sa mu vyhýbajú aj ďalšie zranenia, čo by sa ešte pár rokov dozadu nedalo povedať. Od osemnástich rokov bol totiž ako na hojdačke a musel začať prakticky od nuly. Svoju kariéru sprvu reštartoval v domácom treťoligovom Vsetíne, následne sa presunul do druholigového Prešova, kde v sezóne 2016/2017 nazbieral 42 kanadských bodov (16+26) a už vtedy sa o ňom hovorilo ako o veľkom talente. Súťaž v našej krajine mu skrátka sadla.

"Je to veľmi podceňovaná súťaž, v ktorej pôsobí mnoho kvalitných hráčov. Niektorí hrali v minulosti dokonca v NHL či v iných špičkových ligách. Hrá sa tu korčuliarsky hokej a to mne osobne veľmi vyhovuje. Určite je to celkom slušná súťaž, určite lepšia, ako sa o nej hovorí," hovoril pred takmer tromi rokmi Abdul pre hokej.sk. Východ Slovenska mu prirástol k srdcu a presťahoval sa do neďalekého Popradu. Opäť sa tak predstavil medzi mužskou elitou a v dvoch sezónach po sebe nazbieral postupne 26, resp. 28 bodov do tabuľky produktivity. Cez leto si ho vyhliadol práve Slovan.

"Vtedy som sa pripravoval ako ešte nikdy. Tvrdo som cez leto makal, pretože mi bolo jasné, že idem do veľkého klubu a chcem v ňom uspieť," hovoril po svojich prvých zápasoch v belasom drese Abdul. K tomuto angažmánu ho prehovoril aj športový riaditeľ Juraj Bakoš, ktorý mal oňho záujem už v Košiciach, dôležitým faktorom bol však aj príchod trénera Romana Stantiena, pod ktorým pôsobil už pod Tatrami. "Aj to bola výhoda. Vedel som, čo môžem od neho očakávať a čo hrať. Systém hry je podobný ako v Poprade, i keď pripúšťam zmenu roly. V Slovane som braný ako líder a body sa odo mňa, prirodzene, očakávajú."

A na svoje povinnosti sa pripravil naozaj precízne. Dokazuje to priemer 1,27 nazbieraného bodu na zápas. Celkovo ich má 52 (19+33), pričom je najlepším nahrávačom v Tipsport lige. Sleduje si svoje štatistiky? "Samozrejme, každý hráč, ktorý sa drží v tabuľke produktivity na popredných priečkach si sleduje jedným očkom svoje body. Nie je to ale moja priorita. Tou je, aby sme vyhrávali čo najčastejšie," hovoril sympatický a skromný mladík, na ktorom je vidno, že pôsobenie v hlavnom meste Slovenska si užíva.

"Ide o súhru niekoľkých faktorov - mám skvelých spoluhráčov, všetko mi v tomto klube sedí čo sa týka pokynov aj nastavenia. Nejde však len o hokej, ale i mesto, ubytovanie a osobný život. Dosť som na sebe zapracoval," vysvetlil spokojný Čech, ktorému patrí prvá ofenzívna formácia po boku Tomáša Ziga a Radovana Puliša. V čom sa v Slovane doposiaľ najviac zlepšil? "To je ťažká otázka. Snažím sa hlavne užiť si každý zápas. V úvodzovkách povedané - je to len hokej, preto to veľmi neriešim. V Slovane som spokojný, preto si svoje pôsobenie užívam a je to vidieť aj na ľade."

Jindřich Abdul

Ešte viac ho teší, že aj vďaka jeho forme je Slovan ako navrátilec do Tipsport ligy z nadnárodnej KHL na špici tabuľky. "Slovan je klub, ktorý patrí na čelo. Takýto priebeh možno málokto očakával, hráme však tímovo, veľa zápasov sme odbojovali, čo je kľúč k úspechu," myslí si Abdul. Toho čoraz viac začínajú v ligových konfrontáciách sledovať aj skauti z KHL. "Som rád, že sa o mňa zaujímajú aj v lepšej lige. Snažím sa to ale neriešiť a uvidíme, čo bude po sezóne. Počas nej odmietam odchod. Už viackrát som povedal, že minimálne tento ročník dokončím v Slovane," hovorí rázne Čech.

Hráč spoza rieky Moravy má skutočne exotické priezvisko. Ako nám však už dávnejšie prezradil, je rodený Čech ako aj celá jeho rodina. Podľa istých pátraní jeho sestry však môžu "Jindrove" korene siahať do Turecka. Pokiaľ však bude podávať podobné výkony ako doteraz, je úplne jedno, odkiaľ pochádza. Isté je, že v Slovane si plní sen presadzovať sa medzi elitou a ku koncu sezóny si chce splniť aj ten majstrovský. "Samozrejme, zisk titulu je dôvod, prečo som prišiel do Bratislavy," uzavrel Jindřich Abdul.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Prešov

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

ProFutbal.sk