Hokej.sk Hokej.sk

Svitek sa pobral za Belasom, košická zlatá dynastia prišla o ďalšiu legendu
zdroj: jäzva

Svitek sa pobral za Belasom, košická zlatá dynastia prišla o ďalšiu legendu

Ak by hrával v inej dobe, mohol sa stať pokojne hviezdou NHL. Talent Vladimíra Sviteka vnímali aj v zámorí a v roku 1981 ho draftovala Philadelphia Flyers. Jedinou cestou do najlepšej ligy sveta však bola v tom čase emigrácia.

Talentovaný pravý krídelník bol v tom čase dorasteneckým majstrom sveta, no svoju vlasť opustiť nechcel. Ostal doma a v drese Košíc sa stal neodmysliteľným členom zlatej dynastie VSŽ. V rokoch 1986 a 1988 vykázal v rámci dvoch majstrovských sezón priemer vyše bodu na zápas a do zahraničia sa vydal až po páde železnej opony.

„Tie naše zlaté úspechy mali jasné pozadie. Podarilo sa nám to tým, že sme sa zomkli a mužstvo veľmi túžilo po titule. Samozrejme, náš tím mal veľkú silu. Bol kvalitne vyskladaný a pôsobil zohrato. Ak by v nás nebola tá kvalita a nemali sme tímového ducha, tak by sme určite nemohli vyhrať tak náročné zápasy v tak náročnom prostredí. Bolo to obrovské zadosťučinenie. Počas takýchto oslavných momentov si uvedomíte, že tá všetka práca stála za to. Z Košíc sme to mali všade ďaleko, strávili sme dlhé hodiny cestovaním vo vlakoch a presadiť sa vo vtedajšej konkurencii, to nebolo iba tak
,“ zaspomínal si Vladimír Svitek pre hokej.sk pred niekoľkými rokmi na zlatú éru VSŽ. 

Vladimír Svitek
jäzva (jäzva)


Košický tím bol v tom čase výberom kvality od Liptovského Mikuláša na východ. Vladimír Svitek sa narodil v Banskej Bystrici, no najkrajšie roky svojej kariéry strávil na ľade štadióna Ladislava Trojáka, čiže v starej „stodole“.

„Každý z nás sa dostal do Košíc už ako reprezentant v niektorej z mládežníckych kategórií. V tíme sa tak sústredila kvalita zložená z hráčov, ktorí už mali nejaké meno. Išlo o postupné budovanie a dobré bolo, že v tom čase sa nechodilo do zahraničia a vytvorila sa tak stabilita a súhra. Boli sme dlho pohromade a to vyformovalo tím. Zo začiatku to nebolo ľahké, ale rokmi sme vyzreli a vyvrcholilo to tými titulmi,“
pridal na margo budovania zlatej dynastie Vladimír Svitek. 


Tím VSŽ Košice po 30 rokoch - Vladimír Svitek sedí vpravo na zemi

Členovia majstrovských tímov VSŽ sa naposledy stretli v roku 2018 pri príležitosti tridsiateho výročia od zisku federálneho titulu.

Stretneme sa veľmi radi. Pospomíname si na tie krásne chvíle, kedy sme Sparte vyfúkli titul veľkej Prahe pred vypredaným, štrnásťtisícovým hľadiskom. Na také momenty sa nezabúda. Tých tridsať rokov ubehlo rýchlo, ale život je taký a čas nezastavíme,“ uviedol vtedy legendárny útočník, ktorého mrzel fakt, že zlatý tím sa už nemohol zísť v kompletnom zložení. Spoluhráči vtedy spomínali na zosnulého kanoniera Viliama Belasa. Ťažká choroba teraz bohužiaľ poslala na nebeský štadión aj Vladimíra Sviteka.

Legendy však neodchádzajú bez stopy. Po Svitekovi ostávajú krásne spomienky a jeho odkaz prenášajú aj desiatky košických odchovancov, ktorí prešli jeho rukami. Práve pod jeho vedením získali v roku 2010 dorastenecký titul majstrov Slovenska napríklad Martin Gernát, Peter Boltun či Matúš Chovan.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: História

Pozri viac

ProFutbal.sk