Hokej.sk Hokej.sk

MsHK Žilina hľadá kupca, okrem peňazí musí mať aj plán
zdroj: foto MSHK Žilina

MsHK Žilina hľadá kupca, okrem peňazí musí mať aj plán

Hokejový klub MsHK Žilina znova zháňa nového majiteľa. Po neúspešnom predaji klubu z minulého leta je na programe dňa opäť možnosť, že sa mesto Žilina zbaví ťarchy, ktorá stojí jeho pokladnicu státisíce eur ročne.

Na ostatnom zasadnutí žilinského mestského zastupiteľstva sa znovu hovorilo o hokeji. Okrem informovaní poslancov o sponzorských zmluvách bol na programe aj odpredaj akcií pre záujemcov, ktorí by radi vstúpili do žilinského hokeja ako noví majitelia mužského klubu. Ten napokon poslanci schválili. 

„Bude nasledovať okamžité vyhlásenie súťaže, čiže všetci, ktorí budú mať záujem odkúpiť akcie MsHK, budú mať v tejto aukcii možnosť. Súťaž bude mať 2 časti, “ informoval primátor mesta Žilina Peter Fiabáne. V prvej časti pôjde o klasickú elektronickú aukciu v ktorej, ako inak, pôjde o čo najvyššiu ponuku. Schvaľovacie konanie bude mať aj druhú časť, v nej záujemcovia predložia projekt s víziou budúcnosti žilinského hokeja. „Nechceme, aby klub padol do rúk niekoho, o kom potom zrazu zistíme, že si ho zobral za iným účelom, ako je rozvoj žilinského hokeja,“ vysvetlil primátor dôvody takéhoto opatrenia. 

„Výsledkom má byť jasná koncepcia a pohľad, kde ten partner v spolupráci s mestom Žilina vidí žilinský hokej v budúcnosti,“ zdôraznil poslanec Martin Kapitulík. 

MsHK Žilina

Druhú, kvalitatívnu časť, bude posudzovať samostatná komisia. Zastupiteľstvo schválilo, že ju bude tvoriť 5 členov. Nemalo by ísť o politikov, ale o odborníkov. Primátor okrem iného vyslovil požiadavku, aby aspoň jeden člen komisie bol niekto z prostredia Slovenského zväzu ľadového hokeja. Mená členov komisie majú poslanecké kluby oznámiť do konca budúceho týždňa.

Prípadné odkúpenie akcií síce bude znamenať, že mesto už nebude vlastníkom klubu, stále sa však bude podieľať na podpore MsHK. „Klubu teda poskytne štadión v dohodnutom čase a rozsahu. Takisto sa bude podieľať na časti financovania klubu,“ vysvetlil Kapitulík a dodal: „Okrem toho bude mesto Žilina napríklad aj naďalej prevádzkovať mládežnícky hokej.“ 

Zároveň bola schválená maximálna dotácia mesta na sezónu, ktorá by mala tvoriť sumu 150-tisíc eur. Sumu 150 000 eur by musel poskytnúť aj nový majiteľ na jednu sezónu v prípade, že by klub hral druhú najvyššiu súťaž. V prípade pôsobenia v najvyššej súťaži by už majiteľ musel na sezónu poskytnúť minimálne 450 tisíc.

Primátor Fiabáne priznal, že vie minimálne o dvoch záujemcoch, ktorí by mali záujem o kúpu klubu. Prípadní investori zatiaľ nechceli zverejniť svoju identitu. Fiabáne však už s obidvomi rokoval: „V jednom prípade to nie je Žilinčan, v druhom prípade je to spoločnosť, ktorá má sídlo v Žiline.“ 

Po aukcii a verdikte odbornej komisie rozhodne o prípadnom prevode akcií klubu najbližšie mestské zastupiteľstvo. To je naplánované na 27. apríla.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Žilina

Pozri viac

Najnovšie z ligy: SHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

ProFutbal.sk