Hokej.sk Hokej.sk

Dnešný deň v histórii - Gretzky sa stal najlepším strelcom, Mikita vytvoril rekord
zdroj: TASR/AP

Dnešný deň v histórii - Gretzky sa stal najlepším strelcom, Mikita vytvoril rekord

Máme tu 23. marec a tento deň je v histórii NHL spojený s viacerými zaujímavými udalosťami.

Spomenúť musíme predovšetkým 23. marec 1994. Práve vtedy strelil Wayne Gretzky svoj 802. gól neuveriteľnej kariéry a prekonal tak rekord ďalšej legendy Gordieho Howa z roku 1980.

Gretzky dosiahol svoj míľnik po tom, čo prevzal prihrávku Martyho McSorleyho a prekonal brankára Kirka McLeana. Jeho tím Los Angeles Kings podľahol Vancouveru Canucks 3:6.

„Gordie sa líšil od bežných hráčov dvoma vecami – vždy chcel dokázať, že je lepší ako ostatní, ale nikdy o sebe netvrdil, že je lepší. Nikomu nikdy nepovedal – ja som hokejová jednotka,“
vyjadril sa Gretzky po prekonaní svojho idolu. „Okrem toho cítil, že sa musí ukázať v každom jednom zápase a v každučkom tréningu. Preto bol Gordie Howe iný. Mal obrovskú ambíciu podať najlepší výkon zápas čo zápas. Celé tie roky. V tomto sa nikdy nezmenil.“


Aj samotný Howe zažil v tento dátum pekný moment. Musíme sa však vrátiť do roku 1952, kedy zaznamenal pri víťazstve nad Montrealom 7:2 tri góly a asistenciu. Išlo o jeho siedmy hetrik kariéry, pričom sezónu ukončil so 47 gólmi (druhé miesto za Maurice Richardom – 50). Gordie ukončil kariéru s 19-hetrikmi.

Začiatok rivality

Spomeňme aj dátum 23. marec 1929. Ten bol totiž začiatkom obrovskej rivality medzi Bostonom Bruins a Montrealom Canadiens. „Medvede“ vtedy vyradili po výsledku 3:2 kanadského súpera z play-off. Víťazný gól série strelil Eddie Shore a išlo o vôbec prvú play-off sériu medzi týmito rivalmi. 

Canadiens dostali šancu na odplatu už v nasledujúcej sezóne, keď dokázali zdolať tím Bruins vo finále Stanleyho pohára.Počas bohatej histórie sa už stretli Bruins a Canadiens v play-off celkovo 34-krát. A hoci boli v spomínanom prvom prípade úspešní hráči Bostonu, celková bilancia hovorí 25:9 v prospech Montrealu. V rokoch 1945 až 1988 vyhrali dokonca kanadskí hráči 18 play-off sérií proti Bostonu v rade! V samotnom finále na seba narazili títo rivali sedemkrát, pričom vo všetkých prípadoch uspel Montreal.

Stan sa stal mužom

Fanúšikom hokeja nemusíme pripomínať prezývku legendy so slovenským pôvodom Stana Mikitu. V zámorí ho volali „Stan the Man“ a tým mužom sa stal práve v tento deň v roku 1965. Člene Siene slávy vtedy zaznamenal v súboji svojho Chicaga proti NYY RAngers 59. asistenciu sezóny, čím prekonal dovtedajší rekord dvojice Jean Beliveau – Andy Bathgate. 

Tento rekord samozrejme nevydržal večne. Počet tímov a zápasov v sezóne totiž postupne v NHL výrazne stúpal. Súčasný rekord v počte prihrávok stanovil o 21 sezón neskôr Wayne Gretzky. V sezóne 1985-86 nahromadil až 163 asistencií. Len v aktuálnej pozastavenej sezóne má na svojom konte 59 asistencií už päť hráčov.

Kariya a Selänne

Dôležitý deň pre Káčerov

Pozrime sa aj do roku 1993. Práve v tento deň sa vtedy stal prvým generálnym manažérom klubu Mighty Ducks of Anaheim Jack Ferreira. Išlo teda o muža, ktorý vyskladal historicky prvý tím tohto klubu a v tejto funkcii pôsobil až do augusta 1998.

Ducks sa dostali pod vedením Ferreiru aj do svojho prvého play-off (1997). Dokonca sa im vtedy podarilo vyhrať sedemzápasovú sériu proti Phoenixu Coyotes. Nad ich sily bol až Detroit. 

Prvou voľbou Ferreiru v drafte bol Paul Kariya, ktorého si v roku 1993 vybral zo štvrtej pozície. Okrem tejto klubovej legendy získal v drafte aj ďalšia neskoršie opory ako boli Chad Kilger, Ruslan Salej, Matt Cullen a Vitalij Višnevskij.

Vo februári 1996 predviedol Ferreira jeden z najväčších trejdov klubovej histórie, keď poslal do Winnipegu Kilgera, Olega Tverdovského a miesto v treťom kole draftu za Teemu Selänneho. Počas svojich prvých troch kompletných sezónach v Anaheime nastrieľal Fín 51, 52 a 47 gólov.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: História

Pozri viac

ProFutbal.sk