HOKEJ.sk HOKEJ.sk

PREDSTAVUJEME...Michal Hreus
zdroj:

PREDSTAVUJEME...Michal Hreus

Prestup zo Slovana do Žiliny ho prekvapil, no napriek tomu má na Bratislavu pekné spomienky, a ak by prišla ponuka zo Slovana, rád by ju prijal. Považuje sa za človeka rozosievajúceho dobrú náladu, no vie byť aj otravný. Viac vám prezradí Michal HREUS.

Prestup zo Slovana do Žiliny prekvapil aj jeho samého, napriek tomu má na Bratislavu len pekné spomienky, a ak by prišla ponuka zo Slovana, rád by ju prijal. Považuje sa za človeka rozosievajúceho dobrú náladu, no vie byť aj otravný. Viac vám prezradí hráč Žiliny Michal HREUS.


· Hokej včera - dnes - zajtra:
Tak sa mi zdá, že kedysi sa hráči v mužstve nemenili tak často, ako dnes. Počas sezóny sa vymenili 3-4 hráči, dnešné tempo prestupov znamená, že sa pomení aj 60% tímu. Kolotoč prestupov naberá na obrátkach.

Čo sa týka mojej činnosti po skončení aktívnej kariéry, rád by som pri hokeji zostal, či už vo funkcii trénera, manažéra, alebo športového direktora. Časť rodiny žije v Prahe, časť v Nemecku, takže je možné, že svoju pohokejovú kariéru začnem aj v týchto krajinách, kde mi jazyková bariéra nič nehovorí. Sám seba si viem predstaviť aj ako hráčskeho skauta, ktorý by robil transfery hokejistov na osi Slovensko-Česko-Nemecko. V týchto krajinách som pôsobil, vyznám sa tam, mám nejaké kontakty. Aby som bol však presný, hráčskym agentom áno, no nie na voľnej nohe, rád by som pracoval pre nejaký klub. Taká je zatiaľ moja predstava.

Hokejista keď skončí s hokejom, má 36-37 rokov. Je starý ako hráč, no mladý ako človek, takže v žiadnom prípade preňho život nekončí a musí sa predsa niečomu venovať. Je síce na hokejovom dôchodku, no do toho ozajstného stále zostáva dosť času.

· Míľniky mojej kariéry:
Na Vianoce 1994, po majstrovskom titule, skrachoval náš tím Mníchov a všetci hráči sme boli nútení prestúpiť. Vtedy som si vybral Manheim, mladé mužstvo s dobrým hokejovým zázemím, športovými úspechmi, výborné hokejové mesto. Bola to z mojej strany správna voľba. Čo si však vyčítam je fakt, že som sa z Manheimu rozhodol odísť do Krefeldu, toho kroku veľmi ľutujem. Krefeldský mančaft bol iný, bol starší až prestarnutý, viac sa politizovalo ako hralo. Starší hráči zvádzali medzi sebou "vojnu gigantov" a pre mňa ako mladého hráča, nebol prestup do Krefeldu šťastným krokom.

Ako sa však hovorí, všetko zlé je na niečo dobré. Po skúsenosti v Krefelde som sa rozhodol, že zmením štát. Vtedy prišla ponuka zo Skalice a ja som sa vrátil na Slovensko, čo mi umožnilo splniť môj ďalší plán, dostať sa do národného mužstva. Predsa len, bol som na očiach, nie ako v Nemecku, kde ma nechávali stranou. Možno by niekto povedal, že príchod na Slovensko bol krokom späť, no ja som si tým pomohol, veď v reprezentačnom drese som získal na majstrovstvách sveta striebornú medailu.

Istý čas som hrával aj v Slovane a bolo to veľmi pekné obdobie. Darilo sa mi, bol som tam spokojný a myslím si, že mojím prestupom do Fínska si prišiel na svoje aj Slovan, keďže viem, koľko za mňa zaplatili. Aj keď na druhej strane, vo Fínsku som si síce finančne moc nepomohol, no skúsenosti, či už negatívne alebo pozitívne, môžem v živote neskôr využiť.

· Hokej veľa dáva ale aj berie:
Vďaka hokeju som sa rýchlejšie naučil postarať sa sám o seba a orientovať sa v každodenných problémoch v živote. Bol som hodený priamo doprostred jazera a odkázaný len sám na seba. Čo sa týka negatívnej stránky hokejového života, môže sa vám stať, že počas vianočných sviatkov zostanete úplne sám v celom meste, zatiaľ čo vaša rodina oslavuje. V Nemecku sa totiž hrá aj počas Vianoc, pretože ľudia sú doma a môžu ísť na hokej.

· V kariére mi najviac pomohol:
V Sparte Praha mi veľmi pomohol tréner Tomáš Netík, ktorý ma vytiahol aj do "A" mužstva. Tam som dostal predstavu o tom, že by som sa mohol stať profesionálnym ligovým hráčom a živiť sa hokejom. V súkromí som mal veľkú podporu brata a sestry, ktorí mi v začiatkoch dosť pomáhali.

· Aký som človek:
Druhý v okrese, prvý na svete:-) Ale nie...Myslím si, že som dosť vyrovnaný, mám neustále dobrú náladu. Povedal by som však, že som veľmi závislý na hokeji. Úspech či neúspech v hokeji sa značne odráža na mojom súkromnom živote a ovplyvňuje moju náladu. A viem byť aj otravný, no to len vtedy, keď mi dávajú v nesprávny čas nesprávne otázky. Nedokážem napríklad zopakovať odpoveď bez toho, aby som niekoho nenapomenul.

· Keby som mohol rád by stretol:
Mám rád obdobie starovekého Ríma a pokiaľ by to bolo možné, rád by som sa stretol s nejakými rímskymi cisármi a prehodil s nimi pár slov. Dokonca si aj viem predstaviť, že by som v tej dobe žil. Áno, nemali hokej, ale mali predsa "chlieb a hry." Videli ste predsa film Gladiátor, to bol film presne podľa môjho gusta. A či by som sa odvážil byť gladiátorom? To nie, ja by som sedel v Senáte a do všetkého by som "kibicoval." :-)

· Najdôležitejšia osoba v mojom živote:
Do 15 rokov to boli nepochybne rodičia, potom som prešiel do Sparty a tam sa naviazal na brata, s ktorým aj dnes riešim a diskutujem všetky záležitosti. Dôležitú úlohu v mojom živote zohráva aj sestra, ktorá je doktorka a pomáha mi z toho medicínskeho hľadiska vždy, keď sa vyskytne nejaký problém.

· Odchod zo Slovana do Žiliny:
Pravdu povediac, neviem čo sa tam stalo. Mojím cieľom bolo vrátiť sa do Slovana, odohrať dobrú sezónu a znova sa dostať do národného mužstva. Podriadil som tomu celú letnú prípravu. Poznal som ligu, mužstvo, odriekol som všetky ostatné ponuky a prijal tú zo Slovana. Zo začiatku to vyzeralo všetko v poriadku, dobre som vychádzal aj s trénerom Šuplerom, a zdalo sa, že by to mohlo klapať. Postupom času a blížiacim sa začiatkom súťaže prichádzali do mužstva noví hráči a ja som sa dostal z kola von. Nerád by som však niekomu niečo zazlieval, to je už minulosť, nedá sa nič robiť, musím sa z toho dostať sám.

Ako som už spomenul, na Slovane som prežil pekné roky, za 3 sezóny klub prirastie človeku k srdcu. Aj preto som ani na chvíľu nezaváhal, keď ma po pôsobení vo Fínsku Slovan znova oslovil. Naozaj neviem, čo sa tam zomlelo, možno ľutuje jedna aj druhá strana, neviem. Beriem to ako malé nedorozumenie. A ak by prišla ponuka zo Slovana, či by som ju prijal? Nuž, museli by sme si isté veci spolu prediskutovať, zhodnúť sa na podmienkach aj v rámci medziľudských vzťahov, kde by nikto proti nikomu nič nemal. Potom nevidím dôvod, prečo by som mal odmietnuť. Partia hráčov, ktorá je momentálne na Slovane sa znova začína podobať tej z roku 2000, potenciál tam je, takže by som sa tomu asi nebránil.

· Žilinský lazaret:
Stále nás prenasledujú nejaké zranenia, cez brankára, obranu sa vystriedali asi všetci a momentálne je to biedne v útoku. Akosi sa nemôžeme dať všetci dokopy, aby sme boli kompletní a zohrali zápasy v plnej sile a ukázali, na čo skutočne máme. Zatiaľ nám šťastie nepraje, aby sme boli všetci v správny čas na správnom mieste. Verím však tomu, že sa čoskoro dáme dokopy, dobehneme mužstvá pred nami  a pobijeme sa o play-off.

 

Najnovšie z klubu: Žilina

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 1. liga

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk