HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Cibák už na Slovensku, Stanley Cup v júli alebo auguste
zdroj:

Cibák už na Slovensku, Stanley Cup v júli alebo auguste

Liptovský Mikuláš má po olympijskom víťazovi a majstrovi sveta aj držiteľa Stanleyho pohára

{+r7979}Rodák z Liptovského Mikuláša Martin Cibák sa stal minulý týždeň tretím Slovákom, ktorý dvíhal nad hlavu legendárny Stanleyho pohár. Odchovanec liptovskomikulášskeho hokeja sa radoval z cennej trofeje v drese Tampy Bay, ktorá zvíťazila v dramatickej sedemzápasovej finálovej sérii play off NHL nad Calgary 4:3 na zápasy. Dvadsaťštyriročný stredný útočník tak napodobnil minuloročný triumf Košičana Jiřího Biceka a legendárneho Stana Mikitu.

„Nechcem robiť z toho žiadnu vedu. Som rád, že som bol v tomto tíme. Atmosféra po poslednom zápase sa nedá ani opísať. Bolo to jednoducho neuveriteľné. Posledných sedem, osem minút, som už ako člen štvrtého útoku ani nenastupovali na ľad. Na striedačke som len modlil, aby to rýchlo skončilo. Je to nádherný pocit. Oslavy boli dosť náročné. Je to však všetko aj o šťastí. Veď mám za sebou prvú kompletnú sezónu v NHL a už mám aj Stanleyho pohár,“ krútil hlavou aj po svojom utorňajšom príchode na Slovensko Martin Cibák.

Stalo sa už tradíciou, že Stanleyho pohár počas leta putuje po miestach, kde bývajú jeho víťazi. Vlani ho tak priviezol na Slovensko do Košíc Jiří Bicek, teraz by mala cenná trofej zavítať vďaka Cibákovi do Liptovského Mikuláša. „Spolu so spoluhráčmi sme sa už o ceste pohára bavili. Ja som sa už dohodol aj s Pavlom Kubinom a pohár by mohol prísť na Slovensko a do Čiech niekedy medzi 15. júlom a 15. augustom. Kubina by ho chcel mať u seba v nedeľu, ja v piatok alebo sobotu. Ešte sa to musí celé doladiť. V mojom prípade to nebudú žiadne veľké oslavy. Chcem to však spraviť aj pre ľudí zo Slovenska a Liptovského Mikuláša. Ešte je však skoro o tom rozprávať,“ vyslovil sa Cibák, vďaka ktorému má Liptovský Mikuláš po olympijskom víťazovi (Michal Martikán) a hokejovom majstrovi sveta (Jerguš Bača) aj držiteľa Stanleyho pohára.

{+l7977}Cibák, ktorý by mal v najbližšom čase dostať zo zámoria aj majstrovský prsteň, chce doma v najbližších dňoch dospať zameškané a potom ho čakajú stretnutia s priateľmi. Po skončení sezóny v kluboch NHL nasledujú hodnotiace mítingy, v Tampe ho pre oslavy ani poriadne nemali. „Tréneri boli po zisku Stanleyho pohára úplne mimo. Poďakovali sa nám za sezónu. Manažment teraz čaká náročné leto, veď musí podpísať zmluvy s 15 z 25 hráčov tohtoročného kádra. Tréner samozrejme chce opäť všetkých,“ uviedol Cibák, ktorého tiež čakajú rokovania o novom kontrakte.

Hokejista z Liptova by rád podpísal jednocestný kontrakt. V NHL sa však uvažuje aj o lockoute a budúca sezóna sa pravdepodobne nezačne načas. „Rozprával som sa s agentom a podľa neho bude lockout na 95% určite. Kde budem počas prestávky hrať, ešte nie je isté. Budem sa o tom rozprávať s mojim agentom, určite to však bude v Európe a nie v zámorí,“ povedal Cibák.

Na slnečnej Floride, kde sa Tampa nachádza, nie je hokej športom číslo 1. Dominujú tam najmä americký futbal a bejzbal. Ani po zisku Stanleyho pohára by sa to nemalo zmeniť. „Možno iba, ak by sme Stanley Cup vyhrali trikrát v rade,“ zasmial sa Cibák, ktorý sa neobjavil v nominácii Slovenska na letný Svetový pohár. Výber Jána Filca sa mu však pozdáva. „V nominácii sú špičkoví hráči. Aj centri sú tam veľmi kvalitní. Veď aj Miro Hlinka má u nás asi najlepšie vhadzovania a je skutočne výborným hráčom,“ uviedol Cibák, ktorý nenastupoval v zápasoch play off pravidelne, ale počas celej sezóny bol súčasťou prvého tímu Tampy.

Vo vyraďovacích bojoch si pripísal na svoje konto v piatich stretnutiach jednu asistenciu. V základnej časti odohral v drese Lightning 63 stretnutí s bilanciou 2 góly a 7 asistencií. Cibáka draftovala Tampa v roku 1998 v deviatom kole. Pred sebou má slovenský útočník aj ďalšie ciele. „Stanleyho pohár bol môj doteraz najcennejší úspech. Teraz však na sebe chcem ešte popracovať, aby som vybojoval stabilné miesto v druhej či tretej päťke,“ zakončil Cibák.

Martin Cibák - narodený 17. mája 1980 v Liptovskom Mikuláši
výška: 180 cm, váha: 85 kg
draft: Tampa Bay v roku 1998 v 9. kole ako 252. hráč v poradí

Sezóny v NHL (obe za Tampa Bay):
2001/02 - 26 zápasov 1 gól 5 asistencií 6 bodov +/-body -6 8 PIM 22 striel
2003/04 - 63 zápasov 2 góly 7 asistenci 9 bodov +/-body -1 30 PIM 44 striel

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Tampa Bay

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

ProFutbal.sk