HOKEJ.sk HOKEJ.sk

CC 1999 Third Round -First Playing Day Results

CC 1999 Third Round -First Playing Day Results


POOL N

HC Kosice 3 - 1 - 2 = 6
Unia Oswiecim 0 - 2 - 0 = 2
Scoring
1st Period:1-0 PAZAK Miroslav (KÖVER Gabriel) 0:16; 2-0 SPILAR Gabriel
(KMIR Jaroslav) 3:29; 3-0 KÖVER Gabriel (FABIAN Stefan) 6:36
2nd Period:3-1 HORNY Karel (KARATAYEV Yuryl) 5:38; 3-2 KLISIAK Waldemar
(PARYSZEK Adrian) 6:20; 4-2 PAZAK Miroslav (RYBOVIC Lubomir; KÖVER
Gabriel) 10:42
3rd Period:5-2 RYBOVIC Lubomir (PAZAK Miroslav; KÖVER Gabriel) 0:11; 6-2
KÖVER Gabriel (GÖNCZI Severin; PAZAK Miroslav) 18:13
Penalties
HC Kosice 0 - 2 - 6 = 8
Unia Oswiecim 0 - 2 - 4 = 6
Saves
HC Kosice
KLEMPA Martin 11 - 12 - 8 = 31 (93,94%)
Unia Oswiecim
BRNO Jaroslav 9 - 11 - 7 = 27 (81,82%)
Referee: Vokurka Ladislav. Linesmen: Badal Milos, Blaha Jaromir Spect.:
660

HC Keramika Plzen 1 - 2 - 0 = 3
Zvolen 0 - 0 - 2 = 2
Scoring
1st Period:1-0 VOSTRAK Pavel (KORINEK Petr; JELEN Jiri) 8:23
2nd Period:2-0 CECH Martin (STRAKA Michal; SEDLAK Zdenek) 8:39; 3-0
(PP1) REZNICEK Josef (KADLEC Petr; STRAKA Michal) 19:19
3rd Period:3-1 PLAVUCHA Vlastimil (TOROK Jaroslav; SECHNY Richard) 6:42;
3-2 (PP1) PLAVUCHA Vlastimil (KONDER Peter; TOROK Jaroslav) 17:26
Penalties
HC Keramika Plzen 2 - 18 - 4 = 24
Zvolen 6 - 8 - 8 = 22
Saves
HC Keramika Plzen
SALFICKY Dusan 10 - 11 - 21 = 42(95,45%)
Zvolen
ROVNIANEK Rastislav 11 - 7 - 13 = 31(91,18%)
Referee: Feofanov S. Linesmen: Cambal Vilem,Pouzar Roman Spect.: 1220

Games Played
26 November Kosice - Unia Oswiecim 6-2 (3-0; 1-2; 2-0)
26 November Plzen - Zvolen 3-2 (1-0; 2-0; 0-2)

Ranking
Team GP W T L GF:GA P
HC Kosice 1 1 0 0 6:2 2
Keramika Plzen 1 1 0 0 3:2 2
Zvolen 1 0 0 1 2:3 0
Unia Oswiecim 1 0 0 1 2:6 0

Next games
26 November Zvolen - Kosice 16.00H
26 November Unia Oswiecim - Plzen 19.30H
26 November Plzen - Kosice 16.00H
26 November Zvolen - Unia Oswiecim 19.30H


POOL O

HK Olimpija Ljubljana 0 - 3 - 2 = 5
VEU Feldkirch 1 - 1 - 0 = 2
Scoring
1st Period:0-1 SZÜCS Mark (LUKAS Philipp; PEINTNER Markus) 1:49
2nd Period:1-1 TAYLOR Jason (GLOWA Kelly) 7:48; 1-2 BELANGER Chris
(LINDNER Heimo) 12:55; 2-2 VNUK Tomaz (GLOWA Kelly) 14:15; 3-2 (PP1)
GLOWA Kelly (DERVARIC Damjan) 19:08
3rd Period:4-2 GLOWA Kelly (TAYLOR Jason; ZAJC Bojan) 6:39; 5-2 (ENG)
KONTREC Dejan (RAHMATULLIN Ildar; ZAJC Bojan) 18:55
Penalties
HK Olimpija Ljubljana 4 - 0 - 6 = 10
VEU Feldkirch 2 - 16 - 4 = 22
Saves
HK Olimpija Ljubljana
REDDICK Stan 2 - 0 - 0 = 2 (66,66 %)
MOHORIC Klemen 7 - 5 - 14 = 26 (96,30%)
VEU Feldkirch
SCHNEIDER Patrick 13 - 9 - 7 = 29(85,29%)
Referee: Bertolotti Reto Linesmen: Baumgartner Geo, Küttel Remo. Spect.:
100

HC Ambrě Piotta 3 - 0 - 0 = 3
HC De Reims 2 - 1 - 1 = 4
Scoring
1st Period:0-1 (PP1) PARADIS Daniel (MORTAS Anthony; GUENNELON Gerald)
9:16; 1-1 STEFFEN Franz (STECK Bruno) 12:25; 1-2 BRIAND Arnaud (ORSOLINI
Lionel; RUOKONEN Mika) 14:19; 2-2 LEBEAU Patrick (GARDNER Ryan; LEBEAU
Stephan) 14:42; 3-2 CELIO Manuele (BOBILLIER Fredy) 16:12
2nd Period:3-3 BRIAND Arnaud (ORSOLINI Lionel) 3:06
3rd Period:3-4 SADOUN Loic (GUENNELON Gerald; LEPERS Christopher) 10:51
Penalties
HC Ambrě Piotta 2 - 2 - 2 = 6
HC De Reims 4 - 4 - 4 = 12
Saves
HC Ambrě Piotta
JAKS Pauli 6 - 9 - 5 = 20(83,33%)
HC De Reims
PIETILA Mika 13 - 15 - 8 = 36(92,31%)
Referee: Ryhed Lars-Johan Linesmen: Linke Michael,Hirzel Niklaus Spect.:
838

Games Played
26 November Olimpija Ljubljana - VEU Feldkirch 5-2 (0-1; 3-1; 2-0)
26 November Ambri Piotta - Reims 3-4 (3-2; 0-1; 0-1)

Ranking
Team GP W T L GF:GA P
Olimpija Ljubljana 1 1 0 0 5:2 2
HC de Reims 1 1 0 0 4:3 2
Ambrě Piotta 1 0 0 1 3:4 0
VEU Feldkirch 1 0 0 1 2:5 0

Next games
27 November VEU Feldkirch - Reims 16.00H
27 November Ambri-Piotta - Olimpija Ljubljana 20.00H
28 November Reims - Olimpija Ljubljana 16.00H
28 November Ambri-Piotta - VEUFeldkirch 20.00H
Note: The 16.00 h games are played in Biasca, the 20.00 h games in Ambrě
Piotta.


POOL P

Lada Togliatti 2 - 2 - 1 = 5
Neman 0 - 0 - 2 = 2
Scoring
1st Period:1-0 TARASSENKO Andrei (ZLOV Iouri) 1:32; 2-0 ZLOV Iouri
(TARASSENKO Andrei) 5:21
2nd Period:3-0 BELKINE Oleg (NESTEROV Alexandre) 0:45; 4-0 GOREV Roman
(AFINOGENOV Denis) 17:32
3rd Period:4-1 STIFANOVITCH Igor (KHAILAK Vladimir) 4:36; 5-1 GOREV
Roman (AFINOGENOV Denis) 16:32; 5-2 (PP1) STIFANOVITCH Igor (DEEV
Vladimir) 19:53
Penalties
Lada Togliatti 0 - 2 - 6 = 8
Neman 4 - 6 - 0 = 10
Saves
Lada Togliatti
RIABTCHIKOV Evgueni 11 - 4 - 6 = 21 (91,30%)
Neman
ALEXEEV Konstantin 5 - 0 - 0 = 5 (71,43%)
POUDNIKOVICH Alexandre 6 - 17 - 16 = 39 (95,24%)
Referee: Poliakov A Linesmen: Shelyanin Sergei, Makarov Pavel Spect.:
970

Ak Bars Kazan 2 - 0 - 3 = 5
Storhamar Dragons 0 - 0 - 0 = 0
Scoring
1st Period: 1-0 CHUPIN Alexei 15:22; 2-0 (SH1) SARMATIN Mikhail 17:40
2nd Period: None
3rd Period: 3-0 KLYMENTIEV Sergii 4:09; 4-0 ARKHIPOV Denis (ZOLOTOV
Serguei; TROFIMOV Alexandre) 8:45; 5-0 GUIZATOULLINE Ilnour (ROMANOV
Oleg) 13:38
Penalties:
Al Bars Kazan: 2 - 4 - 4 = 10
Storhamar Dragons: 4 - 2 - 4 = 10
Saves
Ak Bars Kazan:
IATCHANOV Dmitri 7 - 10 - 6 = 23 (100,00%)
Storhamar Dragons
NORGREN Jonas 19 15 - 24 = 58 (92.06%)
Referee: Konc Juri. Linesmen: Zaitsev Alexander, Vasiliev Alexei.
Spect.: 3500

Games Played
26 November Lada Togliatti - Neman 5-2 (2-0; 2-0; 1-2)
26 November Ak Bars Kazan - Storhamar 5-0 (2-0; 0-0; 3-0)

Ranking
Team GP W T L GF:GA P
Ak Bars Kazan 1 1 0 0 5:0 2
Lada Togliatti 1 1 0 0 5:2 2
Neman 1 0 0 1 2:5 0
Storhamar Dragons 1 0 0 1 0:5 0

Next games
27 November Neman - Ak Bars Kazan 15.00h
27 November Storhamar - Lada Togliatti 19.00h
28 November Storhamar - Neman 15.00h
28 November Ak Bars Kazan - Lada Togliatti 19.00h

Odporúčame

ProFutbal.sk