HOKEJ.sk HOKEJ.sk

CC 1999 Third Round - Third Playing Day Results

HKM Zvolen, Ambrě Piotta and Ak Bars Kazan qualify for the CC Final
Round

POOL N

HC Keramika Plzen 0 - 0 - 2 = 2
HC Kosice 0 - 2 - 1 = 3
Scoring
1st Period:None
2nd Period:0-1 TOPOLI Marek (BUKNA Matej; TATAR Marek) 7:51; 0-2 (PP1)
SEGLA Pavol (GAPA Peter; SVATOS Marek) 14:31
3rd Period:1-2 KORINEK Petr (VOSTRAK Pavel; KADLEC Petr) 4:56; 2-2
VOSTRAK Pavel (KADLEC Petr) 8:12; 2-3 (ENG) PAZAK Miroslav (GÖNCZI
Severin; BUKNA Matej) 19:51
Penalties
HC Keramika Plzen 6 - 4 - 0 = 10
HC Kosice 10 - 4 - 2 = 16
Saves
HC Keramika Plzen
SALFICKY Dusan 11 - 8 - 5 = 24(88,89%)
HC Kosice
DRAGAN Jaromir 13 - 19 - 12 = 44(95,65%)
Referee: Feofanov S Linesmen: Pouzar R, Blaha Jaromir Spect.: 1238

Zvolen 2 - 1 - 1 = 4
Unia Oswiecim 1 - 0 - 0 = 1
Scoring
1st Period:0-1 (SH1) GARBOCZ Michal (KWIATKOWSKI Robert) 8:33; 1-1
ANDRASOVSKY Dusan 10:53; 2-1 (PP1) POHORELEC Dusan 15:09
2nd Period:3-1 POHORELEC Dusan (SECHNY Richard) 13:23
3rd Period:4-1 CIERNY Ladislav (SECHNY Richard) 17:08
Penalties
Zvolen 6 - 2 - 0 = 8
Unia Oswiecim 8 - 6 - 0 = 14
Saves
Zvolen
ROVNIANEK Rastislav 2 - 7 - 12 = 21(95,45%)
Unia Oswiecim
BRNO Jaroslav 14 - 13 - 9 = 36(90,00%)
Referee: Vokurka Ladislav Linesmen: Badal Milos,Cambal Vilem. Spect.:
726

Games Played
26 November Kosice - Unia Oswiecim 6-2 (3-0; 1-2; 2-0)
26 November Keramika Plzen - Zvolen 3-2 (1-0; 2-0; 0-2)
27 November Zvolen - Kosice 6-2 (2-0; 1-1; 3-1)
27 November Unia Oswiecim - Keramika Plzen 6-4 (3-1; 0-1; 3-2)
28 November Keramika Plzen - Kosice 2-3 (0-0; 0-2; 2-1)
28 November Zvolen - Unia Oswiecim 4-1 (2-1; 1-0; 1-0)

Ranking
Team GP W T L GF:GA P
HKM Zvolen 3 2 0 1 12:6 4
HC Kosice 3 2 0 1 11:10 4
Unia Oswiecim 3 1 0 2 9:14 2
Keramika Plzen 3 1 0 2 9:11 2

HKM Zvolen qualified for the CC Final Round in Berlin


POOL O

HC De Reims 0 - 2 - 1 = 3
HK Olimpija Ljubljana 0 - 2 - 2 = 4
Scoring
1st Period:None
2nd Period:0-1 (SH1) VNUK Tomaz (GLOWA Kelly; IMES Chris) 7:15; 1-1
RUOKONEN Mika (LAKSOLA Pekka) 8:05; 2-1 GUENNELON Gerald (RIBANELLI
David; PARADIS Daniel) 10:39; 2-2 KONTREC Dejan (ZAJC Bojan) 15:14
3rd Period:3-2 (SH1) PARADIS Daniel (BRIAND Arnaud) 0:15; 3-3 (PP1)
SIVIC Mitja (KONTREC Dejan; GLOWA Kelly) 0:34; 3-4 (PP1) GLOWA Kelly
(IMES Chris) 11:35
Penalties
HC De Reims 4 - 14 - 55 = 73 (Ga-Mi: BRIAND Arnaud,
GUENNELON Gerald)
HK Olimpija Ljubljana 2 - 14 - 8 = 24
Saves
HC De Reims
PIETILA Mika 12 - 13 - 13 = 38(90,48%)
HK Olimpija Ljubljana
MOHORIC Klemen 13 - 7 - 6 = 26(89,66%)
Referee: Bertolotti Reto Linesmen: Linke Michael, Hirzel Niklaus Spect.:
110

HC Ambrě Piotta 3 - 4 - 2 = 9
VEU Feldkirch 0 - 2 - 0 = 2
Scoring
1st Period:1-0 LEBEAU Stephan (LEBEAU Patrick) 10:59; 2-0 (PP1) LEBEAU
Patrick (ROHLIN Leif; BOBILLIER Fredy) 13:34; 3-0 STEFFEN Franz
(BOBILLIER Fredy; ROHLIN Leif) 15:16
2nd Period:4-0 (SH1) LEBEAU Patrick (STEFFEN Franz) 0:56; 5-0 KÜNZI
Thomas (VERRET Claude) 1:53; 5-1 SZÜCS Mark (CASEY Brian; LAMPERT
Michael) 13:31; 6-1 GARDNER Ryan (LEBEAU Stephan; BOBILLIER Fredy)
14:40; 7-1 (PP1) FRITSCHE John (LEBEAU Patrick; BOBILLIER Fredy) 17:24;
7-2 SZÜCS Mark (SCHMIDLE Bernd; LAMPERT Michael) 19:45
3rd Period:8-2 CELIO Nicola (GARDNER Ryan; LEBEAU Stephan) 8:21; 9-2
(PP1) GARDNER Ryan (VERRET Claude; CELIO Nicola) 18:00
Penalties
HC Ambrě Piotta 4 - 2 - 2 = 8
VEU Feldkirch 4 - 6 - 6 = 16
Saves
HC Ambrě Piotta
JAKS Pauli 8 - 3 - 0 = 11 (84,62%)
MARTIN Peter 0 - 0 - 6 = 6 (100,00%)
VEU Feldkirch
SCHNEIDER Patrick 10 - 13 - 11 = 34(79,07%)
Referee: Ryhed Lars-Johan Linesmen: Baumgartner Geo, Küttel Remo Spect.:
899

Games Played
26 November Olimpija Ljubljana - VEU Feldkirch 5-2 (0-1; 3-1; 2-0)
26 November Ambri Piotta - HC de Reims 3-4 (3-2; 0-1; 0-1)
27 November VEU Feldkirch - HC de Reims 4-4 (0-1; 2-1; 2-2)
27 November Ambri-Piotta - Olimpija Ljubljana 5-3 (1-0; 3-1;1-2)
28 November HC de Reims - Olimpija Ljubljana 3-4 (0-0; 2-2; 1-2)
28 November Ambri-Piotta - VEU Feldkirch 9-2 (3-0; 4-2; 2-0)

Ranking
Team GP W T L GF:GA P
Ambrě Piotta 3 2 0 1 17:9 4
Olimpija Ljubljana 3 1 0 1 12:10 4
HC de Reims 3 1 1 1 11:11 3
VEU Feldkirch 3 0 1 2 8:18 1

HC Ambrě Piotta qualified for the CC Final Round in Berlin


POOL P

Storhamar Dragons 1 - 0 - 1 = 2
Neman 0 - 2 - 0 = 2
Scoring
1st Period:1-0 (PP1) ANDERSEN Carl-Oscar 1:17
2nd Period:1-1 (PP2) MALACHKEVITCH Oleg (TETEREV Oleg) 0:46; 1-2
PALITSYNSKI Ilya (VARYVONCHYK Pavel) 6:08
3rd Period:2-2 (PP1) HANSEN Mads 10:13
Penalties
Storhamar Dragons 2 - 4 - 4 = 10
Neman 6 - 2 - 2 = 10
Saves
Storhamar Dragons
NORGREN Jonas 14 - 11 - 11 = 36(94,74%)
Neman
ALEXEEV Konstantin 7 - 11 - 17 = 35(94,59%)
Referee: Poliakov A Linesmen: Makarov Pavel, Shelyanin Sergei Spect.:
800

Ak Bars Kazan 2 - 2 - 0 = 4
Lada Togliatti 0 - 0 - 0 = 0
Scoring
1st Period: 1-0 ZOLOTOV Serguei (BALMINE Dmitri) 15:00; 2-0 DOBRYCHKINE
Iouri (BYKOV Dmitri) 15:13
2nd Period: 3-0 GUIZATOULLINE Ilnour (TZOULYBUINE Nikolai) 10:14; 4-0
(PP1) JDAN Alexandre (ZAVARUKHIN Nikolay; BYKOV Dmitri) 17:22
3rd Period: None
Penalties
Ak Bars Kazan 6 - 12 - 33 = 51(Ga-Mi: ARKHIPOV Denis)
Lada Togliatti 8 - 6 - 39 = 53 (Ga-Mi: OKTIABREV Artour)
Saves
Ak Bars Kazan
IATCHANOV Dmitri 16 - 19 - 18 = 53 (100,00%)
Lada Togliatti
RIABTCHIKOV Evgueni 14 - 16 - 0 = 30 (88,24%)
BRYZGALOV Ilia 0 - 3 - 9 = 12 (100,00%)
Referee: Konc Juri. Linesmen: Zaitsev Alexander, Vasiliev Alexei. Spect:
3800

Games Played
26 November Lada Togliatti - Neman 5-2 (2-0; 2-0; 1-2)
26 November Ak Bars Kazan - Storhamar 5-0 (2-0; 0-0; 3-0)
27 November Neman - Ak Bars Kazan 1-7 (0-2; 0-4; 1-1)
27 November Storhamar - Lada Togliatti 3-5 (0-1; 1-2; 2-2)
28 November Storhamar - Neman 2-2 (1-0; 0-2; 1-0)
28 November Ak Bars Kazan - Lada Togliatti 4-0 (2-0; 2-0; 0-0)

Ranking
Team GP W T L GF:GA P
Ak Bars Kazan 3 3 0 0 16:1 6
Lada Togliatti 3 2 0 1 10:9 4
Storhamar Dragons 3 0 1 2 5:12 1
Neman 3 0 1 2 5:14 1

Ak Bars Kazan qualified for the CC Final Round in Berlin

Odporúčame

ProFutbal.sk