MS do 18 rokov - Slovensko porazilo poľahky Nórsko

Slovenská reprezentácia vyhrala až vo svojom treťom vystúpení v základnej B-skupine na hokejových MS do 18 rokov vo Švédsku, keď zdolala rovesníkov z Nórska 5:2

Slovenská reprezentácia vyhrala až vo svojom treťom vystúpení v základnej B-skupine na hokejových majstrovstvách sveta do 18 rokov vo Švédsku, keď v Halmstadte zdolala rovesníkov z Nórska 5:2. Mladí Slováci si tak po prehrách s Kanadou a Fínskom pripísali na svoje konto prvé dva body. Zverenci trénera Jozefa Frühaufa viedli po úvodnej tretine 2:0, keď Roháč so Šinkovičom uspeli v rozpätí 59 sekúnd. V úvode druhej tretiny síce Ylven znížil, ale po presných zásahov Zelísku a Mikulu si slovenský tím vypracoval opäť pohodlné vedenie (4:1). V zostávajúcom priebehu sa stretnutie už iba dohrávalo. Slováci nastúpia v záverečnom súboji B-skupiny v pondelok o 19.45 h proti domácim hokejistom. V tomto zápase pôjde o postup do vyraďovacích bojov.

B-skupina:
Slovensko - Nórsko 5:2 (2:0, 3:2, 0:0)
Góly: 9. Roháč (Jurík, Sládok), 10. Šinkovič (Marcinko), 24. Zelíska (Mikula, Roháč), 34. Mikula (Roháč), 40. Roháč (Biro, Čaládi) - 22. Ylven (Froshaug), 37. Bovim (Froshaug, Ylven)
Vylúčení: 10:14 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Mandioni (Švajč.) - Balaberda (Kan.), Orelma (Fín.), strely na bránku: 39:23, 300 divákov

Slovensko: Šimko - Valach, Bališ, Mikuš, Biro, Dulák, Sládok, Kršňák, Javorek - Rehuš, Slovák, Čaládi - Mikula, Konečný, Marcinko - Jurík, Zelíska, Roháč - Bezák, Šinkovič, Vartovník
Nórsko: Hestmann (40. Lysenstön) - Mengshöl, Molberg, Espeland, Rindal, Sorvik, Odegaard, Hagberg - Dahlström, Bovim, Froshaug - Ylven, Olimb, Rohn - Skouen, Weberg, Bakkelund - Paulsen, Hegg, Heen - Hagberg

Slovensko začalo aktívne, ale nórsky brankár Hestmann úvodnému náporu odolal. V 9. min však zakombinoval pri prvej početnej výhode tretí slovenský útok a Roháč otvoril skóre stretnutia. Už o 59 sekúnd neskôr zvýšil na rozdiel dvoch gólov Šinkovič. Nóri už v 67. sekunde druhej dvadsaťminútovky znížili na rozdiel jediného gólu, keď Ylven potrestal po 32 sekundách vylúčenie obrancu Bališa. Už o pár minút neskôr však Zelíska zvýšil opäť na rozdiel dvoch gólov - 3:1. Po sérii vylúčení a presilových hier na oboch stranách boli úspešnejší opäť mladí Slováci. V 34. min zaznamenal svoj druhý gól v presilovej hre Roháč, po ktorého zásahu nasledovala početná výhoda Nórska o dvoch hráčov, ktorú zužitkoval Bovim. Ešte v poslednej minúte druhej tretiny upokojil Slovákov Roháč, keď uzavrel svoj hetrik a zvýšil na 5:2. V nórskej bránke nasledovalo ihneď striedanie gólmanov. V záverečnej časti stretnutia uložil hlavný rozhodca desať dvojminútových trestov, ale k zmene skóre to už neviedlo.

Hlas:
Jozef Frühauf (tréner SR "18"): "Z našej strany to bol rozpačitý výkon. Napriek tomu pri všetkej úcte k Nórom, kvalita bola na našej strane, čo ukázal aj priebeh duelu. Chlapci však boli v hernom kŕči a snaha im zväzovala nohy aj ruky. Práve z toho pramenili aj niektoré vylúčenia. Po večeri sa ideme pozrieť na zápas Švédska s Kanadou. Severanov sme videli už proti Nórom aj Fínom a práve s týmto súperom budeme pravdepodobne bojovať o postup do bojov o medaily. Je to porovnateľné mužstvo ako Fíni. Dôležitá bude koncentrácia a rozhodovať môže aj povestný kúsok šťastia. My sa chceme opierať o výkon brankára Šimka, ktorý ukázal proti Nórsku dva skutočne vynikajúce zákroky."

Ďalšie výsledky:
A-skupina (Angelholm):
Nemecko - Rusko 5:9 (1:3, 1:4, 3:2)
Góly: 4. a 60. Endrass, 28. Weiszdorn, 50. Garten, 57. Braun - 6., 18., 22. a 32. Baškirov, 35. a 42. Golovackij, 3. Začupejko, 32. Rjabev, 41. Bodrov, 239 divákov

USA - Česko 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
Góly: 19. a 32. Rakhshani, 37. Kane, 44. Carman, 49. Sweatt, 307 divákov