HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Košickú obranu vystuží majster Ruska Radek Philipp
zdroj: jäzva

Košickú obranu vystuží majster Ruska Radek Philipp

Obranné rady HC Košice posilní v úvode sezóny kvalitný český obranca Radek Philipp.

Obranné rady HC Košice posilní v úvode sezóny kvalitný český obranca Radek Philipp. Ten získal v uplynulom ročníku majstrovský titul v silnej ruskej superlige a sezónu 2008/09 po odchode zo Slovenska dohrá vo švédskom klube Lulea Bears. Týmto krokom "oceliari" potvrdili, že to myslia s ambíciou postúpiť z kvalifikácie Ligy majstrov veľmi vážne.

O služby skúseného Philippa sa zaujímali i viaceré české extraligové kluby, ale on dal napokon prednosť Košiciam. V metropole východu bude p{+r38336}ôsobiť do 15. septembra a trénerom HC tak bude k dispozícii v úvode extraligy i počas kvalifikačného turnaja v Norimbergu.

"Vychádzali sme z toho, že by sme chceli mať pre kvalifikáciu do Ligy majstrov sedem až osem kvalitných obrancov. Oslovili sme teda Radka a som veľmi rád, že nás posilní. Bude to síce len na krátky čas, ale práve vtedy nás čakajú dôležité momenty a on môže svojimi skúsenosťami zo zahraničia iba pomôcť," hovorí na margo novej posily tréner HC Anton Tomko. "Radek k nám prišiel z Ruska a chystá sa do Švédska. Ide teda o medzinárodne žiadaného hráča, ktorý je defenzívneho zamerania. Nás ako trénerov nezaujíma to, koľko dá obranca gólov. My potrebujeme, aby zvládal hru dozadu a v tomto je Radek špička. Do nášho systému sme potrebovali práve defenzívneho beka, pretože máme veľa živých útočníkov, ktorí miestami zabúdajú na zadné vrátka. Z hľadiska zostavy s ním predbežne počítame ako s obranným partnerom Juraja Kledrowetza."

Vzhľadom na švédské daňové zákony je v posledných rokoch bežnou praxou, že hokejista začne sezónu v inom štáte a do krajiny "troch koruniek" zamieri až počas rozbehnutej sezóny. V prípade {+l38338}Philippa sa však predsa len očakávalo, že nový ročník odštartuje vo svojej rodnej vlasti.

"Samozrejme, že som hovoril hlavne s materskými Vítkovicami. Oni ale o takéto krátkodobé pôsobenie nemali záujem. Ich podmienkou bolo, že buď podpíšem na rok, alebo vôbec. Priznám sa, že ma to sklamalo, ale musel som to rešpektovať. Ozvali sa Košice a ja som rád, že tu môžem byť. Verím, že mužstvu pomôžem a spokojné budú obe strany," rozhovoril sa po príchode do Steel arény pre našu stránku Philipp.

"Už teraz sa teším na kvalifikačný turnaj v Norimbergu, ale pre mňa je výzvou každý zápas. Mám svoje meno a nemienim s ním hazardovať. Vždy sa teda snažím hrať tak, aby bol s mojim výkonom spokojný každý klub, za ktorý hrám."

Hoci pôsobil český zadák v Rusku má o Košiciach základné informácie a teší sa najmä na atmosféru. {+r38340}

"Viem, že v Košiciach chodí na hokej plná hala," pokračuje rodák z Ostravy: "Veľmi zaujímavý bude iste zápas proti Slovanu, pretože poznám históriu posledného finále, v ktorom prehrávali Košice 0:3 na zápasy, no potom vyrovnali a titul im ušiel len o vlások."

Skúsený zadák pobudne na Slovensku do 15. septembra. Potom si to namieri do švédskeho klubu Lulea Bears.

"V Lulee som bol práve teraz počas posledného víkendu a od úvodu som sa spoliehal na pomoc krajana Chabadu a Slováka Obšuta. Veľmi mi pomohli, pretože bez nich by som to mal s rečou veľmi zložité," usmieva sa Philipp, ktorý sa sám charakterizuje ako defenzívny typ obrancu.

Do Košíc prichádza po zisku svojho najväčšieho úspechu v kariére. V drese ruskej Ufy totiž získal v uplynulom ročníku majstrovský titul.

"Bol to pre mňa určite najväčší úspech v kariére. Dovtedy som titul nikdy nezískal, pričom som pozbieral prakticky všetky miesta od druhého, cez tretie až po ôsme. Ruský titul teda radím v mojej kariére na samotný vrchol," popisuje 189 cm vysoký a 93 kg vážiaci obranca, ktorý mal v Salavate obrovskú konkurenciu v podobe ruských reprezentačných obrancov: "V Ufe sme mali šesť útoko{+l38341}v, pričom aj ten šiesty mohol v pohode hrávať! Ufa je bohatý klub, ktorý nakúpil množstvo hráčov a má tam napríklad Tverdovskeho, Proškina, či Perežogina. Nebolo ľahké presadiť sa v takej konkurencii a aj ja som sa ocitol miestami na tribúne. Človek to ale dokáže prijať, keď vidí, že v iných zápasoch potom sedia na tribúne Tverdovskij, či Proškin. Konkurencia tam bola jednoducho obrovská a hráč musel hľadieť len na svoj výkon."

Rusko je z hľadiska financií krajinou zasľúbenou, ale popálilo sa tam už veľa hráčov. Radek Philipp ale spomína na "ruského medveďa" v dobrom: "Musíte si zvyknúť na to, ako to tam chodí. Ja sa ale nemôžem sťažovať. Problémy som mal azda len s tými bázami a množstvom lietania. Doma ste totiž veľmi málo. Ufa bola ale aj v tomto celkom v pohode a ja budem mať na Rusko dobré spomienky."

Práve proti Ufe nastúpi v Lige majstrov slovenský majster Slovan Bratislava. Čo by teda Philipp belasým na ruského šampióna poradil?

"Proti Ufe treba hrať hlavne do tela. Tvrdú hru oni - a celkovo Rusi - nemajú radi," našepkáva čerstvá posila HC.

Tak ako už spomenul tréner Anton Tomko, Philipp by sa mal objaviť na košickej modrej v obrannej dvojici so skúseným Jurajom Kledrowetzom. Na zladenie budú mať domáci turnaj Cassovia Hockey Cup - Tatranský pohár, v rámci ktorého si Košice zahrajú i proti Vítkoviciam. A to bude pre Radka určite špeciálny zápas.

"Je to tak. Nedohodli sme sa na mojom návrate a teraz budem hrať proti nim. Ja som tam vyrastal a ešte nikdy som proti Vítkoviciam nehral. Bude to teda veľmi zvláštny zápas," dodáva Radek Phillip, ktorý sa vo voľnom čase venuje hlavne manželke a dcérke a okrem hokeja sleduje intenzívne i futbal. Ako správny "Ostravák" fandí miestnemu Baníku.

Radek Philipp (nar. 12.2. 1977) je rodákom z Ostravy a tak vstúpil do českého extraligového kolotoča práve vo Vítkoviciach. V sezóne 2003/04 sa pobral do Fínska, kde obliekol dresy Lahti i Espoo Blues. Po návrate domov odohral dve sezóny za svoje materské Vítkovice a potom už nasledoval odchod do Ruska. Ako obranca Salavatu Julajev Ufa získal v uplynulom ročníku majstrovský titul. Po sezóne sa dohodol na prestupe do klubu z Jekaterinburgu, ktorý mal byť nováčikom novej Kontinentálnej hokejovej ligy. Po krachu tohto klubu si ale musel hľadať nové pôsobisko a to našiel vo švédskej Lulee. Ešte pred odchodom na sever si ale zahrá za Košice.

Štatistiky Radka Philippa:

HC Vítkovice Extraliga (CZE) 98/99   47 1 2 3   42   4 0 0 0   4
HC Havířov Panthers Extraliga (CZE) 99/00   31 1 2 3 -3 38              
HC Vítkovice Extraliga (CZE) 99/00   18 0 2 2 -2 24              
HC Vítkovice Extraliga (CZE) 00/01   52 0 11 11 +9 40   10 1 1 2 +1 14
HC Vítkovice Extraliga (CZE) 01/02   48 0 2 2 -9 64   14 0 1 1 -2 16
HC Vítkovice Extraliga (CZE) 02/03   52 8 11 19 +23 34   5 1 0 1 -2 18
Pelicans Lahti SM-Liiga 03/04   43 1 4 5 -15 61              
Blues Espoo SM-Liiga 03/04   8 0 1 1 -4 2   8 0 1 1 +2 2
HC Vítkovice Extraliga (CZE) 04/05   50 1 12 13 +15 82   12 0 1 1 +5 14
HC Vítkovice Extraliga (CZE) 05/06   49 5 8 13 +10 86   6 0 0 0 -2 10
Salavat Yulayev Ufa Russian Hockey League 06/07   53 2 6 8 +8 54   8 1 0 1 +1 27
Salavat Yulayev Ufa Russian Hockey League 07/08   46 0 2 2 +3 40   6 0 0 0 -1 0
Celkovo       497 19 63 82 +35 567   73 3 4 7 +2 105

Najnovšie z klubu: Kanada

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk