Martin celkovým víťazom Kontinentálneho pohára

Dušan Gregor (tréner MHC Martin): "Veľmi si vážim víťazstvo na tomto turnaji, ale sme ďaleko od toho, aby sme sa o francúzskom, talianskom a bieloruskom hokeji vyjadrovali pohŕdavo."

Hokejisti MHC Martin sa stali víťazmi Kontinentálneho pohára 2008/09. V záverečnom stretnutí na finálovom turnaji vo francúzskom meste Rouen síce prehrali s miestnymi Dragons 4:5, o celkový triumf ich však tento čiastkový neúspech neobral.

Rouen, ak chcel vyhrať Kontinentálny pohár, musel Martin zdolať v riadnom hracom čase aspoň o štyri góly. Slovenský tím aj napriek svojej hernej prevahe v zápase vždy doťahoval náskok francúzskeho, trikrát sa mu to podarilo aj vďaka využitým presilovým hrám. Na presný zásah Marca-Andreho Thinela z poslednej minúty súboja však už nedokázal odpovedať. Pri všetkých góloch Martina bol Lukáš Havel, dva dal a na ďalšie dva prihrával.

Martin sa stal po HC Košice, Slovane Bratislava a HKm Zvolen štvrtým slovenským tímom, ktorý získal Kontinentálny pohár. Slovenské kluby sú so švajčiarskymi v tejto súťaži so štyrmi prvenstvami najúspešnejšími.

Rouen Dragons - MHC Martin 5:4 (2:1, 1:2, 2:1)
Góly: 11. Desrosiers, 15. Thinel (Peltola, Desrosiers), 31. Tarantino (David), 41. Bouchard-Roland (Desrosiers, David), 60. Thinel (David) - 17. L. Havel (Klepáč), 28. L. Havel (Appel, M. Macho), 34. Appel, 53. L. Havel (L. Říha)
Vylúčení: 11:8 na 2 min, navyše: 40. Vantroba (Martin) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 3:3, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Jeřábek (ČR), Ravodin (Rus.) - Bedö (Maď.), Zosso (Švajč.), 2800 divákov

Rouen: Sopko - Virolainen, Glad, Carlsson, David, Custosse, Baubriau - Bouchard-Roland, Doucet, Thinel - Peltola, Desrosiers, Romand - Tarantino, Lamperier, Dufournet - Bourgaut, Strozynski

Martin: Lakosil - J. Polák, Klepáč, Drgoň, I. Ďatelinka, Kolba, Vantroba - L. Havel, L. Říha, Appel - Škumát, Beran, M. Macho - Török, Dornič, Martin Čech - Džerinš, Themár, K. Mahdalík - Trokan

Už po 39 sekundách hry preveril Lakosila Bouchard a navnadil tribúny, na ktorých sa nestratili ani martinskí fanúšikovia. Mužstvo z Turca sa potom vrhlo do útoku a snažilo sa prejsť cez pozornú domácu defenzívu na čele s bývalým košickým gólmanom Ramónom Sopkom. V 5. min ho ďalekonosnou strelou preveril Vantroba. Francúzsky tím potom na chvíľu zatlačil Martinčanov pri vylúčení Čecha, Lakosil však musel zasahovať len raz po strele Lamperiera. Na opačnej strane ukázal svoju obratnosť, avšak bez potrebnej koncovky Havel. V 10. min fauloval Říhu Bouchard, slovenskému tímu presilovka nevyšla, keď obrana zabudla na Desrosiersa a ten sa zoči-voči Lakosilovi nemýlil - 1:0. Domácim sa potom po fauloch Dorniča na Carlssona a Ďatelinku naskytla možnosť výhody o dvoch hráčov a v 14. min sa z pravej strany po kombinácii presadil Thinel - 2:0. Martin naštartoval zbytočným vyhodením puku za mantinel brankár Sopko a po necelej minúte presilovej hry Havel znížil na 1:2. Lakosil potom v 19. min zlikvidoval nájazd Thinela.
Martinčania začali druhú časť hry náporom, strela a dorážka Berana a pokus Havla sa ešte neujali. V 28. min pri presilovke o dvoch hráčov vyrovnal Vantroba - 2:2. Rouenu mohol vedenie vrátiť hneď po góle Desrosiers, skvelú prihrávku z hĺbky obrany si pred Lakosilom nespracoval ideálne, potom tvrdo od modrej pálil Thinel. Francúzi sa však predsa len dočkali, v 31. min dorazil Davidovu strelu zápästím Tarantino - 3:2. Martinčania boli aj naďalej strelecky aktívnejším a herne lepším tímom, museli si však dávať pozor v obrane na nebezpečné protiútoky Rouenu. V 34. min prešla Sopkovi presilovková strela Appela pomedzi betóny do siete - 3:3. V závere druhej časti hry sa nechali vylúčiť Vantroba a Dornič a domáci začali tretiu tretinu 90-sekundovou presilovkou o dvoch hráčov, ktorú presne v polovici využili. Lakosil ešte zlikvidoval Desrosiersov pokus, na dorážku Boucharda však už nestačil. Martinčania sa snažili opäť zlikvidovať náskok súpera, aktívny bol najmä Appel, ktorý sa ocitol v troch dobrých príležitostiach, Sopko sa chvíľami prekonával. Slovenského brankára vo francúzskych službách prekonal krátko po skončení početnej výhody v 53. min Lukáš Havel - 4:4. Domáci sa potom snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu, Carlsson a Virolainen však neuspeli. Rouen bojoval aspoň o druhé miesto, ktoré by dosiahol v prípade víťazstva. V posledných dvoch minútach hral presilovku a 49 sekúnd pred sirénou Thinel dorazil vyrazenú Davidovu strelu piatykrát do bránky a stanovil na konečných 5:4.

Dušan Gregor (tréner MHC Martin): "Veľmi si vážim víťazstvo v Kontinentálnom pohári. Samotný turnaj však ukázal, že my nie sme zďaleka v stave, aby sme sa mohli pohŕdavo vyjadrovať o talianskom, francúzskom či bieloruskom hokej. Naše mužstvo ukázalo vo Francúzsku dve tváre - tú peknú so solídnou hrou a pekným hokejom, ale aj horšiu, keď sme sa nechali zbytočne vylučovať a na ľade chýbala disciplína. Veľmi ma mrzí tento posledný zápas, v ktorom nás domáci zdolali väčším srdiečkom a odhodlaním. To dnes v našej hre chýbalo."

Druhý nedeľňajší zápas:
Keramin Minsk - Bolzano Foxes 1:7 (1:3, 0:4, 0:0)
Góly: 20. Židkich - 5., 34. a 37. Schaafsma, 7. Ramoser, 10. Olson, 28. Jardine, 31. Dorigatti

Konečná tabuľka:
1. MHC Martin 3 2 0 0 1 16:9 6
2. Rouen 3 2 0 0 1 12:11 6
3. Bolzano 3 2 0 0 1 13:9 6
4. Minsk 3 0 0 0 3 6:18 0

*Za menom tímu nasleduje počet zápasov, výhry, výhry po predĺžení, prehry po predĺžení, prehry, skóre, body, pri rovnosti bodov rozhodlo lepšie skóre zo vzájomných zápasov.