HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Zdeno Chára má najtvrdšiu strelu v histórii!
zdroj:

Zdeno Chára má najtvrdšiu strelu v histórii!

Zdeno Chára sa po tretí raz v rade stal hráčom s najtvrdšou strelou v NHL a zároveň aj novým rekordérom.

Zdeno Chára sa po tretí raz v rade stal hráčom s najtvrdšou strelou v NHL a zároveň aj novým rekordérom.

{+l44486,200x156}Tridsaťjedenročný Trenčan obhájil prvenstvo z Dallasu 2007 a Atlanty 2008 v sobotňajších súťažiach zručnosti počas Víkendu hviezd NHL v Montreale. Puk z Chárovej hokejky letel v Bell Centre rýchlosťou 105,4 míle za hodinu (169,62 km/h). Kapitánovi Bostonu pred rokom v Atlante namerali 103,1 míle za hodinu (165,9 km/h), v Dallase 2007 to bolo "iba" 100,4 míle za hodinu (161,6 km/h). Historické maximum Ala Iafrateho z roku 1993 (105,2 míľ za hodinu) sa tak napokon slovenskému bekovi podarilo prekonať.

"Rekordy sú tu na to, aby sa prekonávali," zhodnotil po výnimočnom pokuse slovenský reprezentant a doplnil: "Som veľmi rád, že fanúšikovia Montrealu pochopili, o čom to celé bolo. Viem že sú vášniví, fandia svojmu vlastnému tímu a Boston je ich veľký rival. Dnes to bolo trochu iné, na začiatku nás síce vypískali, ale napokon nám tlieskali. A za to som ich chcel odmeniť rekordom." Okrem Cháru pokorili hranicu 100 míľ za hodinu aj Sheldon Souray a Shea Weber.

{+r44483,200x156}Sobotňajší večer sa niesol aj v charitatívnom duchu, keďže viacero hráčov sa popri hokeji venuje aj tejto činnosti. Chára nie je v tomto smere výnimkou. Slovenský hokejista dokonca inicioval stávku so všetkými účastníkmi súťaže o najtvrdšiu strelu. Sheldon Souray, Shea Weber, Mark Streit, Mike Komisarek a Vincent Lecavalier venovali do kasy po 1000 amerických dolárov, rovnakú sumu pridali kluby týchto hráčov, ako aj vedenie súťaže a aj hráčska asociácia NHLPA. Víťaz súťaže tento "bank" (spolu sa v ňom nazbieralo 24 000 USD), mohol venovať na charitatívny účel podľa vlastného výberu. Keďže napokon vyhral Chára, ktorý podporuje projekt Right To Play (jeho hlavným mottom je vytvorenie zdravšieho a bezpečnejšieho sveta pre deti prostredníctvom sily športu a hry, pozn.), financie napokon putujú na fungovanie tohto programu. "Dnešok je špeciálny. Som veľmi vďačný hráčom, klubom, vedeniu súťaže aj hráčskej asociácii za peniaze, ktoré darovali. V takýchto aktivitách by sa mohlo pokračovať každý rok, počas každého víkendu All-Star," poznamenal Chára.

{+l44484,200x156}Najrýchlejším korčuliarom sa trochu prekvapujúco stal mladík Andrew Cogliano, ktorý sa časom 14,31 s ani nepriblížil absolútnemu rekordu Mika Gartnera z roku 1996. Druhý skočil Jeff Carter.

Rus Alexander Ovečkin obhájil minuloročné prvenstvo v súťaži o najkrajší brejkový nájazd. Srdcia hlasujúcich kanadských fanúšikov si získal "divadielkom", keď jeden z nájazdov absolvoval v klobúku s pripichnutou kanadskou zástavou, so slnečnými okuliarmi a dvoma hokejkami. Pri celej zábavke mu asistoval krajan Jevgenij Malkin, ktorý všetky rekvizity schovával v igelitovej taške, pred samotným nájazdom ešte uterákom utrel Ovečkinovi okuliare a "dotankoval" energetickým nápojom.

{+r44485,200x250}Najpresnejšiu mušku mal Rus Jevgenij Malkin, ktorý vo finále vyhral rozstrel s Danym Heatleym. Obaja finalisti v 1. kole trafili všetky štyri terče rovnakým počtom pokusov. Pridali sa do spoločnosti kvarteta Ray Bourque, Mark Messier, Jeremy Roenick a Tomáš Kaberle, ktorým sa to podarilo v minulosti. V samostatných nájazdoch to najďalej dotiahol Shane Doan, ktorý vo finále zdolal Marca Savarda. Medzi brankármi sa najviac darilo Jeanovi-Sebastienovi Giguerovi.

V jednotlivých disciplínach tentoraz nestáli proti sebe hráči za Východnú a Západnú konferenciu, súťažilo sa individuálne.

V exhibičnom stretnutí mladých hviezd, ktorý sa hral s tromi hráčmi v poli na tri šesťminútové tretiny, zvíťazil výber nováčikov nad "druhoročiakmi" 9:5. Najužitočnejším hráčom tohto duelu sa stal autor štyroch gólov víťazného mužstva Blake Wheeler.

Video zo súťaže o najtvrdšiu strelu, rozhovory s účastníkmi:

[youtube]6GAHW83EK-c[/youtube]


Fotogaléria zo Zápasu nádejí Young stars NHL:

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Boston

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

ProFutbal.sk