HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Ján Filc oznámil nomináciu na MS vo Švajčiarsku
zdroj: Štartfoto

Ján Filc oznámil nomináciu na MS vo Švajčiarsku

Tréner slovenskej reprezentácie Ján Filc oznámil po návrate z prípravných zápasov v Lotyšsku nomináciu na majstrovstvá sveta do Švajčiarska.

Tréner slovenskej reprezentácie Ján Filc oznámil po sobotňajšom návrate z prípravných zápasov v Lotyšsku nomináciu na majstrovstvá sveta do Švajčiarska. Do tímu sa z hráčov, ktorí nastúpili v Lotyšsku, nezmestili obrancovia Tomáš Starosta a Kristián Kudroč a útočník Roman Kukumberg.

{+r37809,200x131}Otáznik ešte visí nad útočníkom Štefanom Ružičkom, ktorý sa v pondelok podrobí vyšetreniu problematického ramena. Ak by mu zranenie zabránilo v účasti, na šampionát by cestoval Tomáš Tatar, ktorý je zatiaľ v pozícii náhradníka. Na pondelkovom podvečernom zraze sa k tímu pridajú aj obrancovia Andrej Sekera a Boris Valábik a útočníci Jiří Bicek a Michal Handzuš. Ďalší hráč do ofenzívy Peter Ölvecký sa k mužstvu pripojí 21. apríla priamo vo Švajčiarsku.

"Tvorenie nominácie nebolo jednoduché. Je náročné povedať hráčovi, povedzme ako Starosta, po tom všetkom, čo s nami od začiatku absolvoval, že na šampionát necestuje. Sú to však profesionáli, na podobné situácie sú zvyknutí v rôznych variáciách, prijímajú to pragmaticky, rozumne a verím, že zachovajú priazeň reprezentácii," povedal po oznámení nominácie reprezentačný kouč SR Ján Filc.

{+l42669,200x250}Oproti pôvodným úvahám a predpokladom sa v tíme pre svetový šampionát neobjavuje ani jeden z Košičanov, ktorí boli v nominácii. Kým Rudolf Huna už počas týždňa avizoval, že na majstrovstvá sveta aj pre problémy s chrbtom asi nepocestuje, so Stanislavom Gronom sa reprezentačný kouč rozprával ešte aj v sobotu ráno. "Ich neúčasť napokon súvisí s tým, ako vidíme vo všeobecnosti u hráčov, ktorí končia účinkovanie vo finále play-off. Je u nich fyzická vyčerpanosť, sú mentálne vyťažení. Máme pocit, že mužstvo, ktoré sa dlhodobejšie pripravuje spolu, má väčšiu šancu a je viac skoncentrované na to, čo nás najviac zaujíma a to sú prvé zápasy na šampionáte," vysvetľoval Ján Filc.

Slovenskú extraligu na svetovom šampionáte budú zastupovať len tretí brankár Imrich Petrík z Banskej Bystrice, martinský útočník Michal Macho a Skaličan Juraj Mikúš. Šiesti nominovaní hokejisti hrali v poslednej sezóne v Česku a v Rusku, z KHL je aj Marcel Hossa z lotyšského Dinama Riga, štyria vo Švédsku, štyria v NHL a jeden vo Švajčiarsku. Tento pomer sa môže ešte zmeniť, ak pondelkové vyšetrenia magnetickou rezonanciou Štefana Ružičku ukážu, že na šampionáte hrať nemôže.
"On sám je naladený pozitívne. Subjektívne tvrdí, že je to lepšie, objektívne rozhodne magnetická rezonancia," uviedol Ján Filc, ktorý zamýšľa na úvod na súpisku zapísať dvoch brankárov, siedmich obrancov a desať až jedenásť útočníkov. Všetko však bude závisieť aj od vývoja v zámorí.

{+r46624,200x250}Slovenská reprezentácia v prípravnom období pred šampionátom odohrala šesť stretnutí, z ktorých päť vyhrala a neuspela jedine v poslednom dueli, keď prehrala v Lotyšsku až po predĺžení. Tieto súboje ukázali reprezentačnému trénerovi silné stránky jeho zverencov, ale odhalili aj niektoré slabiny, na odstránení ktorých je potrebné pracovať.

"Verím, že sme na správnej ceste, aj keď posledný zápas ma trochu rozhádzal, boli tam emócie a hralo sa v napätom ovzduší. Uspieť môžeme, len ak sa správame disciplinovane na ľade i mimo neho. Neboli sme úspešní v hre v oslabení, máme čo robiť na jej vylepšení. Problém nám robí, ak súper tlačí v našom pásme. Nemali sme veľa možností si to odskúšať, na tréningoch sa to veľmi ťažko modeluje," povedal Ján Filc.

Slovenskí reprezentanti sa po sobotňajšom večernom príchode z Lotyšska rozišli k svojim rodinám, opäť sa zídu v pondelok podvečer v Bratislave a v utorok ráno odletia do švajčiarskeho Zürichu, kde v piatok 24. apríla začnú súbojom s Maďarskom svoje účinkovanie na svetovom šampionáte.

Brankári: Rastislav Staňa (Severstaľ Čerepovec /Rus.), Ján Lašák (Moeller Pardubice/ČR), Imrich Petrík (HC 05 Banská Bystrica).

Obrancovia: Ivan Baranka (Spartak Moskva/Rus.), Jaroslav Obšut (Lulea HF/Švéd.), Ivan Švarný (HC Litvínov/ČR), René Vydarený (HC České Budějovice/ČR), Peter Smrek (HC Lassersberger Plzeň/ČR), Dominik Graňák (Färjestad/Švéd.), Andrej Sekera (Buffalo Sabres), Boris Valábik (Atlanta Thrashers)

Útočníci: Milan Bartovič (HC Bílí Tigři Liberec/ČR), Marcel Hossa (Dinamo Riga/Lot.), Michal Macho (MHC Martin), Ladislav Nagy (Severstaľ Čerepovec/Rus.), Rastislav Pavlikovský (Sibir Novosibirsk/Rus.), Branko Radivojevič, Štefan Ružička (obaja Spartak Moskva/Rus.), Juraj Štefanka (HC Vítkovice Steel/ČR), Ľubomír Bartečko (Lulea HF/Švéd.), Tomáš Surový (Linköpings HC/Švéd.), Juraj Mikúš (HK 36 Skalica), Jiří Bicek (EHC Biel/Švajč.), Peter Ölvecký (Minnesota Wild), Michal Handzuš (Los Angeles Kings)

Náhradník: Tomáš Tatar (HKm Zvolen)

Odporúčame

ProFutbal.sk