HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Cieľom majstrovských Košíc je finále
zdroj: jäzva

Cieľom majstrovských Košíc je finále

V priestoroch košickej Steel arény sa v pondelok uskutočnila tlačová beseda klubu HC Košice pred sezónou 2009/10.

V priestoroch košickej Steel arény sa v pondelok uskutočnila tlačová beseda klubu HC Košice pred sezónou 2009/10. O predsezónnych cieľoch obhajcu majstrovského titulu informovali prezident HC Košice Miroslav Kiraľvarga, generálny manažér Juraj Bakoš, hlavný tréner Anton Tomko a kapitán mužstva Juraj Faith.

"Nachádzame sa v krízovom období svetového hospodárstva, no i na priek tomu sa nám darí napĺňať rozpočet a všetci veríme v zopakovanie predošlej úspešnej sezóny," vyslovil sa na úvod prezident HC Košice Miroslav Kiraľvarga. "Pred rokom sme spomenuli tri vrcholy, z ktorých sa nám podarilo zrealizovať dva. Prvý - v podobe postupu do hlavnej časti Ligy maj{+l50534,200x246}strov - sa nám nepodarilo pokoriť, ponaučili sme sa ale a neskôr sme dokázali vyhrať základnú časť i postúpiť do finále. Po desiatich rokoch sme prinavrátili titul do Košíc a teraz sa už všetci tešíme na nový ročník."

Na margo definície cieľov pre novú sezónu Kiraľvarga hovorí: "Cieľ je veľmi jednoduchý. Vzhľadom na zrušenie Ligy majstrov, ktoré nás veľmi sklamalo, sa budeme sústrediť iba na extraligu. Hlavnou métou bude účasť vo finále. O titule nechceme hovoriť, pretože finále je i o šťastí. To však praje odvážnym a my chceme byť odvážni."

Na slová prezidenta klubu nadviazal generálny manažér Juraj Bakoš. "Do novej sezóny vstupujeme s omladeným kádrom, predovšetkým na brankárskom poste. Našou jednotkou bude Hudáček a dvojku mu bude robiť jeden z mladíkov Halász – Pec. V obrane dávame príležitosť odchovancom Deylovi, Chmelovi a Pichnarčíkovi. Po doliečení zranenia dostane šancu i navrátilec Dávid Halász. Do útoku pribudol 20-ročný Marek Mertel, do kádra sme zaradili i mladého útočníka Baláža. Hráčov s potrebnými skúsenosťami predstavujú Vladimír Dravecký a Henrik Höglund. Vzhľadom na maródku v obranných radov pripúšťame ešte isté zmeny, prípadne nejakú výmenu."

Podľa slov Miroslava Kiraľvargu plánujú Košice budovať na mládeži a v tejto súvislosti vyzdvihol Juraj Bakoš jeden fakt. "Sme veľmi radi, že reprezentačný tréner Orange 20 si vybral pre novú sezónu troch našich odchovancov - obrancov Slimáka a Marinčina, ako i útočníka Šimčáka. Svedčí to o kvalitnej práce s mládežou, v ktorej chceme naďalej pokračovať."

V sezóne 2008/09 sa mohli Košice pýšiť i výborným devätnástym miestom v poradí priemerných návštev v európskych hokejových súťažiach. O divácku priazeň sa plánujú uchádzať i v novom ročníku a doposiaľ predali už 4097 permanentiek.

"Predaj permanentiek je dokonca v tomto období lepší ako v rovnakom čase pred rokom," prezradil Kiraľvarga. "V minulej sezóne sme{+r50533,200x246} dosiahli divácky priemer vyšší ako 6600 divákov a tento fakt sme vnímali ako zrkadlo pravdy. Ľudia nám dali pocítiť, že sa im ponuka nášho klubu páči a urobíme všetko preto, aby tak tomu bolo i naďalej. Hráči, vedenie, fanklub – Košice chcú byť príkladom vo fungovaní tohto trojuholníka."

O príprave na nový extraligový ročník a spokojnosti s novými hráčmi poinformoval hlavný tréner Anton Tomko, ktorý má k dispozícii 26-členný káder s vekovým priemerom 26 rokov.

"S posilami som spokojný, dá sa povedať, že naplnili naše očakávania. Škoda zranenia Jána Homera, všetci ale veríme, že sa dá po zdravotnej stránke čo najskôr dohromady. Prínosom by mal byť Henrik Höglund, veľmi ma prekvapil Marek Mertel, ktorý preukázal veľkú univerzálnosť a dokáže nám pomôcť i v obrane. Vlado Dravecký nastúpil až na posledný prípravný zápas v Banskej Bystrici, no absolvoval s nami prípravu na ľade. Prípravu poznačili i zranenia, no aj vďaka tomu sme dali príležitosť mladým chlapcom, ktorí nám ukázali, že s nimi môžeme do budúcnosti počítať," rozhovoril sa najlepší tréner uplynulej sezóny. "Čo sa týka prípravy, tak tá bola podľa mňa ešte o čosi tvrdšia ako pred rokom. Všetko prebehlo podľa plánov. Najprv sme sa venovali vytrvalosti, potom rýchlosti a po celý čas sme sa snažili zabrániť monotónnosti tréningu. V rámci spestrenia sme pridali napríklad florbal. Dosiahli sme teda to, čo sme dosiahnuť chceli, no dialo sa to formou hry. V týchto dňoch ladíme posledné veci a som presvedčený o tom, že tím je na sezónu pripravený."

Predsezónne pocity hráčov tlmočil kapitán Košičanov Juraj Faith: "Pocity po titule boli neopísateľné a stále spomíname na krásne oslavy. Veľmi rýchlo ale prišla realita v podobe ťažkej prípravy. Bolo to určite tvrdšie ako v minulej sezóne. Ciele v kabíne ostali rovnaké, obhájiť titul je ale ťažšie ako ho získať po prvý raz. Nálada v tíme je výborná, sebavedomie nám nechýba. Väčšina tímu si už pohár siahla, noví hráči po tom túžia. V priebehu prípravy sme bohužiaľ neboli v plnej zostave, no sila mužstva je obrovská a verím, že sa prejaví hneď od prvého kola. Za chlapcov môžem povedať, že si veríme. Driny bolo dosť, teraz sa tešíme na súťažné zápasy."

Vzhľadom na prebiehajúcu výstavu v Steel aréne trénujú košickí hokejisti počas aktuálneho týždňa na starom štadióne na Kavečianskej a na svoju hlavnú plochu sa dostanú až v piatok, v deň extraligového štartu. V tejto súvislosti nás zaujímalo, ako je na tom avizovaná výstavba tréningovej haly.

"Očakávame, že kopať sa začne už čoskoro," odpovedá Miroslav Kiraľvarga. "Vláda už z časti realizovala svoj prísľub a zaslala peniaze na účet arény. Rovnako tak sa realizuje i záväzok zo strany spoločnosti U.S. Steel Košice a to vo finančnej, projekčnej i manažérskej forme. Ideme teda podľa plánu, istý časový sklz nastal iba z pohľadu výberu dodávateľov."

"Oceliari" vstúpia do novej sezóny s nezmeneným rozpočtom vo výške 3 milióny eur, farmárskym klubom bude prvoligový Bardejov. Začiatky domácich zápasov budú jednotne o 17.30 h, v prípade štvrtkových prenosov STV sa posunú na 18.00 hodinu. 

Káder HC Košice pre sezónu 2009/10:

Brankári: Július Hudáček, Dominik Pec, Tomáš Halász
Obrancovia: Ľubomír Chmelo, Radek Deyl, Michal Grman, David Halász, Ján Homer, Juraj Kledrowetz, Ján Tabaček, Michal Pichnarčík
Útočníci: Peter Bartoš, Vladimír Dravecký, Juraj Faith, Ondrej Gmitter, Stanislav Gron, Henrik Höglund, Rudolf Huna, Peter Húževka, Richard Jenčík, Jaroslav Kmiť, Marek Mertel, Michel Miklík, Marcel Šimurda, Juraj Sýkora, Marcel Baláž

Najnovšie z klubu: Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk