HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Po troch draftoch prichádza na rad tvrdá práca
zdroj: edmonton oilers

Po troch draftoch prichádza na rad tvrdá práca

Zatiaľ čo na východnom pobreží USA odštartovala začiatkom júna sezóna hurikánov, slovenský obranca Martin Marinčin prežil na opačnom konci Spojených štátov úspešné vyvrcholenie sezóny draftov.

Zatiaľ čo na východnom pobreží USA odštartovala začiatkom júna sezóna hurikánov, slovenský obranca Martin Marinčin prežil na opačnom konci Spojených štátov úspešné vyvrcholenie sezóny draftov. Osemnásťročného odchovanca košického hokeja si najprv vybral v rámci draftu do Kontinentálnej hokejovej ligy z celkového piateho miesta Avtomobilist Jekaterinburg a následne sa stal slovenskou jednotkou v rámci najprestížnejšieho draftu do NHL. Z celkového 46. miesta po ňom siahol v druhom kole {+l60518,200x246}Edmonton Oilers a Marinčin je od roku 2005, keď si Buffalo vybralo z 13. miesta Mareka Zagrapana, najvyššie draftovaným slovenským hokejistom v NHL. A aby si užil slovenský reprezentant do osemnásť i dvadsať rokov draftov do sýtosti, stal sa napokon i jednotkou vstupného draftu juniorskej CHL (Prince George Cougars).

Marinčin upútal zámorských skautov svojou hrou i fyzickými parametrami počas uplynulej sezóny, v ktorej hrával za reprezentačnú dvadsiatku. V extralige v 35 stretnutiach strelil 2 góly, pridal 4 asistencie, na svojom konte mal aj 71 trestných minút. Slovensko reprezentoval v sezóne 2009/10 na MS do 18 aj 20 rokov.

O svojich pocitoch zo spomínaných veľkých momentov, ktoré budú mať na jeho kariéru veľký vplyv, sa Martin Marinčin podelil s čitateľmi hokej.sk v nasledujúcom rozhovore...

Martin, čo pre teba znamenal draft do NHL? Výber v druhom kole už niečo znamená a pre teba to bol zrejme doposiaľ najväčší úspech v kariére. Je to tak?

Martin Marinčin: Určite. Je to pre mňa obrovský impulz z pohľadu budúcnosti. Mojim snom je hrať v NHL a výber v drafte ma poriadne nabudil. Na vlastnej koži som sa presvedčil o tom, že v zámorí o mňa majú záujem a dodalo mi to novú motiváciu a veľkú dávku energie do ďalšej práce.

Pred draftom sa hovorilo o treťom kole, celkové 46. miesto je napokon veľmi slušné. Aké boli tvoje pocity, keď si v hľadisku začul svoje meno?

Keď oznámili, že si bude vyberať Edmonton, tak som si okamžite všimol ich skauta. Z diaľky totiž ukazoval mojim smerom. Vtedy som začal tušiť{+r60516,200x246}, že by to možno mohlo prísť. Predomnou ale sedel ešte jeden hráč a tak som si myslel, že možno siahnu po ňom. Zrazu však zazneli slová "slovak defensmen". Potom prišlo moje meno a musím povedať, že to bol super pocit.

Očakával si, že si ťa vyberie práve Edmonton? Olejári rezonovali v rámci tohtoročného draftu výrazne, veď patrila im aj celkovo prvá voľba, ktorú využili na zisk Taylora Halla...

Edmonton som neočakával vôbec! V rámci rozhovorov s viacerými skautami som síce hovoril aj so zástupcom Oilers, ale všetko nasvedčovalo tomu, že po mne siahne Philadelphia Flyers. Ich zástupca mi telefonoval aj pred draftom a potvrdil mi záujem. Oni si ale vyberali až v treťom kole a tak ich Edmonton predbehol. Musím povedať, že ma to potešilo, pretože byť vybratý už v druhom kole je výborné.

Ako prebiehali prvé chvíle po drafte? Čo všetko si od klubu dostal a ako prebiehali úvodné kontakty?

Obdržal som samozrejme dres Edmontonu s číslom desať (číslo na drese korešponduje vždy s rokom draftu, pozn. red.) a čiapku. Potom ma nasmerovali k stolu, za ktorým sedeli manažéri klubov a skauti. Ujal sa ma český skaut, ktorý sa ma opýtal, či to zvládnem všetko sám a či potrebujem nejakú pomoc. Nasledovalo oficiálne fotenie a podobné veci.

{+l60524,200x78}Na oficiálnej stránke Edmontonu Oilers okamžite zmenili pozadie webu a v hornej časti dominuje vpravo Taylor Hall, vľavo sa nachádza tvoja fotka. Aké pocity má osemnásťročný Slovák, ktorý sa ocitne na dôležitom mieste oficiálnej stránky slávneho klubu NHL?

Je to paráda a svoje pocity ani nedokážem opísať. Keď sa tam teraz vidím, tak máme jednoducho skvelý pocit. Ešte pred časom som bol malý chlapec, ktorý mohol o niečom podobnom iba snívať. Teraz si otvorím web Edmontonu a som tam! Vnímam to ako veľké povzbudenie do ďalšej kariéry, no zároveň je to i veľký záväzok. Veľmi dobre viem, že teraz musím makať ešte intenzívnejšie.

Všetko nasvedčuje tomu, že Edmonton buduje novú generáciu a trochu to pripomína skladanie zlatej dynastie. Pred rokmi vsadili na Gretzkeho, Andersona, Kurriho, Messiera, či Coffeyho, teraz by sa malo všetko točiť okolo mladých hráčov ako sú Hall, Paajärvi-Svensson, Omark, {+r50121,200x125}Eberle, či teba...

Áno, vyzerá to tak, že v Edmontone sa rozhodli pre omladenie a snažia sa vybudovať tím pre budúcnosť. Podľa mňa je to správne a zároveň to pre mňa predstavuje šancu. Až budúcnosť ale pochopiteľne ukáže, či nám to výjde, alebo nie.

Edmonton Oilers preslávil najlepší hráč histórie Wayne Gretzky. Čo si vedel o olejároch pred draftom ty? Bol to jeden z tvojich obľúbených klubov?

Priznám sa, že ani veľmi nie. Nečakal som, že si ma vyberú Oilers. Každý mi hovorí, že je tam veľká zima, ale to ma určite netrápi. Chcem tam ísť hrať hokej a na prostredí nezáleží. Viem, že ide o klub s bohatou históriou, no mňa teraz zaujíma hlavne budúcnosť.

Čo podľa teba rozhodlo, že si ťa vybrali z takej vysokej priečky?

Veľmi mi pomohlo to, že mi vyšla sezóna. Absolvoval som majstrovstvá sveta do 18 i 20 rokov a práve to je scéna, kde vás skauti sledujú veľmi intenzívne. Viem, že ma sl{+l60517,200x246}edovali počas celého ročníka.

Bol s tebou na drafte i niekto z rodiny? Aké boli reakcie doma?

Na drafte ma sprevádzal iba môj agent a jeden jeho priateľ. Musím povedať, že som sa cítil v Los Angeles ako doma. Absolvovali sme i prehliadku mesta, pozreli sme si pláž. Všetko to bolo veľmi príjemné a pozitívne. Výber v drafte tomu nasadil korunu a aj doma boli všetci nadšení.

Pre teba ide o sezónu draftov. Má ale pre teba význam napríklad výber do KHL, kde po tebe siahol Jekaterinburg? Uvažuješ aj týmto smerom?

Ja som o tom drafte do KHL v podstate ani nevedel. Keď som sa o tom ale dozvedel, tak ma to samozrejme potešilo. Netajím sa ale tým, že ja som čakal predovšetkým na draft do NHL, pretože o tej snívam od malička. Na Rusko teda v tejto chvíli nemyslím.

A čo draft do CHL, kde si sa stal jednotkou? To už môže byť z pohľadu ďalšieho vývoja kariéry dôležité...

Áno, som veľmi rád, že si ma vybral klub Prince George z najvyššej pozície. Viem, že ide o slabší tím v rámci WHL, no aj vďaka tomu by som mal dostať veľký priestor na ľade. Presne to potrebujem. Chcem sa tam vyhrať a zbierať cenné skúsenosti. V tejto chvíli ale existuje i možnosť, že pôjdem na farmu Edmontonu a bral by som aj to. Z farmy je do NHL predsa len ešte bližšie. Reálne ale očakávam, že budúcu sezónu odohrám za Prince George Cougars. So zástupcami to{+r52303,200x246}hto klubu som hovoril už pred draftom a tak ma ich záujem neprekvapil.

Si pripravený na zámorský hokej i zámorský život?

V prvom rade sa musím naučiť po anglicky. Budem odkázaný sám na seba a to by malo moje pokroky urýchliť. Z pohľadu hokejovej stránky sa snažím pracovať veľmi intenzívne. Korčuľovať chodím na trenažér do Banskej Bystrice a okrem toho trénujem v Nitre. Robím všetko preto, aby som bol pripravený čo možno najlepšie. Uvedomujem si ale napríklad aj potrebu nabratia svalovej hmoty. Momentálne mám 86 kilogramov a hmotnosť by mala ísť nahor. Možno aj o desať kíl.

Prečo sa vlastne pripravuješ v Nitre a nie v Košiciach?

V prvom rade kvôli škole. Tú chcem dokončiť a až potom sa budem venovať hokeju na sto percent. Nerád by som totiž ostal s vizitkou človeka so základnou školou. Spoločne s viacerými inými športovcami navštevujem školu v Trenčianskych Tepliciach. Okrem toho ale mám v Nitre trénera, ktorý sa mi intenzívne venuje.

V posledných rokoch veľa Slovákov do NHL nedraftovali a ak aj, tak nie z takej vysokej pozície. Nepociťuješ teraz tlak z toho, že máš byť jednou z {+l52294,200x246}hlavných nádejí slovenského hokeja?

Snažím sa to nebrať z tejto stránky. Viem veľmi dobre, že draftom sa všetko iba začína a predo mnou je veľmi veľa práce. Snažím sa o kvalitnú prípravu a potom sa pokúsim o zlepšovanie.

Stanovil si si osobný cieľ dokedy by si sa mal dostať do NHL?

Urobím všetko preto, aby sa tak stalo čím skôr. Viem ale veľmi dobre, že to nepríde okamžite. V prvom rade potrebujem pracovať na veciach, ktoré by som mal vylepšiť a robiť všetko pre napredovanie. Ak sa mi to bude dariť, tak šanca určite príde.

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk