HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Bližňák sa po šiestich rokoch skúšania rozhodol pre návrat do Európy
zdroj:

Bližňák sa po šiestich rokoch skúšania rozhodol pre návrat do Európy

"Bol som tam už veľmi dlho. Stále som čakal na šancu v NHL. V Prahe sa mi veľmi páči," vraví Mario Bližňák

Presadiť sa v najprestížnejšej lige sveta nie je jednoduché. Mnoho mladíkov odchádza rok čo rok do Ameriky nájsť svoj sen, no iba hŕstka vyvolených aspoň okúsi ľad na najprestížnejších klziskách sveta. Slovenský útočník Mario Bližňák o tom vie. Talentovaný center strávil za "veľkou mlákou" posledných šesť sezón skúšajúc šťastie. Do NHL síce nakukol, no vo svojich dvadsiatichštyroch rokoch si povedal, že je čas na zmenu.

"Bol som tam už veľmi dlho. Stále som čakal na šancu v NHL. Je ťažké sa do tejto ligy prebojovať, aj keď som šesť zápasov odohral. Chcel som sa už vrátiť do Európy a ponuka z českej Sparty bola dobrá. Som rád, že som tu a dúfam, že sa mi sezóna{+r49341,200x280} vydarí," povedal Bližňák pre klubovú stránku svojho nového zamestnávateľa zo susedných Čiech.

Podlhých šiestich sezónach teda nabral hokejista spod Tatier opačný smer. Z Kanady zamieril neďaleko svojho domova, do Prahy. Aj keď si svoje pôsobenie vo Vancouveri predstavoval inak, prichádza iba s peknými zážitkami.

"Mám iba dobré spomienky. Keď som vkročil do juniorskej ligy, vyhrali sme celú WHL. Nasledujúci rok sme uspeli v boji o Memorial Cup. Moju prvú profesionálnu sezónu som strávil na farme a hrali sme vo finále. Rok potom som odohral svoj prvý duel v NHL a v záverečnej sezóne sa mi podarilo vsietiť gól v profilige. Bol to krásny pocit. Ani som neveril, že to je skutočnosť, ale bolo to tak. Mám teda iba samé príjemné zážitky," zaspomínal si Mario Bližňák.

Hoci sa slovenský útočník presunul na tisíce kilometrov, proti tímu z NHL si už čoskoro zahrá. Do hlavného mesta Česka totiž zavíta New York Rangers na otvorenie sezóny. "Povedal by som, že to bude veľká výzva nie len pre mňa, ale pre celý tím. Bude náročné s nimi udržať krok. NHL je stále najlepšou ligou sveta a je tam množstvo dobrých hráčov. Veľmi sa na túto príležitosť teším," povedala nová opora pražskej Sparty.

Príprava na boj vo farbách pražskej Sparty

Po vybavení všetkých zámorských nutností priletel Bližňák do Európy a zapojil sa do prípravy svojho nového klubu. "Prvé dojmy sú {+l64262,200x112}pozitívne. Mal som asi tri týždne oddych a keď som prišiel, hneď som sa zapojil do prípravy. Nebolo to jednoduché, pretože chalani už dlhšiu dobu trénovali, ale zvykol som si. Tréningy sa mi páčia. Sú síce ťažké, ale to vždy prinesie svoje ovocie," vie dvadsaťštyriročný mladík.

Bližňákovi sa jeho nové pôsobisko páči. V Prahe vidí svoju novú príležitosť na presadenie sa. "Všetko je fajn. Čo sa týka mesta, tak Praha je skvelá. Podmienky na trénovanie sú tiež veľmi dobré. Páči sa mi aj kolektív a tiež realizačný tím. S trénermi výchádzam veľmidobre, takže sa niet na čo sťažovať," vyjadril sa s nadšením Bližňák a na margo svojej pozície v tíme doložil: "Som center, takže skôr budem hrať defenzívny štýl hry. Mojou prioritou nie je strieľať góly, ale pomáham vpredu aj vzadu. Som skôr pracovitý typ hráča."

Najnovšie z klubu: Sparta Praha

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Česko

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk