HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Bokroš volá po spolupráci, všetky zložky musia ťahať za jeden koniec povrazu
zdroj: jäzva

Bokroš volá po spolupráci, všetky zložky musia ťahať za jeden koniec povrazu

"Nepoviem nič nového, ak skonštatujem, že slovenský mládežnícky hokej veľmi stagnuje. Ba dokonca sa prepadáva o poschodie nižšie," hovorí E. Bokroš pre hokej.sk

Pesimisti vidia budúcnosť slovenského hokeja v tmavých farbách. Dobre vraj už bolo a teraz sme odsúdení na roky trápenia. Nikto netvrdí, že nás čakajú roky plné titulov a medailí, no oddať sa pesimizmu a podľahnúť skepse by tiež nepomohlo. Čo môže pomôcť mládežníckemu hokeju? Univerzálnou odpoveďou sú peniaze, ktoré sa mália každému a v ktorejkoľvek oblasti. Ešte dôležitejšie je ale mať správnych ľudí na správnych miestach. Sú to oni, ktorí môžu lákať k ľadovému športu novú generáciu a pracovať na jej rozvoji a raste. V tejto súvislosti zaujalo júnové rozhodnutie SZĽH, ktoré dosadilo do funkcie šéftrénera mládeže Ernesta Bokroša. Okrem ne{+r64021}ho vstúpili do hry pri jednotlivých vekových kategóriách i ďalšie zaujímavé tváre a šancu pomôcť mládežníckym reprezentáciám dostali Anton Tomko, Miroslav Miklošovič, Jerguš Bača, či Róbert Švehla. Nové tváre, nové impulzy, nová šanca naštartovať procesy, ktoré zmenia negatívny vývoj posledných rokov. Čo všetko už stihol vo svojej novej pozícii zistiť a čo všetko plánuje do budúcnosti nový muž na čele slovenského mládežníckeho hokeja? Ernest Bokroš sa o to podelí s čitateľmi hokej.sk v nasledujúcom rozhovore...

Pán Bokroš, čo vám ukázali prvé mesiace v pozícii šéftrenera pre mládež SZĽH?

Ernest Bokroš: Na veľké hodnotenia som v tejto funkcii ešte stále krátko. Základný obraz som si už ale s kolegam urobil a nepoviem nič nového, ak skonštatujem, že slovenský mládežnícky hokej veľmi stagnuje. Ba dokonca sa trochu prepadáva o poschodie nižšie. Ukazujú nám to výsledky všetkých reprezentácií na medzinárodnom poli, ale aj výsledky na klubovej úrovni.

Výsledky sú jedna vec a v tomto smere sa veru nemáme z čoho radovať. Ako sme ale na tom z pohľadu individuálnych talentov? Máme dostatočnú kvantitu nádejných hráčov, ktorí sa budú starať o dobré meno slovenského hokeja?

My Slováci by sme sa veľmi chceli porovnávať s hokejovými veľmocami a porážať Rusko, Kanadu, Fínsko, Švédsko, či USA. Reálne ale dnes patríme do kategórie Nemcov, Švajčiarov a iných európskych štátov. Aj tieto krajiny nám utekajú vďaka ich mládežníckym programom. Môžeme sledovať, že disponujú perfektnou organizáciou hry, sú výborne pripravení po kondičnej i technickej stránke a hrajú disciplinovanejšie ako my. V tom všetkom nám utekajú a to už ani nehovorím o Rusku, Kanade, či Švédsku. Poviem to takto. S reprezentáciou do 18 rokov sme sa mohli presvedčiť o tom, že hráme detský hokej, zatiaľ čo súperi sa prezentovali prvkami mužského {+l52733}hokeja. Našich mladých hráčov nechávame vynikať v dorasteneckých kategóriách, namiesto toho, aby sme ich posúvali medzi staršie ročníky a urýchľovali ich zrenie a rast.

Pôsobí pri mládeži dostatočný počet kvalifikovaných, fundovaných a patrične zaplatených trénerov?

Trénerov sa musím zastať, pretože je veľmi ťažké robiť hokej v podmienkach, aké na Slovensku máme. Veľa trénerov, ale i manažérov by si zaslúžilo metál. Na druhej strane nie som zaslepený a viem, že množstvo trénerov neodvádza ani v daných podmienkach stopercentnú prácu. Pri trénerskom remesle len prežívajú a chýbajú im vyššie osobné, či klubové ambície. Nie sú to tie správne víťazné typy.

Jednotlivých mládežníckych kategórií sa v lete ujali nové tváre s bohatými skúsenosťami. Nastal čas novej akčnosti? Pohneme sa z miesta?

V mládežníckom hokeji sme vytvorili pracovnú skupinu na čele s pánom Róbertom Švehlom. Stanovili sme si určité priority, ktoré chceme stihnúť už v tejto sezóne. Nie sme naivní a vieme, že súťaže už bežia a preto nebude možné meniť všetko. Z mojej pozície šéftrénera som sa zaviazal k tomu, že obídem všetky kluby a pohovorím si so všetkými manažérmi mládežníckych klubov pôsobiacich v extralige. V čo najväčšom množstve chcem komunikovať aj so samotnými trénermi. Zaujímajú ma ich názory na jednotlivé problémy, ale rovnako tak im chcem odovzdať časť zodpovednosti za reprezentačné nominácie. Často možno počuť názory, že miesta v reprezentačných výberoch sa kupujú. Môžem povedať, že je to naozaj hlúposť. Ľudia ako Švehla, či Bača toho dokázali veľa a nemajú za potreby podobné praktiky. V každom prípade dávame novú šancu klubom podieľať sa na účasti ich hráčov v reprezentačných výberov. Počas svojej cesty po Slovensku hovorím trénerom, aby ma písomnou formou informovali o svojich tipoch a aby mi sami navrhli, kto podľa nich na reprezentáciu má a kto sa tam hodí. Nechceme vyberať len na základe štatistík, ale i na základe typologickej vhodnosti, či predpoklade zapadnúť a podriadiť sa tímu. Talentov nemáme až tak veľa, aby sme si mohli dovoliť prehliadnuť čo i len jeden. To je jeden z dôvodov, prečo cestujem po Slovensku a komunikujem s klubmi. Kluboví tréneri poznajú hráčov na denno-dennej báze a práve preto im chceme odovzdať časť zodpovednosti za tvorbu reprezentácie.

Sľubujete si od toho lepšie vyskladané výbery, ktoré budú disponovať správnou chémiou?

Áno. Veľa rodičov, či ľudí zvonku vidí len body. Pýta sa, prečo nie je v reprezentácii ten a ten, pretože nastrieľal veľa gólov. V reprezentácii ale nemôžu hrať iba tí, čo strieľajú góly. Potrebujeme vytvoriť tím, v ktorom má každý hráč svoju funkciu. Dokázať zložiť také mužstvo je veľkým umením trénera. V tomto smere očakávame spoluprácu zo strany klubov. Máme síce svojich pozorovateľov, cestujeme po štadiónoch, ale najviac poznatkov o hráčoch majú ich kluboví tréneri. A to musíme využívať.

V rámci svojej pracovnej cesty okolo Slovenska ste už navštívili viacero klubov. Ste spokojný so spätnou reakciou? Vychádza vám druhá strana v ústrety a chápe, o čo vám ide?{+r52800}

Klamal by som, ak by som povedal, že všetci manažéri a tréneri sú ochotní a reagujú tak, ako by sme si želali. Je na nás, aby sme ich presvedčili o tom, že ak urobia viac pre reprezentáciu, tak pomôžu i samotným klubom. Sú to predsa spojené nádoby. Niektoré kluby akoby zabúdali, že dotácie nechodia na mládež, ale na talentovanú mládež. Nie sú to povinné peniaze zo strany štátu, ale aj druhá strana si ich potrebuje zaslúžiť. Dotáciu nám dajte, ale ostatné nechajte na nás. Takýto postoj mi pripomína niektorých starších skúsenejších hráčov, ktorí kričia - dajte mi zmluvu, ale viac odo mňa nechcite. Kluby si musia uvedomiť, že ak nebudú výsledky reprezentácie, tak na to doplatia aj oni. Každým zlým výsledkom na medzinárodnom fóre totiž klesá záujem o slovenských hokejistov.

Kluby majú ťažké srdce na agentov, ktorí im vynášajú talenty už vo veľmi nízkom veku do zahraničia. Najtalentovanejší hráči sa tak často v A-tímoch slovenských extraligistov ani len neukážu a tým sa tak nevrátia viacročné investície do nich. Čo s tým?

Agent predstavuje ďalšieho partnera, ktorý by mal spolupracovať s klubmi i trénermi. Predstavuje zástupcu hráča a tak ako si želáme fungovanie spolupráce medzi SZĽH, klubmi a trénermi, želáme si aj dobrú spoluprácu s hráčskymi agentmi a rodičmi hokejistov. Ja osobne ich preto akceptujem. Prečo odchádzajú mladí hráči von? Často doplácajú na jednostranné informácie. Aj agenti musia pochopiť, že ak nebudú reprezentačné výbery úspešné, tak ani oni v budúcnosti nepredajú toľko hráčov. Osemnástka je v béčku, nedajbože by vypadla i dvadsiatka. Kto potom bude chcieť draftovať, či angažovať našich hráčov? Vo svete je obrovský výber talentov a zahraničie nebude odkázané na našich hráčov.

Na Slovensku funguje už niekoľko rokov klub HK Orange 20, ktorí ponúka priestor mladým hráčom. Ako ho hodnotíte?

Ja osobne som jeho zástancom. Je skvelé, že chlapci majú možnosť nadštandardných podmienok. Boli by sme totiž prekvapení, ak by sa otvorene hovorilo o tom, v akých podmienkach pracujú mladí hráči v niektorých kluboch na Slovensku. V Púchove majú všetko čo potrebujú a to je výborné. Mnoho hokejistov z Orange 20 sa dokázalo presadiť v seniorskom hokeji a ich materské kluby z toho vyťažili. Dnes už nemáme Dukly a podobné oddiely, ktoré slúžili na sústredenie mladých hráčov pod jednu strechu. Máme Orange 20 a verejnosti by som rád pripomenul, že práve vďaka tomuto projektu vložilo viacero sponzorov peniaze do mládeže. Nebyť tohoto klubu, nesponzorovali by juniorov.

Veľkou výhodou Orange 20 je samozrejme možnosť celoročne pripravovať tím pre majstrovstvá sveta, resp. jeho základ...

Áno, v tomto smere mám ako tréner osemnástky v porovnaní s pánom Antonom Tomkom nevýhodu. Ja dostanem chlapcov párkrát do roka na tri-štyri dni. V priebehu limitovaného času z nich mám vytvoriť fungujúci tím. Osemnástka jednoducho nemá vytvorené také podmienky, aby bola dôkladne pripravená na vrcholné podujatie sezóny. Spomínali sme vyspelé hokejové štáty a aj v tomto smere to tam funguje inak. Povedzme Američania. Disponujú reprezentačným strediskom, kde sa zgrupujú už sedemnásťročné talenty. Šestnástka u nich vyberá hráčov zo šiestich reprezentačných družstiev do 15 rokov. My máme odhadom 145 hráčov, z ktorých musíme zostaviť národný tím. Súperi vyberajú z tisícok a to si verejnosť často neuvedomuje.

Novinkou u nás sú Tatranskí vlci, čiže mládežnícky tím HC Lev Poprad pôsobiaci v MHL. Vnímate tento klub ako šancu podobnú tej v podobe Orange 20, alebo ste sklamaný z toho, že prednosť dostali tam mladí chlapci z Čiech?

Do budúcna by sa tam mohlo presadiť viac slovenských chlapcov a pre nás by to bolo veľmi priaznivé. Tvrdím, že ak je niekto dobrý a má na to, tak nech ide von. Je ale rozdiel, či odchádza v šestnástich, sedemnástich, alebo osemnástich rokoch. Pre slovenský hokej môže byť pozitívne, ak uvidia, ako sa trénuje vo Švédsku, Rusku, či v zámorí a potom to zúročia v reprezentácii. Viete, neviem si predstaviť ako by to vyzeralo, ak by mal pán Vůjtek zostaviť tím pre majstrovstvá sveta len z našej extraligy. A v tomto smere to majú mládežnícki tréneri veľmi ťažké, pretože sú odkázaní zväčša na domácich hráčov.

{+l53583}Svetová špička je v medzinárodnom hokeji jasná a my v nej nie sme. To ale neznamená, že by sa niekedy nemohol vydariť nejaký šampionát a nezrodiť sa tam medaila. Súhlasíte?

Môže sa to podariť, ale potrebujeme sa všetci spojiť. Zväz, kluby, agenti i tréneri - všetci musíme ťahať za jeden koniec povrazu. Sme jedna veľká hokejová rodina, ktorej musí záležať na tom, aby sme sa z pohľadu medzinárodného hokeja udržali na istej úrovni. Pracujeme v ťažkých podmienkach, ale musíme v nich pracovať na sto percent a tímovo.

Paradoxom je, že ťažké podmienky a finančné problémy klubov mali za následok prílev mladých hráčov na jednotlivé súpisky. Kluby si už nemôžu dovoliť platiť drahých hráčov a tak siahajú po lacnejších odchovancoch...

V tomto smere sa naozaj pohli veci napred. Nedávno som sledoval stretnutie Trenčín - Banská Bystrica a pri pohľade na súpisky som napočítal naozaj veľmi veľa mladých hráčov. Dovolím si povedať, že tam boli po jednej pätke starších hráčov a zvyšok boli prevažne mladíci.  A nebol to zlý hokej! Mne osobne sa veľmi páčil. Mal náboj, nasadenie a energiu. Takýto trend ovplyvnený zlou ekonomickou situáciou nemusí byť zlý.

Ak ale nemajú kluby peniaze pre svoje A-tímy, budú ich len ťažko hľadať pre mládež...

Je to tak a v tomto smere musím zložiť klobúk pred rodičmi, ktorí venujú do svojich deti aj poslednú korunu. Nemajú to ľahké, pretože deti si musia kupovať prakticky všetko a ešte platiť aj kadejaké poplatky. Oceňujem takúto obetu zo strany rodičov a úprimne im prajem, aby sa im to raz vrátilo. My im v tom musíme pomáhať.

Ako môžu pomôcť médiá a diváci?{+r15484}

Aj po prehratých zápasoch sa dá napísať i niečo pozitívne. Je to šport a k športu patria i prehry. Predovšetkým v mládeži by nemali byť výsledky kľúčové. Podstatné je vychovať hráčov aj po mentálnej stránke. Nie je správne, ak považujeme za najlepších hráčov iba tých, ktorí dávajú najviac gólov. Z mladých hráčov potrebujeme vychovať i dobrých ľudí. Osobne som zažil, keď rodič kričal na svoje dieťa - zabi ho! Niečo také je na zamyslenie. Všetci chceme vyhrávať, ale nie za každú cenu! Nie každý mladý hokejista sa raz bude hokejom živiť, ale dôležité je i to, že spozná kamarátov, venuje sa športu a neholduje neduhom, ktoré by ho inak lákali.

Cítiť z vás veľký entuziazmus a vôľu popasovať sa so spomínanými problémami. Nenecháte sa ale znechutiť, či zdeptať množstvom kritických rečí, ktoré sú s mládežníckym hokejom v posledných rokoch spojené?

Slovensko je tým známe. Ak chce niekto priniesť niečo nové, tak je okamžite kritizovaný. So svojimi kolegami nechceme vynájsť niečo svetoborné. Chceme pracovať na veciach, ktoré by nás mohli posunúť ďalej. Pozrime sa na naše súťaže. V extralige dorastu zrušili play-off! Ja osobne s tým vôbec nesúhlasím. Chlapci odohrajú 44 kôl a chýba im vrchol sezóny a potrebná motivácia. Navyše nie sú psychicky preverení tlakom, ktorý k play-off patrí. Také veci chceme zmeniť. Veľa ľudí rozmýšľa negatívne, ale naša maličká krajina s malou základňou potrebuje pozitívny postoj a prístup. Buďme radi, že máme ešte stále istý kredit a nedovoľme jeho ďalší úpadok.

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk